Onneksi ei firma päässyt sohraamaan Lieksassa ainakaan heti. Luulisi päättäjiä hävettävän. Tomerat naiset omilla nimillään tekivät päätöksen avoimeksi. Näinkö lieksalaisia päättävät tahot pyrkivät huijaamaan. Voi Lea, Eero, Maija ja muut.. Tietysti myös asian valmiselijoilla näppinsä pelissä.
Attendo huiputus
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Siinäpä toimittajille herkkunakki selvittää koko totuus ja osapuolten näkemykset. Kaikki faktat vaan pöytään ja julki.
Menivätkö kaupungin rahat Attendolle maksettaviin sanktioihin tämän suhmuroinnin tähden ja johtuuko kaupungin lisäsäästöt siitä? Onko kaupungin entisestään kiristyvällä taloudella yhteys tähän kupruun?
- Anonyymi
Miksi tämä Attendo juttu ei kiinnosta paikallislehteä, olisi tilaajien ja muidenkin Lieksalaisten hyvä tietää myttyyn menneen sopimuksen taustoja. Hei herätys toimittajat ja Marja!
- Anonyymi
Lieksan lehti ei uskalla kirjoittaa mitään , mikä hiukankin arvostelee kaupungin päättäjiä . Tämä koskee niin Attendon kuin öljynjalostamon vaiheita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lieksan lehti ei uskalla kirjoittaa mitään , mikä hiukankin arvostelee kaupungin päättäjiä . Tämä koskee niin Attendon kuin öljynjalostamon vaiheita.
Kysymys on lehden tuloista. Kaupunki on merkittävä asiakas.
Maakuntalehtiä ei nämä enää yksinkertaisesti kiinnosta. - Anonyymi
Vääriä ihmisiä joutuisi sormella osoittelemaan, sen takia ei juottua lehdessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vääriä ihmisiä joutuisi sormella osoittelemaan, sen takia ei juottua lehdessä.
Juuri näin. Ei kaikkia voi eikä saa arvostella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin. Ei kaikkia voi eikä saa arvostella.
Tämä attendon kuvio koskettaa meitä kaikkia lieksalaisia. Miksi paikallislehti pidättäytyy tekemästä kunnon juttua, tarkoitan puolueetonta ja isoa kuvaa pitäisi pystyä lähitulevaisuudesta piirtämään meidn äänestäjien eteen. Nyt edetään hiipien ja uutisoimalla vain ns. pakollinen. Miksi ei haastatella kh:n ja valtuuston pj:ia. Pyydetään heidän näkemyksiään asiasta eikä yksin kirjoiteta Reijo Kortelaisen näkemyksiä. Kokoomus ei käsittääkseni ole Lieksan valtapuolue. Nyt tulee sen näkemykset kovin yksipuolisesti esille. Kiinnostaisi tietää onko Lieksa sitoutunut mitenkään Siun soteen ? Kyliltä poliitikkojen suusta kuulen vain moitteita.Kaikki yhteistyökuviot ovat esim. Nurmeksen kanssa katkaistu. Päärjätäänkö tässä monimutkaisessa maailmassa yksin? Juukan kanssa tehdään pikkusta piiperrystä, jonka Lieksa katsoo itseään hyödyttävän. Ollaanko rakentamassa terveysasemaa kuten Kontiolahti tekee Siun sotelle. Vaiko vokotellaan yksityistä rakentajaa, jonka taustalla on esim. Attendo tai joku muu yksityinen toimija. Onko yksityinen monopoli julkista parempi vai kannatetaanko / mahdollistetaanko sekamalli? Valitetaanko Attendo päätöksestä korkeimpaan? Päättäjät ei ole kuntalaisia kohtaan oikein, ettei näistä teemoista kuulu hiiren hyppyäkään.
- Anonyymi
Kokooomus ajaa yksityistämistä eihän siitä sen enempää tarvitse selvittää.
- Anonyymi
Valtimo kelpasi Nurmekselle, Lieksa ei, miksi? Kukin voi pähkäillä itsekseen, mikä ole syynä, että Lieksan kosioretki sai nolon lopun.
Olisiko vikaa ollut Lieksan virkamiesten ylimielinen asenne, jokapaikan johtajaksi pyrkiminen, velat, elättien määrä vai joku muu?
Miten paljon Lieksa laittoi rahaa likoon asian valmistelussa?
Tällaisen omanlaisensa kunnan on parasta olla vain keskenään, pyörittää samaa piiriä vuodesta toiseen niinkuin tähänkin asti. Kunnan johto on kuitenkin suoriutunut hommistaan tyydyttävästi, joissakin asioissa on tapahtunut ylilyöntejä, mutta ainahan roiskuu kun rapataan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874048Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242901No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6864
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750