Muutama sata sutta Suomessa ei ole liikaa.

Anonyymi

Se on vain harhaluulo ja mielikuvitusta, joka johtaa susipelkoon. Suomi on harvaan asuttu maa. On metsää, peltoa, erämaata, josta löytyy elintilaa niin ihmisille kuin susille.

Ei susista ole haittaa kotieläimille, koirille, kissoille, lampaille, jos ne pidetään kiinni talutusremmissä tai aitauksessa.

Ihmisten vieraantuminen luonnosta ja kaupunkilaistuminen aiheuttaa hysteriaa ja susipelkoa, joka mielestäni on aivan turhaa.

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, tuohan se vaihtelua sieni ja marjaretkiin, sekä myös pikkulasten koulutielle, kun hukat ja karhut puskissa läähättää.
      Pedot tulee poistaa sieltä missä on vakituista ihmisasutusta, se pitäis olla kaikille selevä, jopa niille luonnosta vieraantuneille kaupunkilaisille.

    • Tämä susipelko on verrattavissa ihan näiden Al Holin naisten pelkoon. Suhteetonta ja irrationaalista.

      • Anonyymi

        Semmoinen 700-900 sutta lääniä kohden olisi ihan ok, niistä ei ole kuin hyötyä ainakin etelässä kun söisvät peurat, kauriit, hirvet ja kanit kokonaan! Pohjoi-Karjalassa ne kyllä kuolisi nälkään kun riistaa on niukalti, mutta muualla sitä riittää.


    • Anonyymi

      Susien raatelemat koirat alkaa olla jokaviikkoisia juttuja lehdissä ja varmaan menetyksiä olisi enemmänkin, jos koirien omistajat eivät suojelisi koiria, jotka ovat perheenjäseniä.

      • Anonyymi

        Tyhmiä on nuokin metsämiehet kun ovat siinä kolarieläinten jäljityshommassa mukana kun sudet kuitenkin hoitaa metsistä loukkaantuneet elukat? Metsästäjiä syytellään tappajiksi ja salametsästäjiksi mutta koiran ja metsästäjän apu kuitenkin kelpaa!Koiran kanssa metsästys loppuu muutamassa vuodessa ja koirahommat hiipuu, no tietysti puudelipuoli jää kun niitä ei uhkaa mikään. Antaisivat vain jokaisen jäljittää itse kolarielukkansa jos kiinnostaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tyhmiä on nuokin metsämiehet kun ovat siinä kolarieläinten jäljityshommassa mukana kun sudet kuitenkin hoitaa metsistä loukkaantuneet elukat? Metsästäjiä syytellään tappajiksi ja salametsästäjiksi mutta koiran ja metsästäjän apu kuitenkin kelpaa!Koiran kanssa metsästys loppuu muutamassa vuodessa ja koirahommat hiipuu, no tietysti puudelipuoli jää kun niitä ei uhkaa mikään. Antaisivat vain jokaisen jäljittää itse kolarielukkansa jos kiinnostaa.

        En nyt lupaisi rauhaa susista puudelipuolelle. Mähköllä liikkuu susi. Iltalenkit kannattaa unohtaa.ä


    • Anonyymi

      Kaikista vieraantuneita luonnosta ovat vihreät.

    • Jos sudet pysyy tarpeeksi syvällä korvessa niin olkoon, mutta asutusten läheltä pois.
      Olen sen verran ollut susien kanssa tekemisissä, että en njitä kaipaa lähelleni.

      • Anonyymi

        Ihminen raivaa itselleen elintilaa luontoa pirstomalla, metsähakkuilla ja asutustaajamien rakentamisella. Kaupunkilaistuminen, josta aikaisemmin mainitsin, johtaa ihmisten vieraantumiseen luonnosta. Se johtaa yleiseen ajattelutapaan, asenteeseen, että ihminen on luonnon kuningas ja muiden eliölajien on siirryttävä syrjään, kuten sudet tai muut metsän eläimet.

        Todellisuus, tai tulevaisuus on toisenlainen ja se on jo nähtävissä. Maaseudut autioituvat, pienet kylät, kunnat ja pienet kaupungit. Ihmiset muuttavat kaupunkeihin, asutustaajamiin minne kaikki palvelut keskittyvät. Se luo mahdollisuuden Suomen petoeläinten kasvamiselle. Metsästys on katoavaa perinnettä. Ei se nykynuorisoa kiinosta. Mutta sudet hoitavat hirvikannan pysymisen kohtuuden rajoissa tulevaisuudessa.



        Suomen metsät ovat täynnä riistaa. On hirviä, kauriita, peuroja. Sitä kannan nousua ei nyt jo hiipuva ja sukupuuttoon kuoleva metsästys pysty hoitamaan.

        Suomi on harvaanasuttu maa. Elintilaa on metsäneläimille ja ihmisille. Jos hysteriaa metsän eläimistä kasvaa, niin on muutettava kaupunkeihin, asutustaajamiin. Siellä kuitenkin on suuremmat uhkat, joista liikenne ja siitä aiheutuvat onnettomuudet ja väkivalta.

        Siihen verrattuna petoeläimet Suomen luonnossa, liikennneonnettomuuksiin ja väkivaltaonnettomuuksiin verrattuna on pientä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe