Kaikkea kuraa meille ihmisille saadaankin myytyä, riittää vain se, että kyseessä on LED.
Jopa elohopealamppua huonommalla hyötysuhteella olevia työvaloja saa menemään LEDinä kaupaksi. Niiden käyttöikä tosin ei ole läheskään yhtä pitkä, kuin oikealla elohopealampulla. Joskus puhutaan alle kymmenestä tunnista.
Tukesin rekisteri on ääriään myöten täynnä näitä: https://marek.tukes.fi/Hakutulos.aspx?paaryhmaId=14&otsikko=Valaisimet ja valaisintarvikkeet
Jopa elohopealamppua huonommalla hyötysuhteella olevia työvaloja saa menemään LEDinä kaupaksi. Niiden käyttöikä tosin ei ole läheskään yhtä pitkä, kuin oikealla elohopealampulla. Joskus puhutaan alle kymmenestä tunnista.
Tukesin rekisteri on ääriään myöten täynnä näitä: https://marek.tukes.fi/Hakutulos.aspx?paaryhmaId=14&otsikko=Valaisimet ja valaisintarvikkeet
Vastaukset 46
Vanhimmat
No siinähän se tuli - tyhmille saa myytyä mitä vaan, kunhan on LED. Laadulla ei merkitystä.
Esim kansanmallin autoissa ovat täysLEDvalot kovasti muotia. Valoteho, etenkin kaukovaloissa, saattaa olla kunnon halogeeneja kehnompi, mutta se ei haittaa, kun on uusinta tekniikkaa eli LED.
Tuntuvat uusien autojen valot häikäisevänkin enemmän mitä vanhat... Eikä mitään enää voi tehdä hyvin?
Eipä saa kaikkiin uusiin autoihin lohkolämmitintäkään enää.
Ennen ostin 407 lumene ledejä otto teho 5 w. Jotta nökee pitää olla kasi led lamppua.
Nykyään ostayli 800 lumen led lamppuja homma to i mii.
Ledi lasse
36 W loisteputkilla saa päivänvalosävyt yli 90 värintoistolla. Ovat 3000 lumenia per putki, maksavat alle 10 € per putki.
Käyttöikä on 20 000 tuntia.
Magneettisen kuristimen valaisinta ei tarvitse vaihtaa joka ukkosmyrskyn jälkeen.
Loistevalaisimen hyötysuhde on usein E27- kantaisia LEDejä parempi, LEDit kun ei tykkää pienen valaisimen lämmöstä.
4 kpl eli yhteensä 12 000 lumenia on jo hyvä työvalo, eikä punainen ole oranssi kuten LEDivalossa.
Valkoinenkin on valkoista eikä kellastuneen muovin väristä.
>+36+W+loisteputkilla+saa+päivänvalosävyt+yli+90+värintoistolla.+Ovat+3000+lumenia+per+putki,+
Tähän+sitten+magneettisesta+kuristimesta+(jep,+kuka+nyt+30+vuotta+vanhoja+eli+lähes+uusia+valaisimia+vielä+uusimaan+lähtisi)+up+to+20+%+häviötä.
Vaan+kuka+jaksaa+näitä+T8-loistekankia+kotonaan+katsella?+80+luvun+tyyliin+verhotankojen+taa+piiloon+vai+listat+katonrajaan+ja+kanget+niiden+päälle?+Tosin+listojen+päälle+on+kätevämpi+jemmata+modernimpaa+tekniikkaa,+kuin+näitä+80-luvun+kankia.+Eli+verhotankovaloja+tässä+nyt+kehutaan.
Säädettävyys+on+harvinainen+toiminto+loistekankia+käytettäessä.+Ja+tuo+huikea+valotehokkuus+lerpahtaa+pahan+kerran,+jos+tarvitaan+kompaktimpia+valaisimia.+Esim.+se+perinteinen+pöytälamppu+11+W+putkella+700+lm,+mutta+tässäkin+pitää+lisätä+pari+wattia+kuristinhäviöön+=+ollaankni+50+lm/W+tasolla.+Sama+juttu+rengasloisteputkien+kanssa;+32+W+lampusta+huikeat+2100+lm+ja+siihen+kuristinhäviöt+päälle,+niin+ollaan+alle+60+lm/W.+
Taisit+näihin+kuristinhäviöihin+kompastua.+ES+ja+LED+lamppujen+tehoon+sisältyy+liitäntälaitteen+häviöt,+loistekankien+tapauksessa+ei.+Elektronisilla+liitäntälaitteilla+häviöt+ovat+pienemmät,+mutta+jos+valaisimia+lähdetään+uusimaan,+niin+nykytekniikalla+led+on+yleensä+fiksumpi+koska+antaa+enemmän+vapauksia+muotoiluun.+Loisteputkissa+pysyttäessä+taas+ohuempi+T5+sekä+monenlaiset+4-nastakantaiset+kompaktilamput+ovat+enempi+tätä+vuosituhatta.+Siinäkin+mielessä,+ettei+näiden+kanssa+himmennettävyys+ole+ihan+tuntematon+ilmiö.
Vanhin+loistevalaisimeni+on+50-luvun+idman.+En+ymmärrä+nykypäivän+laitteiden+surkeaa+laatua+ollenkaan.+Ennen+tehtiin+asiat+kunnolla.+Kannat+tässä+valaisimessa+on+vahvaa+ja+ilmeisesti+haurastumatonta+muovia.+Ei+ainakaan+ole+60+vuodessa+haurastunut+tai+kellastunut.+Maalikin+on+vielä+kirkaan+valkoista.+Varmaan+aika+myrkkyä+on.+Kuristin+on+pyöristettykulmainen+peltilaatikko,+ehkä+massakuristin.+Valaisinta+ei+enää+uskalla+käyttää,+kun+ei+ole+tietoa+kuristimen+sisäisestä+kunnosta.+Uudelleenkäämitys+voisi+olla+jo+paikallaan,+niin+saa+valaisimen+seuraavaksi+60+vuodeksi.
Vanhat+loisteputket+sisältävän+niin+paljon+elohopeaa,+että+kestävät+varastossa+vuosikymmenet.
Elohopeahan+tosin+on+myrkyistä+pahin:+https://www.cnet.com/news/mercury-stand-float-codys-lab-video-liquid/
Mieluummin+katson+vaikka+paljaita+putkia,+kun+kelmeinä+kiiluvaa+pisteiden+riviä,+suuri+emissiopinta+vähentää+myös+häikäisyä.
Pöytälamput+ei+muutenkaan+mitään+energiapihejä+ole,+varjostimet+syö+varmaan+puolet+valosta,+ja+valaisin+roiskii+valoa+joka+suuntaan.+Niitä+ei+onneksi+yleisvalona+yleensä+käytetä.
Joskus+ajattelin+korvata+SkyWhite-8000K+loisteputket+LEDillä,+mutta+sen+torppasi+nauhojen+kalleus,+ja+niiden+silloinen+alle+50+lm/W+hyötysuhde.+Sähkönkulutus+olisi+noussut+puolella.+8000+K+myös+näyttää+aika+kalsealta+jollakin+1000+lm+LEDinauhatuikulla.+
Lisäksi+LEDien+sininen+paistaa+yleensä+liikaa+läpi+näillä+värilämmöillä,+eikä+niiden+valo+sisällä+violettia,+joten+vaslkaistu+paperi+ja+pesty+pyykki+näyttäisi+niiden+valossa+muovisen+keltaiselta.
Lyhyillä+putkilla+kompaktikuristimet+vie+tosiaan+helposti+tuon+20+%,+mutta+eipä+tarvitse+valaisimia+vaihdella+joka+vuosi.+Isommat+kuristimet+on+paljon+energiapihimpiä.+Loisteputkien+kuristimetkin+voidaan+tehdä+energiaa+säästäviksi,+mutta+se+on+kalliimpaa+kuin+kompaktin+valmistus.+Kuritimellisia+loistevaloja+tosin+asennettiin+siihen+päivään+asti,+kun+niitä+ei+enää+saanut,+joten+ei+se+ilmeisesti+kovin+iso+ongelma+käyttäjille+ollut.+Lähes+kaikki+purkausvalotkin+on+kuristimilla.
Ennen+vanhaan+loisteputkea+osattiin+himmentääkin.+Oli+argonia+puskurikaasuna+käyttävä+T12-putki,+joka+oli+suunniteltu+toimimaan+rapid+start-kytkennässä+ilman+sytytintä.+Maadoitettu+valaisin+ionisoi+influenssin+avulla+argonin+ja+matalapaineisen+elohopeahöyryn+seoksen,+ja+kun+lampun+katodit+lämpesivät+emissiolämpötilaan,+syttyi+putki+itsestään.+Sitä+voitiin+himmentää+tällaiseen+käyttöön+sopivalla+vaiheleikkaushimmentimellä.+Virtaa+rajoitti+perinteinen+kuristin.
