Eräpäivä !!

Anonyymi

Verottaja lähestyi kirjeellä että maksa ennakkovero ainakin kolme päivää ennen eräpäivää.
Tietääkö joku sanoa onko verottajan menettely oikea??

Itse lähetän laskut eräpäivineen että lasku pitäisi maksaa viimeistään eräpäivänä.
Verottajalla tuo eräpäivä taitaa olla että rahat pitää olla tilillä eräpäivänä.

Onko verottajan kanta muuttunut itsestään aikojen myötä kun näin kuusikymppisenä yrittäjänä olen aina maksanut ennakot viimeistään eräpäivänä eikä mitään lisäveroja ole tullut.

Maksoin tosin tämän ennakon jo viikko sitten että vähän harmittaa tuollainen hiillostaminen eikö verottaja vaivaannu tarkistamaan onko vero maksettu ennen kuin rupeaa "karhuamaan" tai lähettelemään kehotuksiaan.

Terv.Mielensä pahoittanut

3

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennakkolaput on tullut aina skannattua viivakoodista verkkopankkiin odottelemaan eräpäivää, eihän noista ole tähän saakka ainakaan mitään sanomista tullut. Omaverossa näkyy jopa maksettuna ajallaan. Saattaa olla joku eri pankkien välinen juttu jos verottajalla ei vaikka olekaan just samassa pankissa tiliä mistä rahat lähtee, en tiedä.

      Sen verran voisin noista kehotuksista ja karhuista veikata, että kun verot ovat suoraan ulosottokelpoisia, lie tuolla joku uusi automaatti joka eräpäivän lopuksi tarkistaa saapuneet maksut ja pistää heti perintään eikä vasta viidestoista päivä.

    • Anonyymi

      Eräpäivänä lähdetään eräretkelle. Metsästämään, yöpymään laavussa jne.

      Tällaiset eräpäivät ovat omiaan parantamaan työpaikan ilmapiiriä.

    • Anonyymi

      Fortumin sähkölaskujen eräpäivä vajaa viikko laskun saapumisesta. Älkää vaan menkö ottamaan Fortumin sähkösopimusta vuokrakämppäänne.!!
      Soitin asikaspalveluun ja kysyin, että eikö minimimaksuaika ole lain mukaan 2 viikkoa.

      Se 2 viikon aika alkaa kuulema siitä kun , laskuttajan herätyskello soi. Sitten haukottolee, keittelee kaffet ja laittaa laskun tulemaan. Sitten sattuu vielä joku arkipyhä väliin ja postiluukustasi kolahtaa tulla köyhän Fortumin sähkölasku, minkä eräpäivä jo sattuu olemaan ylihuomenna.

      Mites muuten Lundmarkille maksettais aivan käsittämätöntä vuosipalkkaa.
      Kuinkahan monta sähkölaskua pitää postinjakajan pudottaa luukusta, että saadaan edes tämän yhden miehen palkka kasaan.?? MIETTIKÄÄPÄ SITÄ.!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4507
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1274
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1042
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      85
      931
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      856
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      852
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe