Hän asuu tykönämme

Taas mannaa, eiliseltä. Tämä koskettaa minua hyvin kovasti eli paljon, sillä sen jälkeen kun sain armon uskoa, on usein eloni ollut kuin taivaassa jo olisi, on ollut taivaallisia tuntemuksia, hereillä ja unissakin!

Joh. 14: 23: Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jos joku rakastaa minua, niin hän pitää minun sanani, ja minun Isäni rakastaa häntä, ja me tulemme hänen tykönsä ja jäämme hänen tykönsä asumaan.

”Se, että Jumala asuu tykönämme täällä maailmassa, tietää yksinkertaisesti vain sitä, että kaikki se, minkä teemme, puhumme, ajattelemme ja kärsimme, ehdottomasti on hyvin tehty.
Jos me syömme, juomme, työskentelemme, nousemme, käymme levolle, rukoilemme, opiskelemme, laulamme tai luemme, niin Jumala antaa tämän kaiken kauttaaltaan itselleen kelvata.
Tätähän sopii syystä nimittää taivaan valtakunnaksi. Jospa meillä vain olisi armo oikein avata silmämme ja uskoa se! Taivaallakaan näet ei ole sitä kunniaa, mikä on kristityllä; Jumala ei sano tahtovansa asua taivaassa, vaan sanoo taivasta istuimekseen ja maata jalkainsa astinlaudaksi.
Kristityn sydän sitä vastoin on oleva se oikea asunto, jossa Jumala tahtoo asua, kunhan se vain taitaa niin omistaa Kristuksen, että tietää Hänen meidän edestämme kärsineen ja kuolleen ja tämän hyvän teon tähden Häntä rakastaa.
Kaikki näet riippuu siitä, että Kristus meille kelpaa. Tämä usko ja rakkaus Häneen tekevät kaiken.”

Vaikka välillä minulla onkin taivaallisia tuntemuksia, niin silti tunnen hurjaa kelvottomuutta tuon tekstin rinnalla: Kaikki elo pitäisi tulla ja olla Hänestä ja Hänessä, mutta kuinka harvoin näin toteutuukaan!

7

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aamen!

      Emme me itsessämme Jumalalle kelvollisia olekkaan, emmekä voi sellaisiksi koskaan tullakkaan. Juuri siksi Jumala itse Kristuksessa Jeesuksessa inkarnoitui ihmiseksi, sovitti ristinkuolemallaan syntimme. Ja lahjoittaa meille pelastuksen, uskon kautta.

      Pyhä kolmiyhteinen Jumala Isä poika ja Pyhä Henki on todellakin elävänä tänäänkin, paitsi pyhyydessä ja korkeudessa, myös ihmiskunnan keskellä, Pyhässä Hengessä, sanassa ja sakramenteissa.

      Narsistit uskovat että Jeesus on vain joidenkin uskovien parissa, - tämä on valhetta. Jeesus puhuttelee ja kutsuu jokaista sanansa ja Pyhän henkensä kautta pelastukseen, jonka hän on kaikille valmistanut.

      Siksi me kristityt julistyamme tätä ilosanomaa kaikille luoduille. Antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa. Tästä sovinnosta lähtee rauha, ilo ja rakkaus ym. Autuaita ovat rauhantekijät, sillä he ovat Jumalan lapsia.

      • Anonyymi

        No voi sakramantti ja kategeetta! Entä pitalitautinen liha?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No voi sakramantti ja kategeetta! Entä pitalitautinen liha?

        Jos henkilölle alkaa kasvanaan itse pyhitettyjä uskomuksia omista teoista ja syntisyydestä, eikä siitä herätystä saa, eikä parannusta tarvitse, ei hän ole kristitty sydämestään.

        Sydän ei ole silloin vielä särkynyt sen tosiasian katsomisessa, mitä Kristukselle maksoi se, että voin saada syntini anteeksi ja pelastua. Paatunut on sen ihmisen sydän, joka ei tiedä ja tunne murhanneensa Jumalansa erittäin raa'alla tavalla. Synnintunnon ja herätyksen voi saada aikaan ainoastaan Jumala, sanansa ja Henkensä kautta. Synti on ihmisen tahdon ja Jumalan tahdon välinen ristiriita.


      • Anonyymi kirjoitti:

        No voi sakramantti ja kategeetta! Entä pitalitautinen liha?

        Mihin liittyy voi-huuto? Mitä tahdot kysyä?


      • Anonyymi
        tielläkenvaeltaa kirjoitti:

        Mihin liittyy voi-huuto? Mitä tahdot kysyä?

        Mikä voi-huuto? Oletko sinä vastaaja näissä asioissa? Uskon asioissa. Ramattuun perustuvissa, oletko? Tietäjä iän ikuinen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos henkilölle alkaa kasvanaan itse pyhitettyjä uskomuksia omista teoista ja syntisyydestä, eikä siitä herätystä saa, eikä parannusta tarvitse, ei hän ole kristitty sydämestään.

        Sydän ei ole silloin vielä särkynyt sen tosiasian katsomisessa, mitä Kristukselle maksoi se, että voin saada syntini anteeksi ja pelastua. Paatunut on sen ihmisen sydän, joka ei tiedä ja tunne murhanneensa Jumalansa erittäin raa'alla tavalla. Synnintunnon ja herätyksen voi saada aikaan ainoastaan Jumala, sanansa ja Henkensä kautta. Synti on ihmisen tahdon ja Jumalan tahdon välinen ristiriita.

        Parannusta tarvitsee ja VOI hakea vain Esikoislestadiolaiset ry rukoushuoneelta. Muualla on vain kuolutta uskoa ja maailmaa ja omaa lihaa. Menkää seusoihin, muualla ei voi parannusta tehdä.


        Lähetysmiehet sanoo niin.


    • Anonyymi

      Huonoa pilaa liikkeen ulkopuoliselta, mielestäni.😑

      Vaikka onkin sikäli totta, että näin liikkeessä keskitetysti opetetaan ja luultvasti suurin osa uskoo tällaisiin opetuksiin, joilla ei ole Jumalan sanan kanssa mitään tekemistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      280
      10316
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      245
      6006
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5434
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5048
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3325
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2714
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2622
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2444
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2294
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2217
    Aihe