onko järkeä asua

Onko mitään järkeä asua jossain mänttä-vilppulassa, kun ihminen voi asua jossain muuallakin. En ymmärrä niitä , jotkä jämähtävät loppuelämäkseen tuollaisee tuppukylään , joissa palvelut karsitaan ja työpaikat sulaa alta.

Nuorena jos on ihmiselle siunattu lukupäätä muuttaa kyllä paremmille apajille muualle, 30-40 vuotiaiden pitäisi ehdottomasti hakeutua sivistyksen ja sitä kautta edetä urallaan, oli se sitten mikä kullakin.
Vilppula varsinkin on jo kohta kuin pohjaslahti, ilman muuta kuin sitä iänikuista luonnon kehumista. Luontoahan on koko suomi täynnä.
101186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Onko luonnossa jotain vikaa?
Ei se elämä muuallakaan aina niin auvoista ole. Siitä vaan tiedän kun olen asunut muualla jo yli 40 vuotta.

Äänestä
  • Haapamäelläkö asut

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Haapamäelläkö asut

    No ei nyt ihan niin pahasti asiat ole...

    Äänestä

Jossain sitä on asuttava. Teltassa sillan sivistyksen keskellä talvella, ei sekään ole kivaa.

Äänestä

Samaa mieltä.
Itse asiassa on järjetöntä jäädä suomeen asumaan jos voi muuttaa ihan oikeaan kaupunkiin, vaikka LA tai NY esimerkiksi. Silloin on mahdollista nähdä maailmaa aivan eri perspektiivistä kuin jostain suomalaisesta tuppukylästä jollainen on myös Helsinki.
Siis kun asetetaan mittakaavat oikein. Pelkästään lähinaapurissa Pietarissa on kaupunki jossa suurin lähiö on suurempi kuin Helsinki.
Toisaalta asuuhan monissa maissa ihmisiä siellä missä ei ole kaupunkirakennetta.
Viininviljelysmaa Ranskassa on aika maaseutua, kuten muissakin vastaavissa.
Jotkut asuvat taas teollisuusalueella tai niiden välittömässä läheisyydessä siten että teollisuuden ja asuirakennusten savupiippujen lähilaskeumat varisevat niskaan kuten esim. Helsinki. Valkoinen auto on hyvä mittari missä näin tapahtuu.
Itse jätin valkoisen Auriksen viikoksi kaverin pihalle reissun ajaksi. Takaisin tullessa auton pinta oli täynnä siihen kiinni pureutunutta mustaa tavaraa jota oli laskeutunut siihen. Ei lähtenyt normipesussa, piti viedä erikoispesuun.
Joku Mänttä voi olla ihan ok paikka jos sellaisesta elämäntyylistä pitää. Tai NY voi olla jollekin turhan hiljainen paikka jos haluaa koko ajan tiukkaa säpinää.

Äänestä

Jos voitais sopia, että jokainen saa asua, missä itse parhaaksi näkee. Ja vielä toivotaan, että poliitikot eivät tapa maalla asumisen mahdollisuuksia. Se mikä toiselle on kauhistus, voi toiselle olla parasta elämässä.

Äänestä
  • Parempi sääntö on, että kaikki asuu siellä mihin rahat riittää.
    Itte olen muuttamassa Kauniaisiin, missä on pieni verotus eikä mustapäitä.

    Äänestä

Maan halvin bensa on hyvä syy asua ja tehdas ja ihmisten hyvinvoinnin maksimointi ja luonto ja työpaikat ja ihmisten positiivinen asenne.

Äänestä

Mitä vanhemmaksi ihminen tulee. Sitä vaikeampaa on lähteä. Elämä kannattaa elää ja nähdä eri paikkoja ja löytää oma tiensä.

Äänestä

up

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko mitään järkeä asua jossain mänttä-vilppulassa, kun ihminen voi asua jossain muuallakin. En ymmärrä niitä , jotkä jämähtävät loppuelämäkseen tuollaisee tuppukylään , joissa palvelut karsitaan ja työpaikat sulaa alta.

Nuorena jos on ihmiselle siunattu lukupäätä muuttaa kyllä paremmille apajille muualle, 30-40 vuotiaiden pitäisi ehdottomasti hakeutua sivistyksen ja sitä kautta edetä urallaan, oli se sitten mikä kullakin.
Vilppula varsinkin on jo kohta kuin pohjaslahti, ilman muuta kuin sitä iänikuista luonnon kehumista. Luontoahan on koko suomi täynnä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu