Sain juuri uudet verotietoni, joka todistaa, että netto tulo pienenee ja samalla ihmisten ostovoima pienenee. Veron korotus ei ole ainut joka pienentää nettotuloa, sillä joka ainut laskuttaja , vesi, lämpö. sähkö eli kaikki nousee joka vuosi.
Eikö tämän jo teille päättäjille pitäisi kertoa, että on tehty täysin vääriä päätöksiä ja tavallisten ihmisten elämisestä puristetaan jatkuvasti pois. Milloin on suunnitteilla minkäkinlainen mausoleimi eli jonkin pienen joukon toiveen toteuttaminen näillä yhteiskunnan varoilla ja kun ei riitä nyljetään kunniallisia kansalaisia.
Ny kyllä todella joutuu tarkasti katsomaan, mitä voi enää tuolla tulollaan ostaa ja mistä joutuu tinkimään ja ihan jokapäiväisestä tarpeestaan.
Nyt kaikki viranhaltijoiden matkat tarkkaan tarkasteluun, onko tarpeellista osallistua, kallista on matkustella ulkomaille ja saastuttaa ilmaa ja sitä tätäkin kunnan varoilla tehdään hyvin paljon, saatikka juuri nuo kokousten tarjoilut ym,
Sitten jokaisen investoinnin tarpellisuus, varmasti nuo kaikki koulut eivät ole purkamisen tarpeessa ja juuri nyt kun rahaa ei ole, ei tarvita kulttuurille yhtään eikä urheiluunkaan, kyllä entiset paikat riittävät vallan ja katse siihen miten voitaisiin saada niitä tuloja lisää.
Hankkikaa nyt täälle paikkakunnalle ihan ensimmäiseksi suurempia tuotantolaitoksi, virastoja joitakin keskuksia, miten ihmeessä mikään näistä ei osu Mikkeliin. Kuka vastustaa tai miten ette tiedä ja sitten tuo korkeakoulu asiakin meni Kouvolaan, kun joku ei nähnyt tänne tarvetta.
Eli nyt katse siihen, että tämä paikkakunta saa jatkossa lisää elämää.
Kaupungin on tehtävä stoppi rahan käytölle ja tarkoin harkittava jokaisen sentin käyttöterve.
Ja sitten nuo osakeyhtiöt, nyt on syytä jakaa osinkoja nolla sijoittajille, nyt jo naureskelvat kuinka saavat sähkönsä esim. ilmaiseksi ja vielä tuloakin ja ihmisiltä jarlkuvasti nostetaan siirtomaksuja selityksin, että maakaapalin rakentaminen maksaa, mitä tuollainen rahan lainaaminen investointeihin, jolla ei pystytä yhtään mitään kuitenkaan tekemään, kun kaikki menee noihin korkeisiin osinkoihin,
Onhan aikoihin eletty.
Nyt uusi suunta Mikkeli
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Juu, meidänkin taloudessa veroa menee jatkossa n. 150€ /kk enemmän. No pääasia että kaupunki saa taloutensa kuntoon, eiks jee. Kiitoksia hv-kerho!
- Anonyymi
Hyvät veljet ja siskot tekevät hyvää katetta kaupungin menovirroista.
Kaupungin taloudesta päättämässä ihminen jonka virmassa tutkinta törkeästä veropetoksesta. Änkee kyllä lehtikuviin muikistelemaan.
Mikähän on moraalin taso? Öbaut 0? - Anonyymi
Eipähän tuo tuntunut ihmisiä paljon haittaavan kun vastustusta ei juurikaan esiintynyt. Täällä saa totisesti päättäjät tehdä mitä hyvänsä , ja he tietävät sen, sillä kansa nielee mukisematta kaiken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760