Aikaamoista soopaa tuo sepustus.
Lisään seuraavaksi linkit valmistajien datalehtiin käyttämistäni lampuista ja kuristimista, niin saa paremman kuvan, mistä on kyse.
Nyt ei juuri ole aikaa, mutta voit odotellessa lukea, kuinka LEDivalot voivat ilmeisesti saada maidon pilaantumaan noopeammin: https://www.ledsmagazine.com/smart-lighting-iot/white-point-tuning/article/16696949/blue-led-energy-shortens-shelf-life-of-milk-according-to-cornell-researchers
> Maadoitettu valaisin ionisoi influenssin avulla argonin ja matalapaineisen elohopeahöyryn seoksen, ja kun lampun katodit lämpesivät emissiolämpötilaan, syttyi putki itsestään. Sitä voitiin himmentää tällaiseen käyttöön sopivalla vaiheleikkaushimmentimellä. Virtaa rajoitti perinteinen kuristin.
Niin, eli lamput piti aina sytyttää ensin täydelle teholle. Ja ohjausta sitten jollain pesukoneen kokoisellä pöntöllä, ainakin koulun juhlasalita tms. puhuttaessa. Ei näitä moni ole jäänyt kaipaamaan.
Sehän se kanssa on sitä viime vuosituhannen tyyliä, että valonlähteet ovat paljaaltaan näkyvillä. Toimii tosiaan niillä wanhoilla ranteenpaksuisilla putkilla ja hehkulampuilla, jotka eivät jaksaneet häikäistä. Uudemmat loisteputketkin ovat sen verta kirkkaita, ettei kukaan täysipäinen suunnittele näille valaisinta, missä valonlähde on suoraan näkyvillä.
Tietty koteihin myydään halpaa paskaa, kuten häikäisyhalogeeneja ja näiden korvikkeeksi tarkoitettuja häikäisyledejä.
Säätömuuntajahimmenin tosin on luotettavin himmennin ikinä kehitetty, poislukien säätövastushimmennin, jonka energiahukka tosin oli käsittämätön. Vaiheleikkaushimmentimet taas sopii pieneen tilaan, ennen varmaan olivat tosin isompia nekin.
Loistelampuissa HF-himmentimet ovat vielä kelvollisia, parempia kuin nämä vanhat tyypin valon laadun perusteella, mutta eivät tietenkään ole enää ydinaseen kestäviä.
LEDeillä taas useat PWM-himmentimet saavat valon (luonnollisesti) välkkymään, mikä näkyy selkeästi kamerassa rolling shutter-ilmiönä, ja saa liikkuvat kohteet näyttämään lukuisien pysäytyskuvien sarjalta. https://www.led-professional.com/resources-1/articles/lighting-with-leds-2013-more-than-just-illuminating-objects
Kohta valonlähteiden on varmaan pakko olla näkyvissä, kun EU:n Ecodesign direktiivin valotehokkuusvaatimukset ovat niin tiukat, että hukkaavia diffuusereita ja varjostimia ei voi enää kohta käyttää ainakaan korkeiden energialuokkien valaisimissa, onneksi tuo direktiivi kieltää myös suuren osanLEDinauhoista syömästä sähköä alle 70 lm/W valotehokkuudella. Minimi valotehokkuus kun tulee ilmeisesti olemaan 85 lm/W.
Ihmettelen kyllä, miten LEDit edes menevät kaupaksi vain siksi, että ovat LED. LED saa olla elohopealamppua heikompi hyötysuhteeltaan, muutta valkoisen kellastuneen muovin väriseksi, maalata punaisen oranssiksi, ja silti se on niin HIENOA!
Muutama valmistaja on alkanut tekemään jo kunnollisia LEDejä ilman tuota kellastutusominaisuutta (tai "päivänvalo" LEDien tapauksessa sinistytys).
https://store.waveformlighting.com/collections/led-strips/products/absolute-series-led-flexible-strip-99-cri-16-ft-5-m-reel
https://www.lumileds.com/products/cob-leds/luxeon-cob-with-crispwhite
Ilmeisesti ei ole muotitalot olleet niin innoissaan näistä surkeista LEDeistä, mitä kylvetään kaikkialle ympärillemme. Jossain päin on siis vielä järkeä jäljellä.
Ihanko oikeasti kehut elohopealamppujen värintoistoa? No, tuli kerralla selväksi, että sokean uskon voimalla tässä mouhoat.
