Suurisuinen Viron sovinismia edustava, Mart Helme heitti alhaisen kommentin, uudesta pääministeristämme. EKRE - populistipuolueen edustaja ja vielä sisäministeri. Ei voi olla totta, mitä sammakoita suustaan suoltaa. Jos olisi sota, siinä malliesimerkki, koppalakki fasistista. Onneksi virolaiset heräsivät. Poistakaa te hallinnostanne mätäpaiseet.
Eroa Viron sisäministeri!
35
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa kaikki on mahdollista olihan Halonenkin pressa .
- Anonyymi
No, mitä siitä. Meillä Suomessa ollut aina viisaita naisia. Uskon, että asetelma kolahtaa heikkoluonteisiin, Isis - tyylisesti ajatteleviin miehiin, joilla ei koskaan mitään kunnioitusta vastakkaista sukupuolta kohtaan. Pyhäjärvellä tämä asetelma hyvin selkeästi näkyvissä. Tosin, on naisia, jotka mielellään ovat sovinistien niskantakana ja nyökyttelevät päätään. Siksi, ei naisten solidaarisuus toimi. On vain kateus, kauna ja katkeruus. Onko se oikein?
- Anonyymi
Miksi Pyhäjärvellä ei ole viisaita naisia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi Pyhäjärvellä ei ole viisaita naisia?
Siksi kait, kun sinunkin kysymyksesi vaikuttaa hyvin alentavalta. Mietihän sitä, jos et halua, muuta järkevää mainintaa.
- Anonyymi
Viron mies heitti ylhäisen kommentin kerrankin oikeita sammakoita miten voi päästä minesteriksi jos on vaan kyselly kassalla bonuskortteja???
- Anonyymi
Olihan SDP:n toinenkin nainen S-Marketin kassa,Susanna Huovinen Jyväskylästä.
- Anonyymi
No eiköhän nykyinen pääministeri ole tehnyt muutakin kuin kassaa hoitanut. Siinä sivussa mm. opiskellut yliopistotutkinnon.
Eli tämä jos mikä hyvä osoitus Pohjoismaisista hyvinvointivaltioista, SDP:n saavutuksista tämän suhteen.
Vaatimattomistakin olosuhteista voi opiskellen nousta erilaisiin tehtäviin ja päästä toteuttamaan haaveitaan jne.
Eli se osaaminen, kiinnostuksen kohteet jne. ei ole riippuvainen vanhempien tms. rahapussin paksuudesta.
Luulen että Suomessa paljon muitakin jotka saaneet ns. paremman oksan ja leveämmän leivän omalla ahkeruudellaan kun mm. ollut mahdollisuus opiskella.
Tai vai onko se johtopaikalle kivunnut yritysjohtaja opiskeltuaan edelleen se lähettipoika joka joskus tullut firmaan kesätöihin jne.
On vaan hienoa että jos joku joskus johtohommiin pääsee, niin hänellä on kokemusta ihan tavallisesta ruohonjuuritason työstä. Ehkä pissiä on sitten vähemmän päässä.
Hyvinvointivaltion suhteen on tehtävä kaikki mahdollinen jotta M. Helmen kaltaiset hämärätyypit eivät pääse tuhoamaan isovanhempiemme rakentamaa Suomea sekä sen hyvinvointia.
- Anonyymi
Melkoinen sovinisti ja sivistymätön ukkeli.
- Anonyymi
Vanhan vallan sovinisteja ja näitä riittää.
- Anonyymi
Saahan virolainen puhua mitä haluaa. Minäkin haukun Putinia päivittäin ja Tehtaankatu raportoi siitä Putinille, mutta vielä ei ole tullut luotia otsaan eikä teetäni ole myrkytetty. Joku päivä se on edessä, mutta olkoon.
- Anonyymi
Älä, me pelastamme sinut.
- Anonyymi
PITIHÄN SE ARVATA, ETTÄ NIINHÄN SIINÄ KÄY. EIHÄN KELTÄÄN JÄÄ HUOMAAMATTA PUNAISET HELLAPOLIISIT, VAIKKA KUINKA VIHREÄÄ.
- Anonyymi
Näin on tämä Viron hemmo on aikanaan toiminut aktiivisesti kommunistisessa puolueessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin on tämä Viron hemmo on aikanaan toiminut aktiivisesti kommunistisessa puolueessa.
Näkyy olevan sitä ja tätä mieltä. Kouhko, vanha ukko. Virun valkia tehnyt tehtävänsä. Mä oksennan ja ylenannan, muutenkin pahoin voin.
- Anonyymi
Mitä tarkoitat, punaiset hellapoliisit? Emme elä 1918 - vapaudeksi tulkittua aikakautta. Tekstisi on täysin outoa, mitä tarkoittanet?
- Anonyymi
Aikoinaan sanottiin Amerikoissa, että tuli Firmaan puoti puksun tuuraajaksi. Eläkkeelle siirtyi Firman pääjohtajana.
Oletteko kuulleet, vangista. joka tuli vankilaan suorittamaan rötöksiään. Mutta lähti vankilan johtajana eläkkeelle. - Anonyymi
Suomessa on kohteliaasti vaiettu asia.
Mutta virolainen ministeri osui oikeaan kertoessaan, millainen kuva suomen uusista kommunisti viher ministereistä on maailmalla !!
ja paras määritelmä oli vihreiden katu-anarkisti, joka myös osui asian ytimeen !!
Nyt nämä punaiset ja katuanarkistit näytti jo voimaa, ja päätti jo tuoda suomeen raakoja isis murhaajia ja terroristeja !! - täys ylläpito lomille verovaroilla !! siitä se väkivalta ja terrori vallankumous etenee.
Lisäksi nämä anarkistit haluaa ja kannattaa huumeiden vapauttamista.
------- jotta se viron ministeri on aivan oikeassa,, puna viher, naivi-idealismi kassatyttö ja katu anarkisti ei sovi ministereiksi minnekään...
( ja kassa tyttö on aivan kunniallinen ammatti kyllä,, mutta katu-anarkisti ei ole... - mutta, mutta , se syvä ongelma on siinä viher vas. naivi-ideologiassa... kuten naivi ja ahne on myös markkina liberalismi uskonto, sekin on tosi navi uskonto...).- Anonyymi
Meilä ei ole kommunisteja hallituksessa. Ajattelun vapaus on oikeus. Miehet, näköjään sabotoi senkin. Emme alistu. Elämme 2020 - lukua. Sorto ja naisten alistus, on historian aikajanan alittanut. Pysykää tässä päivässä. Naisemme ovat myös armeijassa. Osaamme, valitettavasti myös ajatella, aika vahvasti.
- Anonyymi
onkos virosta tullut mitään hyvää muutenkaan suomeen. lebajoe ja roosnakin tuli aikoinaan ryöstelemään suomen pankkeja, eikä muutkaan virulaiset tee täällä ku sutta ja sekundaa, vievät lähtiessäänkin mm perämoottorit yms.
- Anonyymi
Eikö edes virun valgia ole positiivinen assii
- Anonyymi
...rakensivat sutta ja sekundaa. Uskokaa tosiasiat.
- Anonyymi
Aatteleppa, ei ne Lepat ja Roosnat, sentään poliittiseen elittiin puuttuneet. Mitä nyt vähän kullanhipleitä himoitsivat. Tuo "elkehelmeri", kehtaakin meidän tyttölöiden hommiin puuttua. Mikään, ei ole niin tervettä, kuin tämänhetkinen tilanne. Vanhat, kuolaavat ukot, ovat aina olleet ongelmien ydin.
- Anonyymi
Vasurin valitus on musiikkia ahkeran korville. :D
- Anonyymi
Onneksi Suomi ei tässä asiassa ole Viro. Suomessa kaikkia ihmistapoja vailla olevia persuja ei oteta hallitukseen. Pahoittelut presidentti Kaljulaidille joka joutuu pyytämään porsastelevien vironpersujen tekemisiä anteeksi.
- Anonyymi
Helvetin hyvin todettu!
- Anonyymi
Kaikki suomalaiset ovat persuja te vihervasemmistolaiset että vaan kehtaa myöntää sitä.
- Anonyymi
tosta vanhan katkeran äijän puheista ei tarvi välittää sentin vertaa. kaikista sais mielensä pahoittaa jos siihen alkais. porsastelijoita riittää...
- Anonyymi
Käytös oli tosi törkeää. Aikooko virolaiset katsella tuota öykkäriä pitkään? Uskomatonta! Tässä todellinen ajattelija suomalaisista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käytös oli tosi törkeää. Aikooko virolaiset katsella tuota öykkäriä pitkään? Uskomatonta! Tässä todellinen ajattelija suomalaisista.
Tiukille meni äänestys, eli 44 - 42. Ukolla ei enää varaa sammakoihin. SS - tyylillä ei Virossa pitkään pötkitä. Eiköhän heilläkin ole muistot lähempänä ja karvaat kokemukset.
- Anonyymi
Aina kannattaa vasta-argumentti heittää. Roskaa ei tarvitse niellä, hyi hitto. Niin tyhmä ukko, ettei tulisi mieleenkään, sen puoleen, alkaa mielensä pahoittajaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aina kannattaa vasta-argumentti heittää. Roskaa ei tarvitse niellä, hyi hitto. Niin tyhmä ukko, ettei tulisi mieleenkään, sen puoleen, alkaa mielensä pahoittajaksi.
Mistä johtuu, mutta hänestä tulee mieleen Rinnevaara?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä johtuu, mutta hänestä tulee mieleen Rinnevaara?
T Ä HHHHHH!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
T Ä HHHHHH!
Se luonne ja puhetapa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se luonne ja puhetapa.
Miten itse kiekaiset, vai kaakatatko? Virne vilahti suupielessäni.
- Anonyymi
Teretulemast Eesti.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847