Sora ropisee taas joka puolella

Eikö olisi järkevämpää korvata se sora eräänlaisilla piikeillä renkaissa mitkä korvaisivat tuon soranlevitys tarpeen? Suolakin voitaisiin pitää poissa luonnosta hirviä houkuttelemasta ja pohjavesiä pilaamasta.
Tarpeetonta lienee lisätä, että pölyäminenkin jäisi pitkälti historiaan.
Valtavat säästömahdollisuudet siis kaiken kaikkiaan.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kovasti yrität provoilla, mutta ei nyt oikein irronnut tällä kertaa. Yritäpä uudelleen, jos vaikka onnistuisi paremmin....

Äänestä

Sora ropisee, kunmetallipiikeillä kaivellaan bitumi pois asvaltin pinnasta ja asvaltin kiviainesta alkaa irrota. Tästä ne maalipintaa ja tuulilaseja eteenkin keväällä, tuhotyön "valmistuttua", rikkovat isommat kivet ovat peräisin.

Metallipiikkejä käytetään, koska niiden ropina rauhoittaa pelokkaiden jyrsijäiden mieltä. Liikaakin... ajotaidoiltaan vajavaiset jyrsijät helposti kuvittelevat, että ikäloputkin jyrsimet muuttavat talven kesäksi. Tässä lopputulos:

https://yle.fi/uutiset/3-10689503

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eikö olisi järkevämpää korvata se sora eräänlaisilla piikeillä renkaissa mitkä korvaisivat tuon soranlevitys tarpeen? Suolakin voitaisiin pitää poissa luonnosta hirviä houkuttelemasta ja pohjavesiä pilaamasta.
Tarpeetonta lienee lisätä, että pölyäminenkin jäisi pitkälti historiaan.
Valtavat säästömahdollisuudet siis kaiken kaikkiaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu