Kapi kaikissa persoonissaan

Tänne on K K Korhosen lisäksi tullut nimimerkit Kohennuskeppi ja Stadinkundi-35, ja niiden jokaisen profiililla olevassa valokuvassa virnuilee vanha tuttu kapi. KKK shampanjalasi kädessä, Kohennuskeppi YK:n sininen baretti päässä ja ent. KKK:n pärstä on nyt Stadin kundilla.

Tunnustat nyt omiksesi nuo nimimerkit, joita olet kieltänyt käyttäneesi. Mikä on tarkoituksesi, kapi? Äkillinen poikkeuksellinen rehellisyydenpuuska, vai? Ja miksi pärstäsi joka profiililla? Oletko niin narsissinen, että luulet muidenkin haluavan ihailla harmaakuontaloista naamaasi? Nyt olet pimahtanut lopullisesti.

Kyllä se yksikin kuvasi olisi riittänyt tunnistamaan sinut, jos vastaan tulisit. Kuinkahan moni tulisi käsi ojossa ja kuinka monella se olisi nyrkissä? Sietäisi vähän ajatella sitäkin, vanha mies. Olen huolestunut veljen puolesta.
8259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

...

Äänestä
  • ...tuo "huolestunut" olisi Emeritus? Saattaapa ollakin, mutta "so what"?

    Jos haluat kuulla selitykseni mónipersoonaisuudestani, niin lue vastaukseni "huolestuneelle".

    Äänestä

  • K.K.Korhonen kirjoitti:

    ...tuo "huolestunut" olisi Emeritus? Saattaapa ollakin, mutta "so what"?

    Jos haluat kuulla selitykseni mónipersoonaisuudestani, niin lue vastaukseni "huolestuneelle".

    ...

    Äänestä

KKK:n jorinoissa on ainakin 10 poliittista keskustelunaihetta ja 5 elämänkertaa:-)))))

Kirjoottelis vaan yhrellä nimellä.

t:jarmo

Äänestä
  • >> KKK:n jorinoissa on ainakin 10 poliittista keskustelunaihetta

    Äänestä

  • K.K.Korhonen kirjoitti:

    >> KKK:n jorinoissa on ainakin 10 poliittista keskustelunaihetta

    Niin. Pidä kuitenkin Suomen lippu korkealla - kai se voi olla demarikin isänmaallinen?

    Tarja Halonen ei ole isänmaallinen - minkä hän osoittaa menemällä Moskovaan juhlimaan punapartisaaneja!

    t:jarmo

    Äänestä

  • t:jarmo kirjoitti:

    Niin. Pidä kuitenkin Suomen lippu korkealla - kai se voi olla demarikin isänmaallinen?

    Tarja Halonen ei ole isänmaallinen - minkä hän osoittaa menemällä Moskovaan juhlimaan punapartisaaneja!

    t:jarmo

    Niin, en minä Tarja Halosen ihailija ole koskaan ollut, vaikka taisin häntä pressanvaalien toisella kierroksella äänestää paremman puutteessa. Minua on jurppinut Halosen vasemmistolaisuudessa monikin asia, samoin hänen ruusunpunainen pasifisminsa, jonka johdosta hänen kantansa maamiina-asiassa on paitsi typerä myös maanpuolustuksellisesti vastuuton.

    Nyt Halonen kuitenkin sai silmissäni pisteitä ottaessaan Pariisissa esiin erillissotaluonteen jatkosodassamme. Ehkäpä Halonen saa ääneni tulevissakin pressanvaaleissa, mikä on hyvin todennäköistä ainakin silloin, jos hänen vastaehdokkaanaan ei ole joku Gustav Hägglundin kaltainen maailmaa tunteva ja meidän tarpeemme yli puoluerajojen näkevä henkilö.

    Ja äänestämmepä, Sinä ja minä, Tarjaa tai emme, valituksi hän taas tulee, jos vain ehdolla on. Muutosta haluavat näkyvät täälläkin lähtevän aivan väärästä lähtökohdasta, porvarit-sosialistit vastakkainasetelmasta. Mitkä porvarit, jos niiden joukossa on selvästi pontevimmin tulonsiirtopolitiikkaa - siis sosialismia - kannattava keskusta? Ja mitkä sosialistit, jos niiden joukossa ovat demarit, sillä "jos joku sanoo olevansa sosialidemokraatti, se ei kerro vielä mitään hänen poliittisesta kannastaan" sanoi Jari Tervo lauantaina Uutisvuodossa.

    Eivät nuo porvari-sosialisti-asetelmat vetoa enää nykyihmisiin, ei edes minuun, vanhaan jäpikkääseen, ja nuorempiin vielä vähemmän. Kyllä se piti tulla jokaiselle selväksi viimeistään viime pressanvaaleissa.

    Olen muuten juuri jättänyt tuonne historian saitille kirjoitukseni, jonka nyt pitäisi todistaa Sinullekin isänmaallisuuteni. Taidanpa laittaa linkin kirjoitukseeni tännekin.

    Äänestä

Mutta minähän olen jo kertonut storyn, joka antaa vastauksen ihmettelemääsi asiaan! K.K.Korhonen lähti tältä saitilta viikko sitten 1.psalmin hengessä (”Autuas se mies, joka ei vaella jumalattomain neuvossa eikä astu syntisten teitä eikä istu, kussa pilkkaajat istuvat…”) ja palasi hetkeksi vain ilkkuakseen hänen lähdöstään iloinneille Oiva Härköselle ja kumppaneille.

Todellakin, K.K.Korhonen pitäytyy nykyisin vain asiaan, ja kun se menisi harakoille täällä, niin teen sen ainakin enimmäkseen toisaalla.

Tällä saitilla kirjoittelee enemmän ”kohennuskeppi”, joka saanee kepulaisten kunnioituksen, sillä onhan se suuren Urho Kekkosen käyttämä nimimerkki, yksi hänen monistaan. Muut Urkin nimimerkit (Känä, Lautamies, Mies Suomalainen, Urho Sorsimo, Pekka Peitsi, Liimatainen ja mitä kaikkia niitä olikaan) jätän teidän käyttöönne, armaat kepulaiseni! Stadinkundi-35 saattaa kirjoitella missä vain, mutta ehkä enemmän muualla kuin poliittisilla palstoilla.

Noilla eri nimimerkeilläni on erilaiset profiilit, joita kuvaavat hyvin niiden nimet. Kirjoittelihan Urkkikin aivan eri lailla Urho Kekkosena kuin esim. Pekka Peitsenä, puhumattakaan kiihkosuomalaisesta Mies Suomalaisesta! Suuressa miehessä on miestä moneksi, niin Urho Kekkosessa kuin K.K.Korhosessakin.

Ja kun mainituilla kolmella on erilaiset profiilit niin kyllä jokaisella pitää olla myös oma valokuvansa profiilillaan. Ei se mitään narsismia ole, vaikka ei kai ulkomuodossani(kaan) mitään hävettävää ole; komea mieshän olen, varsinkin ikäisekseni, ainakin jos naisiin on uskominen!

Enkä suosittelisi Sinulle enempää kuin muillekaan tulla tarjoamaan nyrkkiä minulle. Juuri olin lähes päivittäisellä hiihtolenkilläni, ja 15 km:n matkalla suihkin sadoista nuoremmista ohi, joten olen kovakuntoinen äijä, ja – pääsen lujaa karkuun tarvittaessa! Tuskin minun kuitenkaan tarvitsee kalppia käpälämäkeen Sinun tai kenenkään muun tämän saitin kepulaisen edessä.

Ja jos joku tulee vastaan avoin kämmen ojennettuna, tartun siihen ilman muuta, ei minulla mitään henkilökohtaista teistä ketään vastaan ole. No – CITY-Keskusta "Kerimäki" Seppo Hietasta vastaan olisi kyllä aihetta, mutta eihän tuo reppana ole vastuukykyinen sekavista puheistaan ja en kai minä invalidia voisi lyödäkään.

Joten älä ota suuria murheita pienistä asioista; ajattele vaikkapa tämän hallituksen ja varsinkin kepuministerien tekemisiä, niin huomaat, että pienistäkin tekemisistä on aihetta suuriin murheisiin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolestunut veli kirjoitti:

Tänne on K K Korhosen lisäksi tullut nimimerkit Kohennuskeppi ja Stadinkundi-35, ja niiden jokaisen profiililla olevassa valokuvassa virnuilee vanha tuttu kapi. KKK shampanjalasi kädessä, Kohennuskeppi YK:n sininen baretti päässä ja ent. KKK:n pärstä on nyt Stadin kundilla.

Tunnustat nyt omiksesi nuo nimimerkit, joita olet kieltänyt käyttäneesi. Mikä on tarkoituksesi, kapi? Äkillinen poikkeuksellinen rehellisyydenpuuska, vai? Ja miksi pärstäsi joka profiililla? Oletko niin narsissinen, että luulet muidenkin haluavan ihailla harmaakuontaloista naamaasi? Nyt olet pimahtanut lopullisesti.

Kyllä se yksikin kuvasi olisi riittänyt tunnistamaan sinut, jos vastaan tulisit. Kuinkahan moni tulisi käsi ojossa ja kuinka monella se olisi nyrkissä? Sietäisi vähän ajatella sitäkin, vanha mies. Olen huolestunut veljen puolesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu