Hyvä Sanna

Anonyymi

Pöristyttävää luettavaa tämä viron kirjailijaliiton puheenjohtajan lausunto Sanna Marinista, Varmaankin toimiminen kirjailijaliitossa antaa paremmat valmiudet toimia Viron hallituksen ministerinä kuin "myyjätyttösenä" Sokoksella työskennelleen Sanna Marinin. Mielestäni Sannan kaupan kassana toimiminen ihmisten parissa ja yliopistokoulutus antavat hyvät valmiudet nykyiseen tehtävään.
Mart Helmen tutkintotodistuksista ja valmiuksista toimia vastuullisissa tehtävissä en ole lainkaan varma. Olen joskus kuullut puhuttavan ja lukenut, että tutkintotodistuksia olisi voinut ostaa, osoittamatta osaamistaan, en tarkoita nyt Suomea. Hyvä Sanna !!!!!!

24

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      IHAN OIKEIN ON VIRON KAMRAATTI SANONU, PUHUNU TYTTELISTÄ TÄÄ MANSEN BARBY, DEMARIEN NUKKE ON TOSI NOUSUKAS SNOBI ISO SUINEN, PUHEINEN VOUHKA.

    • Anonyymi

      Helme oli ottanut liikaa HELMEilevää. Siksi järki heitti veivinsä.

      • Anonyymi

        Marin mokasi tänään. "Eikö teitä hävetä", väärä vastaus välikysymykseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Marin mokasi tänään. "Eikö teitä hävetä", väärä vastaus välikysymykseen.

        Tuo kertoo täysin osaamistason.


    • Anonyymi

      Veikkaan ettei tämäkään hallitus pitkään räpiköi , aivan kuutamolla koko jengi , kattokaa nyt sitä joukkoa , kun istuvat siellä orrella , näyttääkö siltä , että tämä on pätevä joukko päättämään suomen asioista , jos olisit yrittäjä palkkaisitko nämä henkilöt firmasi johtoon ........ ??? ....... , en minäkään .

    • Anonyymi

      Sanna Marin on juuri oikea ja upea nainen Suomen hallituksen johtajaksi!
      Hienoa monikulttuurinen ja sivistynyt Suomi!!

      • Anonyymi

        Jopa vitsin murjaisit .


    • Anonyymi

      Sivistystä ei ainakaan löydy moukkamaiselta pyrkyri Marinilta, joka kalastelee ääniä typerillä heitoillaan. Pohjanoteeraus tänään eduskunnan kyselytunnilla:

      ”Toinen asia johon viittasin oli se, että täällä kyseenalaistettiin kokoomuksen suulla meidän perusperiaatteemme vallan kolmijako-oppi siitä, että hallitus ja eduskunta vastaavat politiikan tekemisestä, mutta me emme vastaa yksilöitä koskevista päätöksistä. Tästä pitää pitää kiinni, se on viranomaisten tehtävä.” - Siis täyttä SOOPAA eli vallan kolmijako-oppia vääristelty hallituksen osaamattoman toiminnan perusteiksi.

      Vallan kolmijako-oppi OIKEASTI: eduskunta säätää lait, hallitus huolehtii toimeenpanosta ja itsenäinen, riippumaton tuomioistuin arvioi toimien lainmukaisuuden. Tämä on demokratian ja oikeusvaltion perusta.

      Demarien totuuden vääristelyllä ja valehtelulla ei ole mitään rajoja. Marin vielä lisää kierroksia.

      • Anonyymi

        Suomessa vallan kolmijako on näin: lainsäädäntövalta on eduskunnalla, toimeenpanovaltaa käyttävät presidentti sekä eduskunnan valitsema valtioneuvosto eli hallitus ja tuomiovaltaa käyttää tuomioistuimet.


      • Anonyymi

        Eipä muuten tainnut puhua soopaa. Se, minkä Sanna selitti, on ymmärtääkseni Suomessa käytössä olevan parlamentarismin mukainen versio vallan kolmijako-opista. Hallituksella on toimeenpanovalta mutta hallitus ei ole riippumaton eduskunnasta siksikään, koska hallituksen ministerit istuvat myös eduskunnassa. Sannan pointtihan oli se, että hallitus ei päätä yksittäisten henkilöiden velvollisuuksien tai oikeuksien muuttamisista vaan se on sen riippumattoman tuomioistuimen tehtävä. Mikäli hallitus voisi päättää esim. maahantulo- oikeudestasi sinun ollessa ulkomailla, niin se menisi siihen, että minä voisin pääministerinä käytännössä päättää että et pääse maahan, koska pärstäkertoimesi ei miellytä. Jos hallitus lähtisi sille linjalle, josta Sanna varoitti, niin se olisi oikeusvaltion tuho.


    • Anonyymi

      Pöyristyttävämpää oli, että ministereiksi on päässyt katuaktivistit! Keitä hän sillä tarkoitti?
      Myyjä ammatti on aivan kunniallinen ja ainakin minä arvostan. Henkilökohtaisesti minua ei ainakaan loukkaa, jos pääministerimme on ollut myyjänä. Enkä ymmärrä heitä jotka siitä ovat ottaneet herneen nenäänsä.
      Mutta negatiiviselta kalskahtaa katuaktivistit. Eikä siitä ole kukaan uskaltanut kommentoida sanaakaan.

      Ehkä kyseiset kommentit oli pikemminkin tarkoitettu kyseenalaistamaan Marinin lyhyellä elämän kokemuksella johtaa hallitusta. Mikä on aivan aiheellista. Ja minkä kansalaisista kyseenalaistaa gallupin mukaan ainakin puolet haastatelluista.
      Ja näyttää itsekin kyseenalaistavan kykynsä, koska palkannut lisää avustajia. Mikä taas lisää kansalaisten epälyjä hänen kykyihinsä ja kuka/ketkä Suomen hallituksen asioista oikeasti päättävät. Ministerit vai heidän satapäinen avustajalauma?

    • Anonyymi

      SOVITAANKO NÄIN EMME KÄYTÄ SANONTAA KAUPANMYYJÄ, KASSATYTTÖ OTAMME KÄYTTÖÖN HYVIN MAANLÄHEISEN KAUPANALAAN SOPIVAN SANONNAN. PUOTI-PUKSU SIIS PUOTI-PUKSU SOPII HYVIN NOUSUKKAAN SNOBIN IMAGOON JA HOITAKOON OMAN KAKARASA ENSIN ENNEN KUIN PUUTTUU IHMISTEN LASTEN PAKKO HUOSTAAN OTTOON KASVATUKSEEN.

    • Anonyymi

      PUOTI-PUKSU ALAHAN KALPPIA REENIN PANKKIIN SATASTA EHTIMÄÄN JA IHAN PIKKU NEUVO : PUHUKAA, LUVATKAA VÄHEMMÄN JA TEHKÄÄ ENEMMÄN

    • Anonyymi

      ON AIKOIHIN ELETTY VOI JESSUS TOLPPATALOSTA TULLU KAKARATARHA JOTA JOHTAA MANSEN BARBY DEMARIEN KAKARA, PUOTI-PUKSU. TUO SIIVAPYÖRÄ VORTSON KÄYVÄ KOTKOTTAA KU POSSUU PITTÄÄ RILLATA AHJOSSA BÄRTYT ON NOUS VIIKOLLA SITÄ EI ITUHIPIT JA DEMARIT MIÄREE MITTEE SYÖN. SYÖN HYVEE PAREMPOO PASKANNAN PUHUN PASKOO KUN TUKI TAKIAISET.

    • Anonyymi

      Virossa yksi uskalti sanoa mitä maailmalla tosissaan ajatellaan Marinista!

    • Anonyymi

      jepulis

    • Anonyymi

      Totuus ei pala tulessakaan. Sanna tyttösen täytyy muistaa tämä asia.

    • Anonyymi

      Mariinin "osaamisesta "ja toimimisesta ihmisten parissa voidaan olla hieman mieltä jos toista. " Hei, käteisellä vai kortilla, 19,50, kiitos, hei."
      Jos tuolla työkokemuksella ja ihmisten parissa kommunikoimisella saavutetaan pääministerin vakanssin valmiudet Suomessa, niin kyllähän virolaisilla pitää tason olla todella kehveliä.

      • Anonyymi

        Niin...en minä ainakaan mitään kaupan kassaa päästä hoitamaan raha asioitani
        Käsittämätöntä että Suomessa pääsee pääministeriksi ilman haastatteluja/soveltuvuustestiä ja työkokemusta,ei yritysmaailmassa tulisi kuuloonkaan.


    • Anonyymi

      Onkos se katkeruus kitkerääkin vai vieläkin kitkerämpää kateutta?

    • Anonyymi

      Kauan aikaa sitten demarit löysivät Töölönlahden rantakaislikosta mädän sorsan ja tekivät siitä vieä pääministerin. Loppu on historiaa.

      • Anonyymi

        Heippa pölvästi , en kommentoi ketään tuon ajan poliitikkoa , mutta kyllähän silloin Suomessa oli joku "ROTI" ja järjestys , tämä nykyinen lättähattu-hallitus on täysin kuutamolla , ja piste.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heippa pölvästi , en kommentoi ketään tuon ajan poliitikkoa , mutta kyllähän silloin Suomessa oli joku "ROTI" ja järjestys , tämä nykyinen lättähattu-hallitus on täysin kuutamolla , ja piste.

        Vanhaan hyvään aikaan Kekkonen iski nyrkin pöytään ja kirosi, SAATANAN TUNARIT. Siinä demarit lakosivat polvilleen ja anoivat armoa.


    • Anonyymi

      Minuakin alkoi pörisyttämään, kun söin lautasellisen hernekeittoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      180
      13558
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5483
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4930
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3709
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2853
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1791
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1697
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe