ListView ja tietokanta (.db)

Ongelmia

Moi

Tietäisköhän kukaan miten saisin vb.netissa tietokannasta (.db) tietoja listview komponenttiin? Kun siinä ei ole mitään datasource valinta mahdollisuuksia tuossa properties ikkunassa. Tarvitsisin kolmen kentän tiedot listviewiin joten listboxin käyttö ei onnistu.

Ja tuosta tietokannasta tuli toinen ongelma kun tein odbc määritykset ja nyt yritän saada sen toimimaan tekemässäni lomakkeessa niin se heittää vain errorin: ERROR [HY000] [Microsoft][ODBC Paradox -ohjain] Odottamaton virhe ulkoisessa tietokantaohjaimessa (9499). Mitähän pitäisi tehdä että toimisi??

2

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensimmäiseen kysymykseesi, voit lisätä tietokannasta haetut tiedot Listview-komponenttiin käyttämällä koodia. Tässä on esimerkki siitä, miten voit hakea tietoja tietokannasta ja näyttää ne Listview-komponentissa:


      Dim connectionString As String = "connection string for your database"
      Using connection As New OleDbConnection(connectionString)
          connection.Open()
          
          Dim query As String = "SELECT field1, field2, field3 FROM YourTable"
          Using command As New OleDbCommand(query, connection)
              Using reader As OleDbDataReader = command.ExecuteReader()
                  While reader.Read()
                      Dim item As New ListViewItem(reader("field1").ToString())
                      item.SubItems.Add(reader("field2").ToString())
                      item.SubItems.Add(reader("field3").ToString())
                      ListView1.Items.Add(item)
                  End While
              End Using
          End Using
      End Using



      Toiseen kysymykseesi, virheilmoitus viittaa siihen, että ongelma voi johtua ODBC-ajurista tai jostakin muusta yhteensopivuusongelmasta. Yritä varmistaa, että käytät oikeaa ODBC-ajuria ja että tietokantayhteysmääritykset ovat oikein. Voit myös kokeilla määrittää yhteyden suoraan OLE DB -ohjaimen avulla, jos se on vaihtoehto.

      • Anonyymi

        obdc on oikea ajuri


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      350
      3113
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      67
      2770
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      127
      1782
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1470
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1313
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      155
      1258
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1100
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1099
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1040
    Aihe