Miksi puolue, joka väittää edustavansa kristillisiä arvoja, on ihmisvihamielinen?
Kristillisdemokraatit vihaavat muita ihmisiä
22
118
Vastaukset
- Anonyymi
KD on vihaajien puolue!
- Anonyymi
Viha, ylpeys, tuomitseminen=kuolemansynnit
- Anonyymi
Kaikesta pihalla oleva aktiivimallipuolue se on.
- Anonyymi
Persut on selkeästi vihaajien puolue, sitä äänestävät lähinnä työttömät ja muut köyhät kuulapäät, PVL:n ja uus-natsien sympatisoijat
KD taas on enemmänkin suvaitsemattomuuden kannattajien puolue - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persut on selkeästi vihaajien puolue, sitä äänestävät lähinnä työttömät ja muut köyhät kuulapäät, PVL:n ja uus-natsien sympatisoijat
KD taas on enemmänkin suvaitsemattomuuden kannattajien puoluehttps://www.verkkouutiset.fi/paivi-rasasesta-jalleen-tutkintapyynto-valtakunnansyyttajalle/
Kansanedustaja Päivi Räsäsestä (kd.) on tehty tutkintapyyntö valtakunnansyyttäjälle.
Tutkintapyyntö koskee YlePuhe-ohjelmasarjan Ruben Stiller-jaksoa ”Mitä Jeesus ajattelisi homoista”, joka lähetettiin 20.12.2019 klo 13.02. Ohjelma on kuunneltavissa Yle areenassa.
– Sain poliisilta tiedon, että sanavapauden käytöstäni on jälleen tehtailtu uusi tutkintapyyntö, tällä kertaa radio-keskustelusta. Asialla on sama henkilö, joka teki aiemmin tutkintapyynnön vuonna 2004 kirjoittamastani pamfletista, Päivi Räsänen kertoo tiedotteessaan.
Tutkintapyynnössä sanotaan, että Räsänen olisi syyllistynyt ohjelmassa muun muassa homoseksuaalien solvaamiseen. Räsänen totesi ohjelmassa, että Jumala ei alun perin luonut ihmistä homoseksuaaliksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.verkkouutiset.fi/paivi-rasasesta-jalleen-tutkintapyynto-valtakunnansyyttajalle/
Kansanedustaja Päivi Räsäsestä (kd.) on tehty tutkintapyyntö valtakunnansyyttäjälle.
Tutkintapyyntö koskee YlePuhe-ohjelmasarjan Ruben Stiller-jaksoa ”Mitä Jeesus ajattelisi homoista”, joka lähetettiin 20.12.2019 klo 13.02. Ohjelma on kuunneltavissa Yle areenassa.
– Sain poliisilta tiedon, että sanavapauden käytöstäni on jälleen tehtailtu uusi tutkintapyyntö, tällä kertaa radio-keskustelusta. Asialla on sama henkilö, joka teki aiemmin tutkintapyynnön vuonna 2004 kirjoittamastani pamfletista, Päivi Räsänen kertoo tiedotteessaan.
Tutkintapyynnössä sanotaan, että Räsänen olisi syyllistynyt ohjelmassa muun muassa homoseksuaalien solvaamiseen. Räsänen totesi ohjelmassa, että Jumala ei alun perin luonut ihmistä homoseksuaaliksi.” Räsänen totesi ohjelmassa, että Jumala ei alun perin luonut ihmistä homoseksuaaliksi”
Päivillä on varmaan tieto, miksi jotkut meistä ovat homoja?
- Anonyymi
Essayahkin on alkanut puhua hänen kanssaan asioista eri mieltä olevista "suvaitsevaisina", eikö se jo kerro jotakin hänen kristillisistä arvoistaan?
- Anonyymi
Eikö ensin kannattaisi tutkia onko essayah syyllistynyt viharikoksiin...?
- Anonyymi
KD:ltä tippui kannatus ihan odotetusti raamatunlauseilla kiihkoilevien Päivi Räsäsen ja Sari Essayhin ansiosta!
Jokohan normaalit evankelis-luterilaiset alkavat nähdä näiden lahkolaisten uskovaisten järkyttävän Suomen kansalaisten ja vähemmistöjemme perusoikeuksien loukkaamisen.
Lähi-Idässä taistelevat eriuskontoihin ja uskontokuntiin kuuluvat, ja Suomessa yrittävät eri uskonnon lahkoihin kuuluvat kiihkoilijat päästä sotkemaan yhteiskuntarauhaamme raamatuntekstien tulkintoihinsa nojaten.
Me tavalliset suomalaiset kaipaamme yhteiskuntarauhaa, kansalaistemme oikeudenmukaista lainsääntöömme perustuvaa yhdenvertaista kohtelua ja maamme asioiden hoitoa Suomen ja kansainvälisten lakien mukaisesti! - Anonyymi
Kannatuksemme putosi puoleen. Olisiko meidän jo korkea aika miettiä kuka voi esittää meidän äänestäjien puolesta ja mitä? Tunnen tosi monta kannattajaa jotka ovat samaa mieltä. Nyt äärimmäiset mielipiteet ovat esillä kaiken aikaa. Eihän se ei ole puolueen linja, ei pitäisi olla? Ei meidän äänestäjien. Nyt on lähtenyt monta ystävää kyllästyneinä vihapuheisiin. Ne eivät ole kristillisten arvojen mukaisia.
- Anonyymi
Minä en ymmärrä. Eihän se Päivi muuta kun siteerasi raamatun kohtaa joka oli sinne kirjoitettu.
Se kohta pitäisi poistaa raamatusta että homot ei pahoittaisi mieltänsä.
- Anonyymi
KD ei ole millään tavalla ihmisvihamielinen puolue.
- Anonyymi
Ei todellakaan. Kristilliset edustavat kristillisiä arvoja, joihin ei kuulu kaiken suvaitsevaitseminen. On asioita, jotka ovat syntejä Jumalan edessä, niitä kristilliset eivät voi hyväksyä, kuten homoseksuaalisuus hyväksyttynä käytäntönä, koska sellainen ei ole oikein myöskään henkilöä kohtaan, joka sellaista harjoittaa. Kristillisten moraali ei lähde naturalismista vaan Jumala uskosta, ja siinä on eettisesti suuri rajalinja, jonka puitteissa näitä asioita voi ajatella. Kun on kyse Raamatun mukaisesta perus kristillisestä moraalista, kuten Jeesus on sen opettanut, ei ole kyse jostain ihmisten omista mieltymyksistä, mikä on hyvää vaan Jumalan seuraamisesta näissä asioissa. Ja on valitettavaa, mielestäni että ihmiset eivät tunne enää kristillistä moraalia kuten se on. Kristillisen moraalin tärkein pointti on lähimmäisen rakkaus mutta sillä on Jumalan asettamat ehdot. Jos sanotaan rakkaudeksi asioita, jotka eivät ole, eivätkä palvele rakkautta, sellaisia ei pidä hyväksyä, ja rakkaus normit vihreillä lähtee naturalismista, kristityillä Jumalasta. Voi jokainen päättää ja on jo päättänyt, kumpi normi on heidän mukaansa oikea. Minun vahva, en sano vakaumukseni, koska silloin se vaatisi vain pelkkää uskoa, vaan ymmärrykseni on, että Jumala juttu on oikeassa, ja on. Uskon kautta löytää. Se on kummallista mutta hienoa ja totta, minäkin entinen naturalistinen nyt Tiedän jotain.
Olen KDn jäsen, enkä vihaa oikeasti ketään ihmistä, vaikka mielipiteet ja asiat usein riitelevätkin...
- Anonyymi
Tämän päivän kannatuslukemat puhuvat puolestaaan. Fundamentalismi on demokratian vihollinen ja rappeuttaa demokratian.
- Anonyymi
Mihin fundamentalismiin viittaat ja millä tavalla se rapauttaa demokratian?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin fundamentalismiin viittaat ja millä tavalla se rapauttaa demokratian?
Tyhmä kysymys. Mieti jos osaat.
- Anonyymi
Ei taida Räsänen tuomita Helsingin pommi-iskun suunnittelijaa? Sopiva kohde, eri uskonnon edustaja pommin kohteena?
- Anonyymi
olkiukko
- Anonyymi
Oma ego ja poliittinen ahneus menee kristillisyyden edellä tässä puolueessa. Kyllä äänestäjät kaikkoavat, kun kirkkoa pyritään kaatamaan törkeillä puheilla. Gallup näyttää KD:lle poikkeuksellisen suurta kannatuksen laskua. KD on menettänyt kuukaudessa lähes puolet kannattajistaan.
- Anonyymi
Tuomiokapituli antoi huomautuksen homoparin vihkineelle papille, oikeus kumosi huomautuksen laittomana. Tuomiokapituli noudatti kirkkolakia mikä syrjii homopareja. Helppoa hyökätä ja syyllistää Päivi Räsästä Paavalin kirjeen sisällöstä siitäkin huolimatta ettei teksti muutu homoja suosivaksi vaikka Räsänen olisi vaiti.
Piispat ja papit selittävät mihin aikakauteen Raamatun tekstit pitäisi sijoittaa, vaikka kysymysessä on muka jumalansana.
Kuuluuko kiduttamalla tapettu ihmisuhri Jeesus myös Paavalin aikaiseen historiaan koska kiduttamisen ja tappamisen ylistäminen on barbaarimaista ja tuomittavaa. - Anonyymi
Miksi luterilaisten on noudatettava homolakia ja katolisten ei. Katolinen kirkko ei edes keskustele aiheista samaa sukupuolta olevien vihkiminen tai naispappeus. Ev-lut kirkon olisi pitänyt pitää kiinni samoin asiassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1516593
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k263948- 453146
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1323034- 512816
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262216Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2711978- 411938
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511918- 291766