Kulmuni kohtasi täyden konkurssin. Välikysymyskeslustelussa hymyili eikä vastannut kysymyksiin. Joutui antamaan periksi feministeille ja kommunisteille terroristien maagantuonnissa.
Kesällä vaihtoon.
Kesällä vaihtoon.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Persut ne täällä laittaa näemmä kepun puheenjohtajavaalitkin etukäteen kuntoon. Koettaisitte nyt vain pysyä siellä omalla saitillanne ja saada perutrollit ojennukseen. On sitä vaan persuilla suuret luulot itsestään. Varsinainen sekasortopuolue, jolla vain yksi asia, millä ratsastetaan.
Soo soo kommari! Miksikähän ne perussuomalaiset on suosituin puolue? Kyllä keskusta on joutunut oikeaan alennuksen tilaan . Nyt keskustan kannattaa ajatella tulevaisuutta ja pitää sanansa ja äänestää opposition puolesta. Perussuomalaiset kasvaa ja kasvaa,sillä demareista ja keskustasta vuotaa perussuomalaisiin väkeä kuin hiekkaa seulan läpi.
Näin näyttää käyvän, mutta nekin äänet ovat persuilla lainassa vain neljä vuotta 2023-2027, mikäli pystyy hallituksen muodostamaan.
Näin se toimii Suomessa 4 vuoden jaksoissa.Nykyinen hallitus kulminoituu Kulmuniin, jonka päätöksillä se on pystyssä tai kaatuu.
Eivät hallitukset yleensä valtiovarainministeriin kaadu, mutta yksittäisen puolueen kannatuksen virka voi vaaleissa romahduttaa, mikäli sitä hoitaa puolueen puheenjohtaja. En voi ymmärtää, miksi toiseksi tai kolmanneksi suurimmat hallituspuolueet ovat tällä vuosituhannella asettaneet valtiovarainministeriksi puheenjohtajansa. Niin ei aiemmin tehty koskaan, sillä puolueen markkinoinnin päälle ymmärsivät ennen, että vaalitentteihin tarvitaan henkilö, joka ei ollut kovin näkyvässä vastuussa niistä "raskaista päätöksistä", jotka kuluneen vaalikauden aikana "jouduttiin tekemään".
Valtiovarainministeriksi otettiinkin usein puolueen kakkos- tai kolmosketjusta joku "naureskeleva pelle" tyyliin Erkki Liikanen tai "jo ennakkoon vittumaiseksi mielletty tyyppi" tyyliin Iiro Viinanen. Kolmas vaihtoehto oli joku "tylsä ja harmaa kamreeri" tyyliin Ahti Pekkala, jonka hommaa tai edes läsnäoloa kukaan tuskin edes huomasi. Sellainen oli Rinteen hallituksen aikana myös Mika Lintilä, mutta kun Marinin hallitus valittiin, Kepu möhli, eikä antanut Lintilälle jatkokautta, vaan valitsi hänen tilalleen puheenjohtajansa Katri Kulmunin.
Aikoinaan mentiin jopa niin pitkälle, että myös pääministeriksi pyrittiin saamaan joku muu kuin vaalitentteihin riistaksi joutuva puolueen puheenjohtaja. Viimeisimpänä esimerkkinä Harri Holkeri, joka ei ollut edes kansanedustaja.
Viimeisen 10 vuoden aikana pääministerin salkku on kestänyt 1,5 vuotta, jos on mennyt hyvin ja tämä on ihan tilastoista olevaa tietoa.
Totta puhut. Kun muitten puolueitten kyselymittauksen kannatusluvut pysyvät lähes paikoillaan. - No Kokoomuksella hiukan nousee ja vihreillä laskee; niin näyttää, että ulosvirtaus SDP:stä ja Keskustasta suuntautuu Perussuomalisten hyväksi. Tosin Keskusta on uuden perusteella lopettanut vuotamisen ja jopa hieman jälleen nousemassa.
Toisaalta pitää muistaa virhemarginaalit.
Kyllä keskusta on nahkansa myynyt vihervasemmistolaiselle valheeseen perustuvaan populismiin.
Hallintohimmelin takia Kulmuni uhraa Kepun marginaalipuolueeksi, taitaa nuorten naisten valtakausi jäädä lyhyeksi, kestääkö edes seuraaviin vaaleihin vai meneekö joukko vaihtoon kannatuksen romahtaessa.
Jussi "puolikuulapäänä" piilonatsi?
Kuulin jotta Keskusta lopetetaan ensi kesänä äänestäjien puutteessa.
Mitäs se turha tointaa.
Perussuomalaiset kasvaa ja kasvaa,sillä demareista ja keskustasta vuotaa perussuomalaisiin väkeä kuin hiekkaa seulan läpi.
Joko ne kaikki uskonlahkolaiset on Persuissa, tämä hyvä asia.
Perussuomalaiset tiedetään siitä, että he protestoivat vähän kaikkea, ja keräävät kaikkia tyytymättömiä äänestäjiä, mutta omat mielipiteet ja tavoitteet eivät kestä lähempää tarkastelua. He eivät kelpaa millekään muulle puolueelle kaveriksi hallitukseen. Ei yhteiskuntaa rakenneta pelkästään repimällä. Kuuntelin juuri Riikka Purran ja Halla-ahon mietteitä Netissä. Karmeaa kuultavaa. Sain sen käsityksen kummastakin, että he pitävät islamin uskoa sellaisenaan jo ikään kuin rikoksena, ja että kaikki sen uskoiset ovat rikollisia - Halla-aho käytti ilmaisua "Kurkunleikkaus ideologia". Suomessa on uskonnonvapaus ja meillä on varmaan paljon islamin uskoisia aivan kunnon kansalaisia. Etukäteen Halla-aho arveli, että nämä ISIS-naiset joita tulee tai tuodaan Suomeen levittävät juuri tätä "Kurkunleikkaus ideologiaa" ympäristöönsä. Halla-ahon ja Purran mielestä lapset voidaan tuoda mutta heidän äitejään ei missään tapauksessa, koska se on automaattisesti suuri vaara kaikille suomalaisille. He olisivat suuri turvallisuusriski. Eiköhän siinä liioitella. 10 nuorten lasten äitiä, jotka ovat islamin uskoisia eivät voi olla niin suuri turvallisuusriski kuin Halla-aho ja Purra kuvailevat. Ei Suomen laki erottele islamin uskoisia aivan eri asemaan kuin muita Suomalaisia. Kyllä mielestäni Purra ja Halla-aho itse noine mielipiteineen ovat vähintään yhtä suuri turvallisuusriski Suomalaisille. Etukäteen ei pidä tuomita noita äitejä. Jos esiin tulee rikoksia niin niistä tuomitaan erikseen ei minkään ennakkoluulon pohjalta. Ei ihme, että Perussuomalaiset eivät pääse hallitukseen, juuri he ovat vaarallisia mielipiteineen. Itse olen äänestänyt mm. keskustaa, sosdemia ja kokoomusta, riippuen henkilöstä. Hallituksen ruotsalaisilla näyttää olevan inhimillisin näkemys noista äideistä. Hyvä Ruotsalaiset! Keskusta on tietysti liittynyt mukaan hieman vastahakoisesti, koska siellä on paljon myös samansuuntaista mielipidettä kuin perussuomalaisilla. Kulmuni itse luultavasti sallisi myös äitien tuonnin, mutta oli keskustelussa enemmän hiljaa ja kuunteli muita. Virkamiehet voivat siis päättää siitä otetaanko äitejä mukaan Suomeen. Näin keskusta saatiin mukaan …
Onko näin tyhmiä ihmisiä oikeasti olemassa?
Ihan nyt vain muutama pointti:
On eri asia olla "maltillinen muslimi", kuin lähteä kalifaattiin, jossa koraania tulkitaan kirjaimellisesti, ja siellä niitä julkisia kurkunleikkauksia sekä teloituksia vasta onkin ollut. Nämä naiset ovat täysin tietoisia tästä ja koska sinne ovat halunneet mennä, heillä ei liene mitään tätä ideologiaa vastaan. Sotket ilmeisesti tyhmyyttäsi tai sitten tahallasi ääri-islamistit sekä tavalliset muslimit. Miksi?
Ja kyllä, nämä ääri-islamia kannattavat ovat turvallisuusriski. Myös heidän aivopestyt lapset ovat niitä, ainakin hiemankin vanhemmat sellaiset. Miksi sinulla on eri näkemys Supon kanssa?
Ja puhut aivan roskaa, että "täällä tuomitaan jos syytä on". Ymmmät ehkä, että kalifaatin alueelta, missä ei ole mitään oikeata hallintoa ollutkaan, ei voida saada mitään näyttöä mistään rikoksista?`Mistä sä edes tietäisit niistä kaavutetuista naisista, että kuka on tehnyt mitäkin, kun tiedä kuka siellä kaavussa on? MIten saat näyttöä sieltä yhtään mistään, kun edes niitä kahta veljestä, jotka roikottivat irtopäätä ei saatu täällä tuomittua, koska "näyttö ei riittänyt".
Menee usko ihmislajin älyyn, kun joutuu tuollaista soopaa lukemaan
Hallitushan luottaa SUPon näkemykseen ja antaa virkamiehille valtuudet tehdä päätöset palautuksista.
Lions clubien ladyt ei siedä sitä, että mustasilmäinen kokoomuskymppi lähtee vetämään persujen sontavankkureita.
Nooh ainakin Lulu Ranne ja Arja Juvonen ovat paremmin säilyneitä kuin keski-ikää lähestyvä perinteinen Miss Keskusta. Saarikko ei ole edes neljääkymmentä ja jo maha pömpöttää raskaana tai ilman.
Skp lakkautti itsensä kun neukkula kuoli.
Kepu lakkauttaa itsensä, kun MTK hakee uusia tukipuolueita ja tekee kaupat persujen kanssa.
Mitähän ne Jussille voisi tarjota. Mansikkamaat, kettutarhat ja tomaattikasvihuoneet ovat pullollaan ulkomaista työvoimaa.
Kulmuni on säälittävä keulakuva. Välikysymyskeskustelussakin hän tosiaan vain hymyili omahyväisesti sanomatta mitään. Kulmuni ei vastannut edes kansanedustajien selviin ja asiallisiin kysymyksiin. Nolla on nolla, ei se siitä miksikään muutu.
Kesällä kepun kannatus on gallupeissa alle 10 prosenttia ja Kulmuni ei asetu edes ehdolle puoluekokouksessa. Sitten voi taas palata Venäjä-seuran puheenjohtajaksi.
Persurupujen kurjuus vain jatkuu ja jatkuu. Keskusta on yhä olemassa ja vieläpä hallituksessa.
Heidän elämänsä suurin uhkakuva on muutaman muslimiämmän raahaaminen Suomeen ja persujen kurja elämä romahtaa siihen paikkaan.
Surullista, helvetin surullista.
Mahtaakohan keskustassa olla jo niinvähän porukkaa että ei ole mistä edes vuotais muihin puolueisiin
Onneksi maalaistollukkana ei vedä botoxia. Stressin merkit näkyy utareissa ja naamassa Marinia selvemmin.
Toista se on tämä persurupujen raikas Halla-aho ; )))
Jussin otsatukkakin kiiltää niin söpösti.
Puoli-führer?
Ei kesällä, vaan heti.
Kepussa ei ollut yhtään miestä, saati naista, tukemaan Kulmunia kun Homo-pekka ja kalmankatseinen ohisalo sekä katukommarit heittivät hänet bussin alle.
Persuilla tuntuukin olevan kova HÄTÄ keskustalaisista, jotka pystyvätkin tekemään hallituspolitiikkaa koko Suomen hyväksi!
Tuskin persut Kulmunia säälivät. Heille on pelkkää plussaa, että kepun edustajat ovat taantuneet jo niin onnettomiksi, etteivät kykene auttamaan katukommareiden ja femakoiden "bussilla" mykäksi yliajettua puheenjohtajaansa.
Sääkiksi kävi Kulmunia. Joutui liian kovaan paikkaan liian nuorena.
Aloitetaan me tervejärkiset suomalaiset ensi vuoden alusta ajattelemaan positiivisesti ja toimimaan kaikessa Suomen edun hyväksi.
Valitettavasti meillä on Suomessa vastuuton ja räkättävä joukko oppositiossa mölyämässä, mutta annetaan mölytä, kun eivät he kerta muuhun pysty kuin suomalaisten ja Suomen edun vastaisesti mölyämään!
Hallituksessa on porukkaa joka ei ajattele Suomen etua vaan omaa tilipussiaan
Katri Kulmunille lepoa ja joulurauhaa - uusin voimin ensi vuoden alusta ... kaikkien suomalaisten parhaaksi!
Kepu ja siniset voisivat yhdistyä, jotta ne eivät häviäisi puoluekartalta.
Kulmuni tajusi tuhonneensa puolueensa ja ilmeisesti lamaantui kauhusta.
Sinisten kohtalo odottaa.
Toivon Kulmunille voimia.
On hankalassa paikassa keskellä vihollisia joita on hallituksessa ja oppositiossa.
Nyt olisi munille käyttöä. Oma suunta ja oma linja. Muuten hukka periin naisen ja koko puolueen.
Jos Kulmuni näistä vuosista selviää suht pienin vaurioin voi vielä joskus olla tekijä.
Mutta vaikealta näyttää...
Ei se Kumuni voi tietää ollaanko nyt oikeistohallituksen, vai vasemmistohallituksen tukipuolueena - tällä kertaa.
Kesällä liian myöhäistä,keskusta sakkaa.
Kepulla olisi vielä toivoa, jos olisivat tajunneet houkutella Lintilän puheenjohtajaksi. Viimeinen pisara oli potkia hänet veks valtionvarainministerin pallilta ja valita siihen virkaan aivoton Kulmuni.
Kulmuni+lupaili,+että+nostaa+keskustan+kannatuksen+takaisin+20%:iin.
Ööö+tota+mites+tämä+niinku+käytännössä+tapahtuu?+Toteuttamalla+maailmaahalaavaa+ja+kansalaisten+elämistä+kallistavaa+hallitusohjelmaa+vihreiden+ja+kommarien+kanssa?+Tähän+Kulmunin+ulkopetellut+lauseet+ja+typerä+tekopirteys,+jotka+herättävät+lähinnä+myötähäpeää.
Ei+tule+tapahtumaan.+Jokainen+varmana+ymmärtää,+että+keskustan++kannatus+tulee+hallituksessa+vain+tippumaan,+koska+se+on+äänestäjiensä+vastaista.+Vihreille+ja+punikeille+näin+ei+käy,+koska+tehty+politiikka+on+heidän+äänestäjiensä+mieleen.
Tällä+hallituskaudella+keskustan+kannatus+tulee+tippumaan+5-8%,+ensi+vaaleissa+keskusta+jää+korkeintaan+keskisuureksi+puolueeksi+oppositioon+ja+sen+jälkeen+emme+keskustasta+enää+kuulekkaan.+
Oli+kirjaimellisesti+keskustan+viimeinen+virhe+lähteä+tähän+hallitukseen.