Eräpäivä !!

Anonyymi

Verottaja lähestyi kirjeellä että maksa ennakkovero ainakin kolme päivää ennen eräpäivää.
Tietääkö joku sanoa onko verottajan menettely oikea??

Itse lähetän laskut eräpäivineen että lasku pitäisi maksaa viimeistään eräpäivänä.
Verottajalla tuo eräpäivä taitaa olla että rahat pitää olla tilillä eräpäivänä.

Onko verottajan kanta muuttunut itsestään aikojen myötä kun näin kuusikymppisenä yrittäjänä olen aina maksanut ennakot viimeistään eräpäivänä eikä mitään lisäveroja ole tullut.

Maksoin tosin tämän ennakon jo viikko sitten että vähän harmittaa tuollainen hiillostaminen eikö verottaja vaivaannu tarkistamaan onko vero maksettu ennen kuin rupeaa "karhuamaan" tai lähettelemään kehotuksiaan.

Terv.Mielensä pahoittanut

6

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennakkolaput on tullut aina skannattua viivakoodista verkkopankkiin odottelemaan eräpäivää, eihän noista ole tähän saakka ainakaan mitään sanomista tullut. Omaverossa näkyy jopa maksettuna ajallaan. Saattaa olla joku eri pankkien välinen juttu jos verottajalla ei vaikka olekaan just samassa pankissa tiliä mistä rahat lähtee, en tiedä.

      Sen verran voisin noista kehotuksista ja karhuista veikata, että kun verot ovat suoraan ulosottokelpoisia, lie tuolla joku uusi automaatti joka eräpäivän lopuksi tarkistaa saapuneet maksut ja pistää heti perintään eikä vasta viidestoista päivä.

    • Anonyymi

      Eräpäivänä lähdetään eräretkelle. Metsästämään, yöpymään laavussa jne.

      Tällaiset eräpäivät ovat omiaan parantamaan työpaikan ilmapiiriä.

    • Anonyymi

      Fortumin sähkölaskujen eräpäivä vajaa viikko laskun saapumisesta. Älkää vaan menkö ottamaan Fortumin sähkösopimusta vuokrakämppäänne.!!
      Soitin asikaspalveluun ja kysyin, että eikö minimimaksuaika ole lain mukaan 2 viikkoa.

      Se 2 viikon aika alkaa kuulema siitä kun , laskuttajan herätyskello soi. Sitten haukottolee, keittelee kaffet ja laittaa laskun tulemaan. Sitten sattuu vielä joku arkipyhä väliin ja postiluukustasi kolahtaa tulla köyhän Fortumin sähkölasku, minkä eräpäivä jo sattuu olemaan ylihuomenna.

      Mites muuten Lundmarkille maksettais aivan käsittämätöntä vuosipalkkaa.
      Kuinkahan monta sähkölaskua pitää postinjakajan pudottaa luukusta, että saadaan edes tämän yhden miehen palkka kasaan.?? MIETTIKÄÄPÄ SITÄ.!!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ennakkoverolapuilla voi pyyhkäistä p...rs..n

    • Anonyymi

      Pääsiäisen pyhät tuovat aina mutkia matkaan kun pankkipäivät vähenevät kahdelta viikolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4412
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      15
      4138
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      229
      3789
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      27
      3058
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      2771
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2766
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2718
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2397
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2371
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      100
      1940
    Aihe