Lueskelin tuossa sääntöjä ja ohjeita erääseen järjestöön liittymisestä taikka tapaamisiin osallistumisesta. Kaikki oli hyvin suvaitsevaa uskonnoista ja vakaumuksista lähtien ja jäseniksi pääsee hakemuksella automaattisesti naisparit ja mies/naisparit. Ei miehet!
Ilmeisesti ongelmallista päästä mihinkään mukaan mikäli olet sinkku ja mies. Miesparina varmasti yhtä hankalaa. Ei taida olla suvaitsevaa järjestöä taikka klubia joka yhteistoimintaa järjestäisi?
Nudistien klubeja?
16
927
Vastaukset
- Anonyymi
"Jäsenten lisäksi kaikki naiset ja miehet naisseuralaisen kanssa ovat tervetulleita yhdelle tutustumiskäynnille"
- Anonyymi
Se on sitä tasa-arvoa. Ihan kuin sekin, että al-Holista otettaisiin vain lapsia ja äitejä. Miehiä ei kukaan halua. Ennakkodiskriminointia.
Ei taida olla miehille mitään. Keskustelut ja viestittelytkin niin ja näin. Eikä tutustuminen muullatavoin tosiaan onnistu koska kerhotapaamisiin ei huolita.
- Anonyymi
Lähtisin mielelläni tutustumaan ko systeemiin kanssasi. Naisena yksin on
hankala mennä. Olen sinua vanhempi, mutta hyvässä kunnossa. En ole siis miehen puutteessa, mutta mieheni ei
lähde. Anonyymi kirjoitti:
Lähtisin mielelläni tutustumaan ko systeemiin kanssasi. Naisena yksin on
hankala mennä. Olen sinua vanhempi, mutta hyvässä kunnossa. En ole siis miehen puutteessa, mutta mieheni ei
lähde.Milloin ajattelit lähteä - voisin lähteä mukaan?
Yritin liittyä sinkkumiehenä Luonnonmukaisiin, mutta tarjonta miehistä on niin kova, että en päässyt jäseneksi. Sikäli harmi, että heidän toimintaansa on juuri pääkaupunkiseudulla, missä asun.
Nyt sitten pitäisi löytää daami, jotta pääsee tutustumaan naturismiin. Paitsi onhan sitä joskus rannalla tullut oltua ilman uima-asua ja luonnolliseltahan se tuntuu.
Alastonuinti olisi halliolosuhteissa kivaa, mutta missäpä sitä voisi harjoittaa. Kesällä toki uinti meressä onnistuu, mutta siihen nyt on vielä yli puolen vuotta.- Anonyymi
Onko merkitystä minkä ikäisen daamin kanssa haluat tilaisuuksiin mennä? Mä selvittelin muutama vuosi sitten mahdollisuuksia (olen nainen) osallistua Suomessa tähän toimintaan. Silloin se tuntui hieman työläältä ja jotenkin epämääräisesti hoidetulta. Nyt voisin yrittää uudelleen. Voisi olla vankempaa mieshenkilön kanssa. Seksiä vailla en ole.
Anonyymi kirjoitti:
Onko merkitystä minkä ikäisen daamin kanssa haluat tilaisuuksiin mennä? Mä selvittelin muutama vuosi sitten mahdollisuuksia (olen nainen) osallistua Suomessa tähän toimintaan. Silloin se tuntui hieman työläältä ja jotenkin epämääräisesti hoidetulta. Nyt voisin yrittää uudelleen. Voisi olla vankempaa mieshenkilön kanssa. Seksiä vailla en ole.
Iällä ei ole mitään väliä. Naturismi on ikävapaata toimintaa.
Koska lähdetään? :)
- Anonyymi
Syynä tuohon ovat miehet, joille alastomuus on yhtä kuin seksi ja jopa naisia ahdistelevat. Ei minkäänlaista naturistikäytöstä!
Kannattaa tutustua Club X
- Anonyymi
Tosin Club X ei ole mikään natutiklubi. Kuuluu seksiklubeihin.
Anonyymi kirjoitti:
Tosin Club X ei ole mikään natutiklubi. Kuuluu seksiklubeihin.
Ainakin saa olla nakuna ;)
Froo kirjoitti:
Ainakin saa olla nakuna ;)
Kuinka monta ihmistä saunaan mahtuu?
Minkämoinen sukupuolijakauma noissa tilaisuuksissa on?
Pieni ongelma näissä piireissä on, että tirkistelijämiehistä on hieman ylitarjontaa. Tietyt yhteisöt haluavat pitää ilmapiirin rentona naturistitapaamisissa, ja siitä tuollaiset rajoitukset yleensä juontavat juurensa.
Suomessa on kaksi nimeltämainitsematonta järjestöä, joissa on aivan erilaiset kriteerit jäsenyyteen. Yhteistapahtumiakin on, ja niiden peruusteella voin sanoa, että nämä järjestöissä toimivat naturistit ovat pääasiassa fiksua porukkaa järjestöstä riippumatta.- Anonyymi
Onhan noita muitakin nakutilaisuuksia kuten tuo Turussa järjestettu Loistokarin risteily. Sattui niin ihanan kauniille päiville.
Ei taida olla tilaisuuksia miehille? Bi- ja gaymiehet taitaa olla ulkona nudismista muualla paitsi välimerellä. Ja seuran löytäminen tai matkaseuran löytäminen mahdottomuus. Tuollainen naku-uintitilaisuus tai saunailta kiinnostaa
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain40812816Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2745613Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2434177Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö3153404Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov252164Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201940Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks1071814En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis841377Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1771071Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273995