Miten koette sen, että Jussi Halla-aho, joka oli Suomen sinun kunniajäsen, erosi Suomen Sisun jäsenyydestä tultuaan valituksi persujen puheenjohtajaksi?
Kysymys persuille
Anonyymi
42<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Ilman muuta
Of course ja muut ilman. Ja persut ilman hallituspaikkaa.
Meidän tätytyy palauttaa IKL ja Suojeluskunnat. Suomen Sisu on liian liperaali ja maltillinen järjestö
Off course niin kuin Ohimenee
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/ruotsalaisraportti-aarioikeisto-paasi-eduskuntaan-suomessa/f76e4fde-9b5e-3403-a71b-53e4bf8f7b28
Äärioikeisto soluttautuu politiikkaan ja kas kummaa, heräämmekö jonain päivänä siihen, että tietyt puolueet ovatkin kiellettyjä? Ei olisi Suomessa ensi kerta (vrt 1930-luku) ja natsi-Saksassa lopulta NSDAP oli ainoa sallittu puolue, kun natsit pääsivät valtaan.
Meidän tätytyy palauttaa SS ja Gestapo. Suomen tisu on liijjan lipilaari kerho meille isäm maalisille persu natseille.
Natsit narunjatkoksi.
Hitler hirtätti petollisia kenraaleitaan teräsvaijereihin. Eversti Stauffenberg teloitettiin ja Rommel pakotettiin itsemurhaan. Ihan perusmenoa natsipuolueessa.
Miksi se pitäisi mitenkään kokea, mitä se edes kuuluu kenellekään ?
Ei se ole pakko tuntemuksiaan kertoa.
Eikö ? 🤔🙄😏🤣
Ei tietenkään. Mutta niin se kunniajäsen Halla-aho vaan jätti SS:n jäsenyyden. Noin niin kuin näennäisesti ainakin.
Kun on noita, läninnä muiden puolueiden häiriköt, jotka taivastelevat kaikkea mitä eivät oikein ymmärrä. Ei luulisi että tarvitsee selitellä, jos oli kunniajäsen, joseroaa, eikä ole enää kunniajäsen, aina joillekin pikkusieluille neroille pitäisi selittää. Ja tuokin on niitä asioita, jotka vaan eivät muille kuin Halla-aholle kuulu.
"Ei luulisi että tarvitsee selitellä"
Älä sitten selittele Halla-ahon puolesta. Kun avauksessa kysyttiin persujen mielipidettä asiaan.
Enhän minä selittelekään Halla-ahon puolesta mitään, ihmettelen miksi joku kyselee toistuvasti tyhmiä.
Suomen Sisu on ihan liperaalijärjestö. Me tarvitaan joku kovempi ryhmä.
United Brotherhood?
Toimivat eri aloilla.
Ainahan toimintapiiriä voi laajentaa. Teuvokin kävi taannoin jo tutustumassa erään MC-kerhon toimintaan.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000481729.html
Khihihihiiii
Ei kiinnosta Hakkarinen, eikä hihittelevän neitokaisen mielipiteet asiasta.
Mutta silti kävi Hakkarainen Bandidosin tiloissa.
Entä sitten ?
Sitä sitten, että ainahan toimintaskaalaa vo laajentaa. Teuvo kävi jo tutustumasa Bandidosin toimintaan. Vaikka sanailuksihan se meni lopulta siitä, kuka teki ja mitä?
Nyt Teuvo hoitaa meppinä asioita tuolla "osaamisella".
Se kuuluu meille kaikille Suomalaisille että mitä tässä maassa tapahtuu. Jos omaat yhtään sivistystä, oletan sinun olevan kiinnostunut myös siitä mitä muualla maailmassa tapahtuu.
Se kyllä kuuluu meille kaikille että mitä de Halla-aho puuhastelee. Se todellakin kuuluu meille kaikille Suomalaisille aivan samalla tavalla kuin se, mitä muutkin kansamme edustajat puuhailevat.
Jaaha, ja mihin tuo sitten liittyy ?
Sivari kunniajäsenenä eläköön perssuitten robocop.
Kattele gallupeista, niin tiedät, mitä kansa ajattelee Halla-ahosta.
Eikö viisautesi kestä kritiikkiä, kun kommentti piti poistaa 😂
Tuohon viisauteen tuo kommentti oli tarkoitettu. "Sivari kunniajäsenenä eläköön perssuitten robocop."
Ei tässä galluptuloksia kyselty.
"Suomen sinun "
Höh! Suomen Sisua tietenkin tarkoitin. Taas näppäimistö petti kuin persut 2015.
Suomen Sisusta tietoa. Vaikka kyllähän te tiedätte, mikä pulju se on, kun Supokin sitä seuraa.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/aanivyory-ainakin-5-suomen-sisun-jasenta-eduskuntaan-kohujarjesto-ei-kaannyta-tilaisuuksistaan-uusnatseja/7b172647-df68-31fd-b955-099b1c7836d6
Vieläköhän Jussi Halla-aho haikailee Suomen natojäsenyyden perään?
Nyt kun näyttää se innostus laantuvan kansan keskuudessa.
" Halla-ahon vastaus Suomen jäsenyydestä sotilasliitto Natossa poikkeaa muista puoluejohtajista Ylen kyselyssä.
Kun muut puoluejohtajat vastaavat kysymykseen "Pitäisikö Suomen hakea Naton jäsenyyttä" joko kyllä tai ei, Halla-ahon vastaus on: en osaa sanoa.
Kun Jussi Halla-aholta kysyy erikseen tarkennusta, hän vastaa, että kannattaa ideatasolla Suomen jäsenyyttä sotilasliitto Natossa, mutta ei jättäisi nyt jäsenhakemusta. "
Linkki unohtui.
https://yle.fi/uutiset/3-10599372
Eipä tuossa lausunnossa mitään haikailua näy. Enemmänkin siitä viitteitä, että kansa päättää jos sellaiseen tulee tarvetta. Hyvähän eri vaihtoehtoja on selventää ja pitää itseään niistä tietoisena.
Mitä mieltä itse olet? Tulisiko Suomen liittyä Natoon?
"Jussi Halla-aho: Suomen olisi pitänyt liittyä Natoon jo 1990-luvulla"
Nytkin Halla-aho kannattaa natojäsenyyttä, mutta katsoo olevan ajankohdasta johtuen sen epäviisasta.
Natoilijahan se sivari.
SKE on joka tapauksessa Halla-ahon takana. SKE ymmärtää, että kyseessä oli mainostemppu. Vähän sama kuin Tynkkysen kohdalla.
Jussista skenen johtaja? Ja persuja johtaisi Timo-setä?
Jussi on väärässä puolueessa. Ja vielä enemmän hän olisi väärässä puolueessa skenessä.