Kokemuksia Xenon valoista

Olen hankkimassa uutta autoa ja minua kiinnostaisi tietää onko Xenon valot hintansa veroiset?
Kertokaa kokemuksista.
137033
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Täältä omakohtaisiin kokemuksiin perustuva ääni xenonien puolesta. On näkeminen sen verran parempaa.

Niksi: jos xenonien valoteho alkaa hiipumaan, vanhoja polttimoita ei ehkä kannata kokonaan heittää pois vaan käyttää ne loppuun kesäaikana. Voivat kestää vielä useammankin kesän. Ajavat kyllä asiansa kesäkirkkaalla ajettaessa. Näin minä ainakin olen tehnyt. Oma asiansa on tietysti tuo xenon-polttimien omatoiminen vaihtaminen, jota käyttöohjekirja kehottaa välttämään!

Äänestä
  • Juu,hyvät on olleet.Laitettin vielä apukaukovaloiksi xenonit niin kyllä latu aukee....
    Jaa miten niin ei lailliset? :))

    Äänestä

  • harri67 kirjoitti:

    Juu,hyvät on olleet.Laitettin vielä apukaukovaloiksi xenonit niin kyllä latu aukee....
    Jaa miten niin ei lailliset? :))

    Kyllä Xenonit uutena varsinkin ovat aivan lyömättömät, tosin niiden valoteho hiipuu ajan myötä enemmän kuin Halogen lamppujen. Polttimot voi toki uusia, mutta €€€€ ja wanhemmissa Xenoneissa alkaa umpioiden heijastinpinnat kärsiä (= valoteho heiketä). Itse en harkitsisi hetkeäkään kummat valot autooni panisin, Xenonit tiätty!

    Äänestä

  • Porovette kirjoitti:

    Kyllä Xenonit uutena varsinkin ovat aivan lyömättömät, tosin niiden valoteho hiipuu ajan myötä enemmän kuin Halogen lamppujen. Polttimot voi toki uusia, mutta €€€€ ja wanhemmissa Xenoneissa alkaa umpioiden heijastinpinnat kärsiä (= valoteho heiketä). Itse en harkitsisi hetkeäkään kummat valot autooni panisin, Xenonit tiätty!

    Juu,heikkenee valoteho ajan myötä,muttei lamppu pala kerralla pimeeks niinku halovalo ja on mielestäni heikentyneenäkin parempi kuin halovalo.Lampun teho on vain 35w,joten lämmöstä johtuvaa heijastinpinnan palamista ei ole.Eli aika kirkkaana pysyy heijastimet verrattuna halovaloihin.

    Äänestä

mitään jos asuu kaupungissa,koska suomessa on hyvät katuvalot. Ikävä yllätys on kun menee ostamaan uuden polttimon,joka maksaa 150-200 euroa.....yhtä turhia on ksenonit kuin aikoinaan staattisen sähkön "poistajat",eli auton perässä roikkuvat kumi lätyskät..

Äänestä
  • Samojen polttimien hintahaitari (Philips 85126) oli pari kuukautta sitten 80-180 e/kpl. Minä vaihdoin molemmat, vielä ehjät polttimet ensimmäisen kerran kun auton mittarissa oli 138 tkm. Siitä voi sitten laskea tuleeko nuo yhtään sen kalliimmiksi kuin esim. H7.

    Äänestä

  • Edellinen idiootti ei ole näynyt kuin kuvia kaasupurkausvaloista. Niistä on todella suuri hyöty kaupungissa. Mustissa kulkevat jalankulkijat erottuvat paljon paremmin leveämmän valokeilan ansiosta. Halogen kokemuksella ei kannattaisi kommentoida isojen poikien aiheita.

    Äänestä

Uutena hyvät, vanhemmiten huonot.

Valoteho hiipuu hälyttävää tahtia xenoneissa, uutena tehokkaat mutta parin kolmen vuoden päästä (riippuen ajomäärästä) valoteho on jo huomattavasti heikompi kuin muilla valoilla. Vaihtaminenkaan ei houkuta järjettömän hinnan vuoksi.

Äänestä
  • Lieneekö ihan noinkaan. Muistaakseni TM:n mukaan valoteho 75 tkm jälkeen oli pudonnut puoleen. Jos uutena ovat olleet 3 kertaa tehokkaammat, niin savolaisen laskuopin mukaan ne on edelleen 75 tkm:n kohdalla 1,5 kertaa tehokkaammat kuin "muut" valot.

    Äänestä

  • Rane kirjoitti:

    Lieneekö ihan noinkaan. Muistaakseni TM:n mukaan valoteho 75 tkm jälkeen oli pudonnut puoleen. Jos uutena ovat olleet 3 kertaa tehokkaammat, niin savolaisen laskuopin mukaan ne on edelleen 75 tkm:n kohdalla 1,5 kertaa tehokkaammat kuin "muut" valot.

    ja kun laittaa vielä huomiovalot, niin johan kaasupurkausvalot kestävät pitkään. Nykyään on hyvin matalia malleja, jotka käyvät uusienkin autojen nokalle. Itse laitatin valot, vaikka ajovalot ovatkin halogeenit, syynä se kun taustavalaistu mittaristo himmeni liikaa ajovaloilla. Tosin poliisit ovat väläytelleet muutaman kerran, kun ovat luulleet, että olisin niin pölvästi, että ajaisin sumuvaloilla keskellä päivää!

    Äänestä

Usein esitetään paljon vääriä väitteitä xenon valoista ja yleensä näitä esittää henkilöt jotka eivät edes ole käyttäneet xenoneita :)

Xenon polttimot himmenevät ajan myötä, mutta kuten on todettu se tapahtuu hitaasti. Jos laskee, että vaihtaisit 15tkm välein halogenipolttimot - kirkkaat moiset, jotka todellakin himmenevät tuossa ajassa - tulisi niiden hinnaksi 150tkm ajolla 250€ (olettaen noiden kirkkaiden hinnaksi 25€/pari - tällä hetkellä kirkkaimpia myydään jopa 39€/pari hinnalla). Jos sitten xenon polttimot maksavat saman niin mitä sitten. Toki xenon valoista joutuu maksamaan autoa tilatessa myös extraa. Turvallisuus on kuitenkin mielestäni tärkeämpi, kuin muutama euro.

Xenon valojen umpio ei himmene sen enempää ajan myötä kuin halogeenien. Usein umpio on jopa sama halogeeneille ja xenoneille, mitä luulet kumpi polttimo himmentäisi umpiota enemmän 35W xenon vaiko 55W helogeenipolttimo - ei tarvita kovin suurta älyä päätellä, että suurempaa lämpöä tuottava se sitä todennäköisimmin himmentää :)

Itse tilaan aina uusiin autoihini xenon ajovalot, ne ovat kuin ilmastointi - kun niitä kerran käyttää ei niistä enää halua luopua - niin hyvät ne ovat Suomen pimeydessä ajettaessa.

Äänestä
  • Meillä on kaikissa kolmessa autossa nykyään xenonit,koska ajamme kaikki työajomme yöaikaan haja-asutusalueilla.Parasta näkemistä mitä rahalla saa...

    Äänestä

Itse asensin tällä viikolla 309 peugeottiin H4 xenon jälkiasennussarjan. Valoteho parantui paljon enemmän kuin osasin odottaa sekä pitkillä näkee myös ihan kiitettävästi. Suoraan sanoen nautin nyt enemmän pimeällä ajamisesta kuin päivällä. Tässä kyseisessä sarjassa muodostetaan kaukovalo myös samalla polttimolla sähkömagneeteilla kääntämällä varjostinläppiä jotka ohjaavat valonsäteitä. Kyseisestä sarjasta löytyy tietoa www.jennfeng.com ja "Maxtel" linkin alta. Hintaa kertyi 600 €.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sampo kirjoitti:

Olen hankkimassa uutta autoa ja minua kiinnostaisi tietää onko Xenon valot hintansa veroiset?
Kertokaa kokemuksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu