Fluoria vedenottamoon!

Anonyymi

Miten on joko fluorihaitat näkyvät pian Tvaaran vedessä?

5

220

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onkohan tuossa kysymys siitä Norjassa tehdystä tutkimuksesta jossa on todettu Lillehammerin latureittien saastuneen voimakkaasti fluorivoiteitten takia. Se voi tosiaankin olla vaarallista tuollaisessa soramaastossa, kun latureitit kulkevat lähimmillään muutaman kymmenen metrin päässä vedenottamosta.

    • Anonyymi

      Voi ei! vieläkö tuo, siitä puretusta konehallista oli jo valunut öljyjä maastoon, saivatkohan kaikkia pois.

      • Anonyymi

        Oliko konehallin voitelu , vaiko jähytys toteutettu niin , että öljy toimi välittäjäaineena ? Vai miten halli käytti öljyä ollessaan voimissaan?

        En ole ropoitti, enkä hopitti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko konehallin voitelu , vaiko jähytys toteutettu niin , että öljy toimi välittäjäaineena ? Vai miten halli käytti öljyä ollessaan voimissaan?

        En ole ropoitti, enkä hopitti.

        Siinäpä sinulle pohtimista, että miten konehallit toimii pottoaineitten ja öljyjen kanssa...


    • Anonyymi

      Suksien fluorivoiteet ovat aiheuttaneet tutkimusten mukaan voimakasta maaperän saastumista latuverkostojen alueella,.
      Miten lienee Suomen puhtaimpiin lähdevesiin kuuluvan Taivalvaaran lähteikon yläpuolella ja ympärillä olevien latupohjien tilanne, joko saastumat lienevät millä tasolla.
      Ei kannata virnuilla, että ollaan pieni tekijä, liika fluori voi aiheuttaa erittäin vakavia seurauksia ja fluorivoiteita on hangattu jo kymmeniä vuosia Taivalvaaran vedenottamon ympäristön latureiteille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1895
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      146
      1400
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1336
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      165
      1333
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1106
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      892
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      825
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      691
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      645
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      635
    Aihe