Pienessä piirissä Helsingissä harjoitellaan yhdistetysti Magaa ja Pentjak Silatia, toimivan ja tehokkaan näköistä hommaa, Silat -opettaja on Indonesialainen ja Maga-kouluttaja on saanut oppinsa Ruotsista ja
Krav maga ja Silat
3
1172
Vastaukset
- pitkän linjan taistelija
Samanlaista lajien yhdistämistä löytyy ainakin KM Turusta jossa on erittäin pätevää veitsi opetusta. Osa kouluttajista on enemmänkin treenaillut veitsihommia ja Rick Hanna vierailee usein vetämässä treenejä. Käsittääkseni muistakin maga seuroista löytyy samanlaisia kytköksiä filippiinolajeihin ja muihin veitsijuttuihin? Aivan samallatavalla monesta maga seurasta löytyy kytköksiä vapaaotteluseuroihin. Eli tästä voidaan päätellä että monessa maga seurassa treenataan hyvinmonipuolisesti erityylisiä kamppailutilaiteita, ja vieläpä nöyrästi.
Tästä tyylistä voisivat monet muut "perinteisemmät" lajit ottaa oppia ja nöyrtyä.- Bushido
Bruce Lee aikoinaan kehitti aikoinaan oman systeeminsä. Eli todellisetn kamppailijoiden kamppailutaitojen kehittyminen/ kehittäminen on prosessi, jossa on otettava vaikutteita sieltä ja täältä. Se ei tee mistään lajista ylivertaista muihin. Ainoastaan voidaan puhua valveutuneista harjoittelijoista.
- sitten...
Pelkkä kurssitus ja siitä tietenkin( kun maga seurassa ollaan) lisälaskuttaminen ei veitsihommissa auta. Kyllä sillä oikealla tavalla pitää trreenata koko ajan, filippiino veitsenkäytttö ja sitä kautta torjuminen vaatii paljon harrastajalta ja ennenkaikkea opettajalta.
Kun ottaa huomioon sen, että magan perustorjunnat ovat ihan päin helvettiä, ja se idea ylipäätään että veistä vastaan voi mennä töks-lyönti-veitsi pois mentaliteetilla on väärä, voi vain miettiä miten paljon joku pikku kurssitus auttaa.
Peruskonsepteja harjoittelussa, sparraamista veitsillä, flow-drillejä ja puhtaasti filippiinotekniikat torjuntoihin niin homma toimii. Paskakakku ei kuorrutuksella parane.
Ja vapaaottelun idea on jatkuva harjoittelu tervettä aikuista miestä vastaan jolla on korkea kipukynnys ja joka pistää VASTAAN.80% harjoitteluajasta. Siitä oppii, ei siinä niiden tekniikoiden harjoittelu jotain perheenäitejä vastaan kerran viikossa auta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1666378Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv952921Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?941816Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431525Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91236- 131087
- 501049
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75973Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23968- 17960