Itsellä 2000 euron laina- jossa korko yli 200%.... faktahan on, että laina ei maksamillani lyhennyksillä muuta kuin kasva lisää korkoa ja uutta lainaa en vanhan maksamiseen mistään saa.
Kuluttajaneuvonnan sivuilla vierailleena laitoin pyynnön korkojen kohtuullistamisesta- siihen ei suostuttu. Tällä hetkellä myös tuloni pudonneet, mutta sekään ei auta, vaan laskut on maksettava ja helpotusta eivät myönnä.
Mitäs nyt? Onko kellään kokemusta millaista apua kuluttajaneuvonnasta saa asiaan? Ja kuinka firmat suostuvat tämänkään jälkeen koron kohtuullistamiseen? Harkitsin että pyytäisin siirtää luoton perintään, mutta sanoivat että siitä tulee heti maksuhäiriömerkintä ja sitäkään en todellakaan haluaisi.
Terveisin Tyhmä ihminen
Ps. Laina ferratumilta
Kokemuksia korkojen kohtuullistamisesta, miten?
3
345
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla ainakin Ferratumin laina perinnässä eikä ole tullut merkintää. Päästin perintään, jotta pääsen siitä edes joskus eroon. Monet vipit jouduin ottamaan mieheni sairastuessa vakavasti. Nyt tervehtyminen menossa, mutta muutama vuosi menee näitä maksellessa. Mies ei itse tiedä näistä, enkä häntä halua huolestuttaa.
- Anonyymi
Minulla on kohtuullistaminen onnistunut.
Kunhan on ensin maksettu suurin osa velasta.
Sitten laitan kyselyn: jos maksan loppuvelasta niin ja niin paljon, saanko loput anteeksi.
Useimmiten pyydän anteeksi kuluista muutamaa kymppiä.
Rahaa sekin on. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on kohtuullistaminen onnistunut.
Kunhan on ensin maksettu suurin osa velasta.
Sitten laitan kyselyn: jos maksan loppuvelasta niin ja niin paljon, saanko loput anteeksi.
Useimmiten pyydän anteeksi kuluista muutamaa kymppiä.
Rahaa sekin on.Kuinka helvetissä näin vieläkin...
Eikö tuo lopu häh?
Uudet moukut samat koukut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä962005Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2861827Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3201644Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1971520Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931081- 291036
- 511027
- 57994
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56988- 67964