Opiskelu ja työ kärsii jännittämisen vuoksi

Anonyymi

Hei.
Olen yli 30v. nainen. Olen kärsinyt nuoruudesta saakka jännittämisestä, sekä ajoittaisista masennusjaksoista. Kärsein myös punastelusta ilman syytä, joku vaan vaikka kysyi jotain niin olinkin jo punainen. Kävin Tampereella hermosalpausleikkauksessa ja tämän jälkeen en ole enääb punastunut. Luulin silloin että nyt ei ole sitten enään mitä hävetä.
Olen sosiaalinen ja kova nauramaan. Eli en ole sillä tavoin ujo. Joskus minun on vaikea olla silti esim tuttujenkin seurassa, koska kaikki olettaa että olen se hauska persoona, olen välillä vaivaantunut kun minua ei aidosti naurata, mutta kun pitää hymyillä kasvot värisevät ja vakavoidun ja vaivaannun ja kaikki ihmettelet mikä mulle tuli. Siis ihan ilman syytä.
Toinen vaiva mikä vaivaa älyttömästi on jos tulee esim kaupassa yllättäen joku sellainen tuttu ketä ei ole ihan läheinen tuttu niin voin alkaa ihan täristä. Suu tärisee puhuessa en voi hymyillä yhtään. Mikä auttausi tälläiseen?
Näistä syistä en halua syödä masennuslääkkeitä, koska silloin näitä vaivija on tosi paljon, koska en naura enään niin kuin haluisin kun syön masennuslääkkeitä vaan olen hyvin jäykkä ja flekmaattinen. Olen kokeillut seronil ja voxra yhdistelmää. Venlafax, brintellix.
Esitelmiin syön propral 40mg ja joskus xanor 0.5mg.
Aloitan helmikuussa psykoterapian. Nyt haluisin kokemuksin kokemuksia ja keskustelua.
Asia vaivaa minua kovasti. Haluisin aloittaa jonkun lääkkeen mikä ei veisi tunteita mutta auttaisi näihin vaivoihin😞

2

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä eroja on moklobemidi ja ssri lääkkeillä.
      Ssri lääkkeillä oon ollut just niin etten naura, en itke, enkä siksi haluis käyttää sitä. Nyt lueskelin tuosta moklobemidistä ja mietein, että voisi psykiatrilta kuukauden päästä kun menen niin kysyä siitä🤔
      Ap.

    • Anonyymi

      Vittu oot tyhmä ku kävit hermo salpaus leikkauksessa. Punastelu on vain söpöä ja inhimillistä.

      Itekki aina jännitin esim oulun yliopistossa sai paniikki kohtauksia. Se riippuu aina tosi paljon opiskelupaikasta, tunnelmasta ja siellä olevien ihmisten suhtautumisesta.

      Esim oulun yliopistossa ihmiset oli jotenki kylmiä ja suhtautui minuun niinku en olisi olemassa ni se aiheutti kovaa ahdistusta, tietysti myös paineet ja orastava mt ongelma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      46
      6127
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      313
      5075
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      160
      4854
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      136
      4662
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      3890
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2404
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2188
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1815
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1782
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      220
      1512
    Aihe