Muutama sata sutta Suomessa ei ole liikaa.

Se on vain harhaluulo ja mielikuvitusta, joka johtaa susipelkoon. Suomi on harvaan asuttu maa. On metsää, peltoa, erämaata, josta löytyy elintilaa niin ihmisille kuin susille.

Ei susista ole haittaa kotieläimille, koirille, kissoille, lampaille, jos ne pidetään kiinni talutusremmissä tai aitauksessa.

Ihmisten vieraantuminen luonnosta ja kaupunkilaistuminen aiheuttaa hysteriaa ja susipelkoa, joka mielestäni on aivan turhaa.
952
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Niin, tuohan se vaihtelua sieni ja marjaretkiin, sekä myös pikkulasten koulutielle, kun hukat ja karhut puskissa läähättää.
Pedot tulee poistaa sieltä missä on vakituista ihmisasutusta, se pitäis olla kaikille selevä, jopa niille luonnosta vieraantuneille kaupunkilaisille.

Äänestä

Tämä susipelko on verrattavissa ihan näiden Al Holin naisten pelkoon. Suhteetonta ja irrationaalista.

Äänestä
  • Semmoinen 700-900 sutta lääniä kohden olisi ihan ok, niistä ei ole kuin hyötyä ainakin etelässä kun söisvät peurat, kauriit, hirvet ja kanit kokonaan! Pohjoi-Karjalassa ne kyllä kuolisi nälkään kun riistaa on niukalti, mutta muualla sitä riittää.

    Äänestä

Susien raatelemat koirat alkaa olla jokaviikkoisia juttuja lehdissä ja varmaan menetyksiä olisi enemmänkin, jos koirien omistajat eivät suojelisi koiria, jotka ovat perheenjäseniä.

Äänestä
  • Tyhmiä on nuokin metsämiehet kun ovat siinä kolarieläinten jäljityshommassa mukana kun sudet kuitenkin hoitaa metsistä loukkaantuneet elukat? Metsästäjiä syytellään tappajiksi ja salametsästäjiksi mutta koiran ja metsästäjän apu kuitenkin kelpaa!Koiran kanssa metsästys loppuu muutamassa vuodessa ja koirahommat hiipuu, no tietysti puudelipuoli jää kun niitä ei uhkaa mikään. Antaisivat vain jokaisen jäljittää itse kolarielukkansa jos kiinnostaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tyhmiä on nuokin metsämiehet kun ovat siinä kolarieläinten jäljityshommassa mukana kun sudet kuitenkin hoitaa metsistä loukkaantuneet elukat? Metsästäjiä syytellään tappajiksi ja salametsästäjiksi mutta koiran ja metsästäjän apu kuitenkin kelpaa!Koiran kanssa metsästys loppuu muutamassa vuodessa ja koirahommat hiipuu, no tietysti puudelipuoli jää kun niitä ei uhkaa mikään. Antaisivat vain jokaisen jäljittää itse kolarielukkansa jos kiinnostaa.

    En nyt lupaisi rauhaa susista puudelipuolelle. Mähköllä liikkuu susi. Iltalenkit kannattaa unohtaa.ä

    Äänestä

Kaikista vieraantuneita luonnosta ovat vihreät.

Äänestä

Jos sudet pysyy tarpeeksi syvällä korvessa niin olkoon, mutta asutusten läheltä pois.
Olen sen verran ollut susien kanssa tekemisissä, että en njitä kaipaa lähelleni.

Äänestä
  • Ihminen raivaa itselleen elintilaa luontoa pirstomalla, metsähakkuilla ja asutustaajamien rakentamisella. Kaupunkilaistuminen, josta aikaisemmin mainitsin, johtaa ihmisten vieraantumiseen luonnosta. Se johtaa yleiseen ajattelutapaan, asenteeseen, että ihminen on luonnon kuningas ja muiden eliölajien on siirryttävä syrjään, kuten sudet tai muut metsän eläimet.

    Todellisuus, tai tulevaisuus on toisenlainen ja se on jo nähtävissä. Maaseudut autioituvat, pienet kylät, kunnat ja pienet kaupungit. Ihmiset muuttavat kaupunkeihin, asutustaajamiin minne kaikki palvelut keskittyvät. Se luo mahdollisuuden Suomen petoeläinten kasvamiselle. Metsästys on katoavaa perinnettä. Ei se nykynuorisoa kiinosta. Mutta sudet hoitavat hirvikannan pysymisen kohtuuden rajoissa tulevaisuudessa.



    Suomen metsät ovat täynnä riistaa. On hirviä, kauriita, peuroja. Sitä kannan nousua ei nyt jo hiipuva ja sukupuuttoon kuoleva metsästys pysty hoitamaan.

    Suomi on harvaanasuttu maa. Elintilaa on metsäneläimille ja ihmisille. Jos hysteriaa metsän eläimistä kasvaa, niin on muutettava kaupunkeihin, asutustaajamiin. Siellä kuitenkin on suuremmat uhkat, joista liikenne ja siitä aiheutuvat onnettomuudet ja väkivalta.

    Siihen verrattuna petoeläimet Suomen luonnossa, liikennneonnettomuuksiin ja väkivaltaonnettomuuksiin verrattuna on pientä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Se on vain harhaluulo ja mielikuvitusta, joka johtaa susipelkoon. Suomi on harvaan asuttu maa. On metsää, peltoa, erämaata, josta löytyy elintilaa niin ihmisille kuin susille.

Ei susista ole haittaa kotieläimille, koirille, kissoille, lampaille, jos ne pidetään kiinni talutusremmissä tai aitauksessa.

Ihmisten vieraantuminen luonnosta ja kaupunkilaistuminen aiheuttaa hysteriaa ja susipelkoa, joka mielestäni on aivan turhaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu