Apua tarvittaisiin

Hei, olen 70 eläkeläinen jolta lähtee koko elämä käsistä. Unohdin muuttaa yhtiövastikkeen korotuksen pankkitililleni josta se menee suoraan asunto-osakeyhtiön tilille ja nyt sitten pamahti lasku 1500 euroa puuttuu tämän vuoden maksuista. En pysty saamaan sitä mistään kasaan koska minulla on luottotietomerkintä. Taloyhtiö uhkaa asunnon hallintaanotolla ja mihin minä sitten menen. On sitten hyvä joulu tulossa, maksu pitäisi suorittaa tämän vuoden puolella. Eläkkkeeni on vähän yli 1000 euroa kuukaudessa ja se menee elämiseen ja laskujen maksamiseen. Eikö jostain löytyisi "laupiasta samarialaista" joka auttaisi pääsemään taas tasoihin, lainaamalla tai auttamalla muuten. Pystyisin maksamaan 100 euroa kuukaudessa korot kunhan vain saisin tuon maksun hoidettua ajan tasalle. Löytyykö auttavaista ihmistä tähän pulmaan. Stressikäytä on varmaan 150 ja valvon yöt ja mietin mutta en löydä ratkaisua asiaan. Auttakaa!

3

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei muuta kuin asunto myyntiin ja sitten vuokralle!

      Oliko muita tyhmiä kysymyksiä?

      • Ai sen 1500 euron takia asunto myyntiin, kun sillä selviäisin ja saisin pitää kotini mutta et taida tietää mitä pienituloisen eläkeläisen elämä täällä rakkaassa kotimaassamme on. Itse olet ilmeisesti sitä hyvin toimeentulevaa väkeä joka viis välittää huonompiosaisista.


      • Anonyymi
        liisa.45 kirjoitti:

        Ai sen 1500 euron takia asunto myyntiin, kun sillä selviäisin ja saisin pitää kotini mutta et taida tietää mitä pienituloisen eläkeläisen elämä täällä rakkaassa kotimaassamme on. Itse olet ilmeisesti sitä hyvin toimeentulevaa väkeä joka viis välittää huonompiosaisista.

        Olet kyllä jo sen ikäinen, että jos pystyisit maksamaan lainaa, olisit jo saanut säästöön tähän mennessä. Ja jos edelleen on maksuhäiriömerkintöjä, niin maksuhalukkuudestakin on todisteita.
        ”Ostan mitä vain, kunhan joku muu maksaa.”

        Eiköhän taloyhtiö suostu, että maksat vastikkeen osissa. Ala jo heti maksamaan oikean suuruista vastiketta ja lyhentämään rästejä 100-150eurolla per kuukausi. Ilmoitat reippaasti maksavasi summan osissa ja päälle lakisääteisen viivästyskoron.


        Vieraalta lainaaminen tulee niin kalliiksi, että maksuaika tuplaantuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe