Suomalaisten kommunistien matka USA:sta Sandormohiin

Anonyymi

10

101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järkyttävää katsottavaa !

      • Anonyymi

        Stalin murhasi lähes kaikki nämä hyväuskoiset iloiset ihmiset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Stalin murhasi lähes kaikki nämä hyväuskoiset iloiset ihmiset.

        Olipa mukava mies ja muhkeat viikset, tuskin on päässyt paratiisiin?


    • Tyypillisiä suomalaisia joita viedään teuraaksi kuin pässiä narussa. Ei voi olla tuntematta jonkinlaista sääliä ja surua noita lapsenuskoisia kohtaan.

      • Anonyymi

        Eikös sinne lähtenyt paljon muitakin kuin suomalaisia, tuskin noissa laivoissa pelkkiä suomalaisia oli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös sinne lähtenyt paljon muitakin kuin suomalaisia, tuskin noissa laivoissa pelkkiä suomalaisia oli.

        Suomalaisia sinne eniten meni, Karjalaan, sosialistista paratiisia rakentamaan. Toivottavasti pääsivät paratiisiin, kun kokivat helvetin jo maan päällä.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kun aikaisempina vuosikymmeninä lähinnä miehet olivat loikanneet Neuvostoliittoon, 1930-luvun alussa huomattiin myös naisten ja lasten lähteneen. Hilja Eloranta oli yksi niistä suomalaisnaisista, jotka lähtivät Neuvostoliittoon puolisonsa kanssa. Hän kertoo Kimmo Saareksen ohjaamassa dokumentissa Kun isoäiti Neuvostomaahan hiihti (1994) lähtemisen syistä ja miten lähes paratiisiksi kuvailtu yhteiskunta oli haavekuvia karumpi.

        Hilja oli vastikään avioitunut Tauno Elorannan kanssa Viipurin maalaiskunnassa, kun nuoripari päätti lähteä Neuvostoliittoon. Ajatus kypsyi, kun työtä ei löytynyt eikä muutto maaseudulle Seivästöön Taunon äidin luo sekään parantanut taloudellista tilannetta. Nuoripari lähti keväthankien aikaan suksilla vuonna 1932. He aloittivat matkanteon Seivästöstä aamuviideltä ja jo iltapäivällä yhden aikaan he olivat lähellä Kronstadtia Leningradin piirissä. Vaikka väsymys painoi, kevätauringon kirkkaudessa pystyi näkemään, kuinka neuvostosotilaat tulivat heitä vastaan.

        Klikkaa video katsottavaksi: Kun isoäiti Neuvostomaahan hiihti.
        https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/12/13/tulkaa-neuvostoliittoon-pauhasi-radio-propaganda-houkutteli-tuhansia


    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5779
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4372
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      148
      3989
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3640
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      71
      2869
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      106
      2517
    7. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      41
      1909
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1836
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      236
      1696
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1471
    Aihe