onko järkeä asua

Anonyymi

Onko mitään järkeä asua jossain mänttä-vilppulassa, kun ihminen voi asua jossain muuallakin. En ymmärrä niitä , jotkä jämähtävät loppuelämäkseen tuollaisee tuppukylään , joissa palvelut karsitaan ja työpaikat sulaa alta.

Nuorena jos on ihmiselle siunattu lukupäätä muuttaa kyllä paremmille apajille muualle, 30-40 vuotiaiden pitäisi ehdottomasti hakeutua sivistyksen ja sitä kautta edetä urallaan, oli se sitten mikä kullakin.
Vilppula varsinkin on jo kohta kuin pohjaslahti, ilman muuta kuin sitä iänikuista luonnon kehumista. Luontoahan on koko suomi täynnä.

10

1044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko luonnossa jotain vikaa?
      Ei se elämä muuallakaan aina niin auvoista ole. Siitä vaan tiedän kun olen asunut muualla jo yli 40 vuotta.

      • Anonyymi

        Haapamäelläkö asut


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Haapamäelläkö asut

        No ei nyt ihan niin pahasti asiat ole...


    • Anonyymi

      Jossain sitä on asuttava. Teltassa sillan sivistyksen keskellä talvella, ei sekään ole kivaa.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä.
      Itse asiassa on järjetöntä jäädä suomeen asumaan jos voi muuttaa ihan oikeaan kaupunkiin, vaikka LA tai NY esimerkiksi. Silloin on mahdollista nähdä maailmaa aivan eri perspektiivistä kuin jostain suomalaisesta tuppukylästä jollainen on myös Helsinki.
      Siis kun asetetaan mittakaavat oikein. Pelkästään lähinaapurissa Pietarissa on kaupunki jossa suurin lähiö on suurempi kuin Helsinki.
      Toisaalta asuuhan monissa maissa ihmisiä siellä missä ei ole kaupunkirakennetta.
      Viininviljelysmaa Ranskassa on aika maaseutua, kuten muissakin vastaavissa.
      Jotkut asuvat taas teollisuusalueella tai niiden välittömässä läheisyydessä siten että teollisuuden ja asuirakennusten savupiippujen lähilaskeumat varisevat niskaan kuten esim. Helsinki. Valkoinen auto on hyvä mittari missä näin tapahtuu.
      Itse jätin valkoisen Auriksen viikoksi kaverin pihalle reissun ajaksi. Takaisin tullessa auton pinta oli täynnä siihen kiinni pureutunutta mustaa tavaraa jota oli laskeutunut siihen. Ei lähtenyt normipesussa, piti viedä erikoispesuun.
      Joku Mänttä voi olla ihan ok paikka jos sellaisesta elämäntyylistä pitää. Tai NY voi olla jollekin turhan hiljainen paikka jos haluaa koko ajan tiukkaa säpinää.

    • Anonyymi

      Jos voitais sopia, että jokainen saa asua, missä itse parhaaksi näkee. Ja vielä toivotaan, että poliitikot eivät tapa maalla asumisen mahdollisuuksia. Se mikä toiselle on kauhistus, voi toiselle olla parasta elämässä.

      • Anonyymi

        Parempi sääntö on, että kaikki asuu siellä mihin rahat riittää.
        Itte olen muuttamassa Kauniaisiin, missä on pieni verotus eikä mustapäitä.


    • Anonyymi

      Maan halvin bensa on hyvä syy asua ja tehdas ja ihmisten hyvinvoinnin maksimointi ja luonto ja työpaikat ja ihmisten positiivinen asenne.

    • Anonyymi

      Mitä vanhemmaksi ihminen tulee. Sitä vaikeampaa on lähteä. Elämä kannattaa elää ja nähdä eri paikkoja ja löytää oma tiensä.

    • Anonyymi

      up

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4817
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2178
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1822
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1445
    5. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      33
      1365
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1361
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      20
      1309
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      316
      1077
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe