Marin kasvattaa SDP:n suosiota

Marin on aloittanut hyvin.
Marinin ensipäivät pääministerinä lupaavat hallituksen ja SDP:n kannalta hyvää.

Marin vetää SDP:lle vihreiden ja vasemmistoliiton äänestäjiä. Vihervasemmiston äänet keskittyvät ja seuraavissa vaaleissa SDP on selvä ykkönen.
2791
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Lehmiä näkyy taivaalla.

Äänestä
  • Hienoa 1.1.2020 monen tulot nousivat ja aktiivimalli poistui.

    Äänestä

En ole demarien äänestäjä, mutta minusta Marinin valinta oli "tulevaisuun valinta" demuille. Saman efektin minulle olisi kyllä Lindmanninkin valinta luonut.

Mitä enemmän varsinkin orpolta viedään tikkareita, sitä iloisemmaksi muutun minä. Alkaa kyllä tuntua siltä, että petteri on nuollu tikkarinsa aikalailla loppuun, siirtyminen populismiin. Persut nyt räksyttää mitä räksyttää tyhjänpäiväisyyksiään, niistä ei ole mitään huolta.

Jyrki ---> Alexsanteri --> Petteri --> tuulinen paikka.

Äänestä
  • Marinin kohtalo riippuu Kulmuneista. Kun kepu päättää lähteä, hajoaa hallitus. Ja hyvä niin. Suomen turvallisuus ei voi olla vihreän sisäministerin käsissä, jonka avustajat ovat kaikki aktivisteja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Marinin kohtalo riippuu Kulmuneista. Kun kepu päättää lähteä, hajoaa hallitus. Ja hyvä niin. Suomen turvallisuus ei voi olla vihreän sisäministerin käsissä, jonka avustajat ovat kaikki aktivisteja.

    Neito Pääministeri Mariinin esikuva on ruotsalainen suloinen pikkku vajokki, ADHD-tytteli Greta, 16v, jota siteerasi viimeksi Suomen eduskunnassa kommentoinnillaan kokoomukselle välikysymyksestä "eikö teitä hävetä".
    On siinä meillä koulupudokas tytsy (Tampereen yliopistoon mennään, kun muualle eivät pointsit riitä) valtiomme ruorissa ohjaamassa kohti katastrofia isänmaatamme.
    Kolmessa vuodessa vielä ehtii kauheuksia tapahtumaan!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Marinin kohtalo riippuu Kulmuneista. Kun kepu päättää lähteä, hajoaa hallitus. Ja hyvä niin. Suomen turvallisuus ei voi olla vihreän sisäministerin käsissä, jonka avustajat ovat kaikki aktivisteja.

    Kepu+lähtee+hallituksesta+siinä+vaiheessa,+kun+gallupit+näyttävät+alle+10%+kannatusta.+Eli+viimeistään+helmikuun+gallupin+jälkeen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kepu+lähtee+hallituksesta+siinä+vaiheessa,+kun+gallupit+näyttävät+alle+10%+kannatusta.+Eli+viimeistään+helmikuun+gallupin+jälkeen.

    Kepu+pettää+aina.+Tietenkin+ne+tekee+niin,+moni+kansanedustaja+laskelmoi,+kun+hyppää+katastrofihallituksen+kyydistä+sopivissa+ajoin,+voi+seuraavissa+vaaleissa+tulla+uudelleen+valituksi.+SDP+on+totaalisen+tuhon+tiellä,+mihinkään+ei+voi+paeta,+kannatus+perustuu+seniileihin+eläkeläisiin.+4+vuotta+on+taas+harventanut+sitä+porukkaa+ja+duunarimiehet+ovat+siirtyneet+PS+riveihin.Kepulit+ja+SDP+ovat+tulevaisuudessa+kumpikin+alle+10%+puolueita.

    Äänestä

Marin on kyllä kotiseudullaan tunnettu huumorintajuttomana, itsekkäänä ja töykeänä henkilönä. Nyt jo eduskunnassa möläytti niin pahasti, että jatko tulee olemaan jotain aivan katastrofi. Eikö ihmiset osaa katsoa kuoren alle?

Äänestä
  • Näkeehän sen päältäkin, että käyttäytyy kuin esikuvansa 12-vuotias Greta. Jotain samankaltaista näiden ilmeettömyydessäkin. Kyllä oppositio tietää mistä löytää Marinin heikot kohdat ja show on valmis. Toisaalta tuollainen räjähdysherkkä ei tee hyvää hallitusyhteistyölle, eiku Marinin hallitukselle. Lii Andersson on noussut todella edukseen tuossa porukassa, rauhallinen ja harkitseva ja kypsän tuntuinen. Jos ei olisi paha vassari olisi potentiaalinen äänestettävä.

    Äänestä

  • Tähän sopii wanhan kansan viisaus: moni kakku päältä kaunis, silkkaa silppua sisältä.
    Sopii demari-Mariinin sataprosenttisesti.

    Äänestä

  • Marin toivotti koko hallituksen puolesta hyvää joulun odotusta, erityisesti kokoomukselle, saa nähdä kuinka kauan keskustan ryhmä yhtyy näihin samoihin toivotuksiin.

    Äänestä

  • Mari on oikeasti niin vasemmalla, että kuuluisi vasemmistoliiton vasemmistosiipeen. Ei Suomi tarvitse tuollaista pääministeriä, vähemmistöläistä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tähän sopii wanhan kansan viisaus: moni kakku päältä kaunis, silkkaa silppua sisältä.
    Sopii demari-Mariinin sataprosenttisesti.

    Ei voi parhaalla tahdollakaan kauniiksi sanoa, naama ja silmien liikkumattomuus kuin käärmeellä.

    Äänestä

Pääministeri tekee kyllä ahkerasti työtään, ja varmaan parhaansa tekeekin. Edellisen hallituksen pääministeriin verrattuna on paljon parempi.
Mutta puoluetta se ei vielä pelasta, puolueen linja on nykyään suuri virhe, heidän pitäisi ajatella tavallisen ihmisen elämää ja pärjäämistä.
Nyt yritetään velalla saada kaikki ulkomaiden asiatkin hoidettua, ja sehän taas sopii vihreille, joilla on verkostot suuntaan jos toiseen, moskovaa unohtamatta.
Hyvin huono hallituslinja, ei todellakaan aja maan ja sen asukkaiden asiaa.

Äänestä
  • Minä kyllä ottaisin jopa Sipilän mieluummin takaisin. Tuo hupakko ei lupaa hyvää ja pahaa pelkään.

    Äänestä

..Rinteen "sekopäät kakkonen" lupaa samaan kuin "sekopäät ykkönenkin"-aprilli satasia, valinnanvapaus estettiin ja luvattiin 1000 lääkäriä ja 4000 hoitajaa. Jonot ja huono hoidontaso sekä liian pienet eläkkeet ovat totta-mikään muu ei.

Ei auta vaikka "sekopää kakkonen" olisi miehitetty 15 vuotiailla tytöillä tai pojilla.
Eilen nauratti, kun Paatero ja Rinne sekoilivat puhujapöntössä eduskunnassa. Rinne määräsi useamman kansanedustajan ja Paateron yhtäaikaa puhujapönttöön.
Demari sekopäät ja vihreiden arvottamat herjaamiset eivät tuo työpaikkoja, köyhyyttä poistetaan ainoastaan luomalla työpaikkoja. 20 euron vappusatasilla ei poisteta takuulla köyhyyttä, lisätään ainoastaan verojen maksua...

Äänestä
  • Ja uusia työpaikkojahan syntyy ostovoimaa leikkaamalla. Varsinkin taantuman aikana tuo on erityisen tehokas keino.

    Äänestä

Pääministeri vääntelee naamaansa ja huutaa eduskunnassa: "Kuinka te kehtaatte! Kuinka te kehtaatte!"

Tilanteessa jossa puolue on tukenut välikysymystä aivan normaalien demokratian pelisääntöjen mukaisesti.

Pääministeri on pihalla kuin lintulauta, mikä ei ennusta kovin hyvää tulevaisuutta hallitukselle. Tällä menolla pääministeriä joudutaan vaihtamaan vielä monta kertaa ennen vaaleja.

Äänestä
  • Ehkä hän tarkoitti persusonnien mylvinää pilttuussaan.

    Äänestä

  • Samaan aikaan Jussi Sankarisivari kiiloottaa otsatukkaansa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Samaan aikaan Jussi Sankarisivari kiiloottaa otsatukkaansa.

    Ei hätää, 7 avustajaa auttaa tyttöä (anteeksi ruma sana) alkuun.

    Äänestä

Olkoon vaikka itse enkeli pääministerinä, jos suomalaisten sorto ei lopu, demarit eivät nouse. Kun haittamaahanmuutto vie maan konkurssiin islamin valtavan suosimisen ohella, on selvää että vain Persut nousee.

Äänestä

Just tuli yksisarvinen vastaan kadulla. On ulkona kova helle. Voitan seuraavan eurojackpotin. Marinin hallitus aloittanut hyvin.

Äänestä

Sisäpiirikehut ei paljon kannatusta toisiaan ylistämällä kasvata.
Tuossa tilanteessa tunnetusti pukkaa metaanikuplia nousemaan.

Äänestä

Hyvin on Marin vetäny! Saanu Kokoomuksen ja Persujen kannatuksen nousuun! Paras pääministeri/puoluejohtaja, joka Persuilla ja Kokoomuksella on koskaan ollu! :D

Ei tartte opposition paljon tehhä, ku hallitus tekee vaalityön opposition puolesta! ;)

En muista yhtä huonoja puolueen puheenjohtajia tai ministereitä mitä meillä nyt on hallituksessa! :D

Luultavasti homma ois menny paremmin jos vaikka ois otettu joku työtön juoppo kadulta tuohon hommaan!

Äänestä

Mitä sinne Ympyrätaloon muuta kuuluu?

Äänestä

Katsokaapa Marinin silmiä kun puhuu,täysi fanaatikko.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Marin on aloittanut hyvin.
Marinin ensipäivät pääministerinä lupaavat hallituksen ja SDP:n kannalta hyvää.

Marin vetää SDP:lle vihreiden ja vasemmistoliiton äänestäjiä. Vihervasemmiston äänet keskittyvät ja seuraavissa vaaleissa SDP on selvä ykkönen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu