Suomen vasemmistohallituksesta

Anonyymi

Tulee olemaan maan lyhytitikäisin hallitus.

13

50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyhytikäisin.

      • Anonyymi

        Itäähän se lyhytkin elo, oli sitten kasvista tai hallituksesta kyse;)


    • Anonyymi

      Naisissa on elinvoimaa.

      • Anonyymi

        Aika huteralta tuntuu Suomen seuraavat neljä vuotta.
        Hyvä kuitenkin, että Antti paljasti oikeat kasvonsa. Varapuhemiehenä ei pääse vahingoittamaan Suomea niin paljon kuin ministerinä.
        En kyllä ymmärrä, miksi hänet palkittiin vielä rahakkaammalla paikalla, olisi pitänyt jäädä vain edustajaksi. En ymmärrä sitäkään, miksi Paatero piti erottaa ja uhrata Antin takia.
        Luin jostakin lehdestä, että Linnan juhlissa Antti olisi hokenut koko illan jokaiselle, miten valehtelemalla pääsee Suomessa pitkälle. Onko tuo nyt kovin järkevää puhetta?
        Asiasta toiseen, linnan juhlista puheen ollen, minkähän takia demarit Hilkka ja Matti Ahde olivat juhlissa nyt 43:ttä kertaa?? Eikö liene ihan ennätys? Ei Matti ole ollut työelämässä enää pitkään aikaan, eikä Hilkka ole ollut kovin merkittävässä työssä, hän on lastenhoitaja ammatiltaan mutta oli Auto-ja kuljetusalan liiton toimistossa työssä. Miten tämä pariskunta on ollut niin merkittävä Suomelle, että kutsu on käynyt 43 kertaa?


    • Anonyymi

      Erikoisesti nuorissa naisissa.

    • Anonyymi

      Niin, ja joskus itikatkin pääsevät pistämään. Ilkka lehti toteaa.Lampaita kannattaa katsoa silmiin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millähän rahoilla Soininvaara aikoo nämä tulijat elättää?
        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0631a4c0-64bd-4163-b9af-d9517610d87c

        Tietysti työttömyyskorvauksella, asumistuella, äitiyspäivärahoilla, lapsilisillä, isyyspäivärahoilla, kotihoidon tuella, soppalan harkinnanvaraisella, jne. Samalla tavalla kuin nytkin elätetään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tietysti työttömyyskorvauksella, asumistuella, äitiyspäivärahoilla, lapsilisillä, isyyspäivärahoilla, kotihoidon tuella, soppalan harkinnanvaraisella, jne. Samalla tavalla kuin nytkin elätetään.

        Eipähän "soppalasta" saanut meikä tukea. Ei harkinnanvaraista eika ennaltaehkäisevää tukea. Miten ihmeessä toiset saa ? Minulla olisi ihan oikeasti tarve saada tukea mutta ei, en vaan saanut . Minun rahat ei mee alkoholiin eikä tupakkaan,ei huumeisiin. Tuli vaan akuutti taloudellinen epävakaus, tosin kyllä sairauteni vie paljon tuloistani ja niihin ei Kela ota kantaa,omilla on ostettava tietyt tuotteet joka terveyttä ylläpitää.
        Kysyin perusteita miksi en saa niin vastaus oli jos olis kodissani käyny esim tulipalo sit avustettaisiin että pääsisin takaisin alkuun.
        Kysyin millä opillla työttömät mamut vaihtaa autoa,,eikä ihan mihkään tonnin ruosteautoon vaan liki kymppitonnin autoon. Ei ole kumpikaan osapuoli perheestä töissä,nainen lapsia punoo harva se vuosi ja mies ajelee kylillä moneen otteeseen päivässä. Millä rahalla ? Vähittäismaksulla varmaan auto ostettu. oli vastaus. Mutta millä työtön perheellinen maksaa auton kustannukset ja ne kuukausilyhennykset ? Onko luottotiedot kohillaan et sais osamaksulla auton ?
        Olen aina hullu luullut että jos ihmisellä tulee taloudellisesti vaikeaa niin soskusta saa apua,,kun ei ole jatkuvasti ruikuttamassa. Itse en ole todellakaan ollut soskun luukulla.
        Normi perustuilla mitä Kelasta saa niin niillä on pärjättävä. SiunSote sosku ei auta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3103
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2814
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2385
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2208
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2033
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1567
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1410
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1398
    Aihe