Taas mannaa, eiliseltä. Tämä koskettaa minua hyvin kovasti eli paljon, sillä sen jälkeen kun sain armon uskoa, on usein eloni ollut kuin taivaassa jo olisi, on ollut taivaallisia tuntemuksia, hereillä ja unissakin!
Joh. 14: 23: Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jos joku rakastaa minua, niin hän pitää minun sanani, ja minun Isäni rakastaa häntä, ja me tulemme hänen tykönsä ja jäämme hänen tykönsä asumaan.
”Se, että Jumala asuu tykönämme täällä maailmassa, tietää yksinkertaisesti vain sitä, että kaikki se, minkä teemme, puhumme, ajattelemme ja kärsimme, ehdottomasti on hyvin tehty.
Jos me syömme, juomme, työskentelemme, nousemme, käymme levolle, rukoilemme, opiskelemme, laulamme tai luemme, niin Jumala antaa tämän kaiken kauttaaltaan itselleen kelvata.
Tätähän sopii syystä nimittää taivaan valtakunnaksi. Jospa meillä vain olisi armo oikein avata silmämme ja uskoa se! Taivaallakaan näet ei ole sitä kunniaa, mikä on kristityllä; Jumala ei sano tahtovansa asua taivaassa, vaan sanoo taivasta istuimekseen ja maata jalkainsa astinlaudaksi.
Kristityn sydän sitä vastoin on oleva se oikea asunto, jossa Jumala tahtoo asua, kunhan se vain taitaa niin omistaa Kristuksen, että tietää Hänen meidän edestämme kärsineen ja kuolleen ja tämän hyvän teon tähden Häntä rakastaa.
Kaikki näet riippuu siitä, että Kristus meille kelpaa. Tämä usko ja rakkaus Häneen tekevät kaiken.”
Vaikka välillä minulla onkin taivaallisia tuntemuksia, niin silti tunnen hurjaa kelvottomuutta tuon tekstin rinnalla: Kaikki elo pitäisi tulla ja olla Hänestä ja Hänessä, mutta kuinka harvoin näin toteutuukaan!
Hän asuu tykönämme
7
195
Vastaukset 7
Aamen!
Emme me itsessämme Jumalalle kelvollisia olekkaan, emmekä voi sellaisiksi koskaan tullakkaan. Juuri siksi Jumala itse Kristuksessa Jeesuksessa inkarnoitui ihmiseksi, sovitti ristinkuolemallaan syntimme. Ja lahjoittaa meille pelastuksen, uskon kautta.
Pyhä kolmiyhteinen Jumala Isä poika ja Pyhä Henki on todellakin elävänä tänäänkin, paitsi pyhyydessä ja korkeudessa, myös ihmiskunnan keskellä, Pyhässä Hengessä, sanassa ja sakramenteissa.
Narsistit uskovat että Jeesus on vain joidenkin uskovien parissa, - tämä on valhetta. Jeesus puhuttelee ja kutsuu jokaista sanansa ja Pyhän henkensä kautta pelastukseen, jonka hän on kaikille valmistanut.
Siksi me kristityt julistyamme tätä ilosanomaa kaikille luoduille. Antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa. Tästä sovinnosta lähtee rauha, ilo ja rakkaus ym. Autuaita ovat rauhantekijät, sillä he ovat Jumalan lapsia.- Anonyymi
No voi sakramantti ja kategeetta! Entä pitalitautinen liha?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No voi sakramantti ja kategeetta! Entä pitalitautinen liha?
Jos henkilölle alkaa kasvanaan itse pyhitettyjä uskomuksia omista teoista ja syntisyydestä, eikä siitä herätystä saa, eikä parannusta tarvitse, ei hän ole kristitty sydämestään.
Sydän ei ole silloin vielä särkynyt sen tosiasian katsomisessa, mitä Kristukselle maksoi se, että voin saada syntini anteeksi ja pelastua. Paatunut on sen ihmisen sydän, joka ei tiedä ja tunne murhanneensa Jumalansa erittäin raa'alla tavalla. Synnintunnon ja herätyksen voi saada aikaan ainoastaan Jumala, sanansa ja Henkensä kautta. Synti on ihmisen tahdon ja Jumalan tahdon välinen ristiriita. Anonyymi kirjoitti:
No voi sakramantti ja kategeetta! Entä pitalitautinen liha?
Mihin liittyy voi-huuto? Mitä tahdot kysyä?
- Anonyymi
tielläkenvaeltaa kirjoitti:
Mihin liittyy voi-huuto? Mitä tahdot kysyä?
Mikä voi-huuto? Oletko sinä vastaaja näissä asioissa? Uskon asioissa. Ramattuun perustuvissa, oletko? Tietäjä iän ikuinen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos henkilölle alkaa kasvanaan itse pyhitettyjä uskomuksia omista teoista ja syntisyydestä, eikä siitä herätystä saa, eikä parannusta tarvitse, ei hän ole kristitty sydämestään.
Sydän ei ole silloin vielä särkynyt sen tosiasian katsomisessa, mitä Kristukselle maksoi se, että voin saada syntini anteeksi ja pelastua. Paatunut on sen ihmisen sydän, joka ei tiedä ja tunne murhanneensa Jumalansa erittäin raa'alla tavalla. Synnintunnon ja herätyksen voi saada aikaan ainoastaan Jumala, sanansa ja Henkensä kautta. Synti on ihmisen tahdon ja Jumalan tahdon välinen ristiriita.Parannusta tarvitsee ja VOI hakea vain Esikoislestadiolaiset ry rukoushuoneelta. Muualla on vain kuolutta uskoa ja maailmaa ja omaa lihaa. Menkää seusoihin, muualla ei voi parannusta tehdä.
Lähetysmiehet sanoo niin.
- Anonyymi
Huonoa pilaa liikkeen ulkopuoliselta, mielestäni.😑
Vaikka onkin sikäli totta, että näin liikkeessä keskitetysti opetetaan ja luultvasti suurin osa uskoo tällaisiin opetuksiin, joilla ei ole Jumalan sanan kanssa mitään tekemistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran75756Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?143743- 57666
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47644Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25643Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46624- 41578
- 31521
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä27511Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20493Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27486- 6466
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee401448Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭76431Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420- 30406
Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole3390- 28384
- 35378
En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii34372