BTW, myös purkauslamppujen valo välkkyy, mutta paljon matalammalla taajuudella kuin elektronisilla liitäntälaitteilla varustettujen vehkeiden. Nimenomaan elohopealamppujen kanssa tutuksi on tulluy myös paljalla silmällä näkyvä & häiritsevä valon "väpätys". Vissin elektrodit kuluneet lampussa ja virta/valoteho vaihtelee sähkön kulkusuunnan mukaan.
Onhan tuo purkauslamppujen välkyntä totta, mutta ulkovalona sillä ei ole niin paljoa merkitystä. Lisäksi purkauslampun välke ei ole niin suurta suhteelliselta amplitudiltaan, eli se ei välky täydestä kirkkaudesta täyteen pimeyteen. Se johtuu kuristimen induktanssista, mikä muokkaa lamppuvirran kanttiaaltoa mukailevaksi, jolloin virran nousu- ja laskuajat jää erittäin lyhyiksi.
Google Booksista löytyy Philips Technical Libraryn kirjoja purkauslampuista, jos haluat tietää enemmän.
Tuo vertaus vain kertoi, että LEDejä saa EH:a huonommalla hyötysuhteella. Värintoisto viittasi sisävalaistukseen. Tosin osa LEDien valosta on EH:a huonompaa, varsinkin ne vihertyneet joits olen nähnyt muutamalla huoltoasemalla.
> Tosin osa LEDien valosta on EH:a huonompaa, varsinkin ne vihertyneet joits olen nähnyt muutamalla huoltoasemalla.
Eli nyt on ulkovalaistukseen tehdyt ledit mukana vertailussa? Mihin sitten unohtuivat pien- ja suurpainenatriumlamput? Ensinmainituillahan oli erinomainen valotehokkuuskin.
Nämähän ovat siinä mielessä hyvä vertailukohta, että natriumlamppuja on käytetty sisävalaistuksessakin. Ainakin teollisuushalleissa... ja ns. värikorjattuja kyllä muuallakin.
Onhan SP-natriumissakin isommilla tehoilla hyvä valotehokkuus, jopa 160 lm/W, mikä muuten on yli kaksi kertaa parempi, kuin Airam Floody-LEDiheittimen. PP-Na on jopa 205 lm/W.
SP-Na oranssi väri on miellyttävämpi kuin 4000 K ulkoledien sinertävä "4000 K". Vaikka ei natikan värintoisto tietysti paras mahdollinen ole.
Natikkakin on ok sisäisellä mekaanisella sytyttimellä, nykyvalaisimissa taas on yleensä elektroniset sytyttimet, eikä ne kestä edes 10 vuotta. Samanlaista kuraa siis ovat LEDien kanssa.
EH on aina sisäisellä nk. probe start -sytyttimellä, ja valaisimessa on ydinpomminkin kestävä kuristin.
Ennen osattiin tehdä myös deluxe-SP-natriumeita, jotka olivat perinteistä paremmalla värintoistolla. Ne eivät olleet kuitenkaan SDW-valkoisen natikan tasoisia kuitenkaan.
Niitä ei enää taida olla saatavill, koska niiden valotehokkuus oli hieman perus natikkaa huonompi. Ernegiansäästövillitys aiheutti niiden poistumisen markkinoilta.
Ongelma näyttää kaikissa olevan sarjaan kuuluva virtalähde joten tilanne on sama kuin vastaavissa halogeeni yms valosarjoissa.
Nämä kiinnijääneet valosarjat ja niiden maahantuojat eivät ole ongelma vaan Kiinasta suoraan tilatut vaaralliset romut!
Valmistajat tekee surkeita tuotteita, ja maahantuojat tuovat niitä markkinoille piittaamatta surkeasta laadusta. Ihmiset tilaavat romua myös suoraan Kiinasta.
Tyhmä ei ole se joka pyytää, vaan se joka maksaa.
Idmanin elohopeavalonheittimen loiste pihalla on kestänyt nyt 40 vuotta. Elohopealamppuja on varastossa. 250 elohopealamppun on noin 15 000 luumenia.
Yksi Airam-LEDihieitin hajosi alle kymmenen tunnin käytöllä. Sen valotehokkuus tosin oli vain 70 lumenia wattia kohden. Elohopealla noin 60 lm/W. Ei LEDit ainakaan ympäristö säästä, kun joka viikko pitää heittää valaisin roskiin ja ostaa uusi.
LEDilamppua ei voi edes vaihtaa.
Koska tulee seuraava aloitus LED- valaisimista?
Mikä kiire on valmiissa maailmassa? Toivottavati muutama tulee vielä ennen kolmatta maailmansotaa.
Nykypäivän ihmiset ei ole enää yhteisöllisiä, poltiikkaan on polarisoitunuttu, kaikesta syytetään muita. Tasa-arvo koskee vain tosita sukupuolta.
Tavarat tehdään myytäviksi, ei käytettäviksi. Ihmiset hukkuvat nykypäivän romuun.
Vain yksi asia lopettaa tämän, eikä kehitystä sen suuntaan voi enää pysäyttää.
Voi mitä puppua päästetään ketjussa! Led lamppu E27 kannalla on yli 1000 lm j siihen saa 3 vuoden takuun. Kuluttaa n. 11 W.
Tässä ketjussa kehutaan vanhaa kallista tekniikkaa. Elohopealamput on niin pirun kestäviä ja niitä vaihdetaan joka syksy maanteiden valaistuksessa, joten niiden kesto on lähinnä myyntipuheita.
Kuskakkaa ne myymättömät lamppunne kaatopaikalle. Ei olis pitänyt tilata niitä varastoon isoja määriä. Niitä myytiin etuisasti, kun viisaammat hokas kehityksen kulun.
250 W elohopealamppu maksaa 9 €, ja kestää noin 10 000 tuntia.
Westinghousen Lifeguard-elohopealamput ovat kuulemma palaneet ja valaisseet vuosikymmeniä.
Vaikka LEDi voisi periaatteessa kestää kymmeniätuhansia tunteja, diffuusio ja muut puolijohteiden mittakaavassa tapahtuvat prosessit pitävät huolen siitä, että LED-lamppu menettää valotehoaan ajan saatossa, käyttämättömänäkin.
Elektroniikkakaan ei niissä ole ikuista.
EH-valaisimessa ei ole elektroniikkaa, vain kuristin, mikä on kuparikela rautamötin ympärillä. Sitä ei kiinnosta virtapiikki, eikä aika.
Mitä ihmettä pihalla tekee jollakin 1000 lm LEDillä, mikä kestää korkeintaan vuoden kosteassa, kuumassa paikassa, missä lämpötila vaihtelee kymmeniä asteita?
250 W EH tuottaa 15 000 lm. Vaikka hyötysuhde onkin vain 60 lm/W, ei ne Airamin heittimet 70 lm/W valotehokkuudella mitään säästä. Takuu voi olla vaikka 10 vuotta, mutta kyllä joka vuosi tapahtuva lamppuje uusiminen alkaa tympimään. Ja itse asiassa yhdestäkään kolmesta EH-pihavalaisimesta ei ole KOSKAAN vaihdettu lamppua, ja vanhin menee viidettä vuosikymmentään. Se verta kestää elohopealamppu. Tosin käyttö ei ole jokapäiväistä.
Ihmekös tuo tievalaistuksessa, kun palavat tosiaa tuhansia tunteja vuodessa, ja valopisteitä on miljoonia isommassa kaupungissa.
> KOSKAAN vaihdettu lamppua, ja vanhin menee viidettä vuosikymmentään. Se verta kestää elohopealamppu. Tosin käyttö ei ole jokapäiväistä.
Elohopalampuille on ominaista, että valovirta- ja tehokkuus laskevat kuin lehmän häntä. Elohopealamput kuuluisi vaihtaa tästä syystä jo kauan ennen niiden lopullista sammumista, mutta nuukapetterielle riittää, kunhan valoa lähtee edes saman verran kuin kiiltomadosta.
Tämä 10 000 h polttoikä lienee valmistajan ilmoittama, taloudellisesti mielekäs, käyttöikä. Lamppu kyllä palaa paljon pidempään, mutta käyttö ei enää ole järkevää huonon valotehokkuuden vuoksi.
10 000 h aikana lamppu kuluttaa ehkä 2700 kWh energiaa (taas pitää muistaa laskea kuristinhäviöt lampun päälle). Energiakustannus on moninkertainen lampun hintaan verrattuna. Puhumattakaan siitä, että himmeäksi hiipuneen lampun polttamista jatketaan.
10 000 h on ulkovalaistuksessa loppujen lopuksi surkean lyhyt elinikä. Hämäräkytkimellä ohjatut lamput voivat palaa reilut 5000 h vuodessa, joten max. 2 vuotta lamppu tällöin kestää. Mistä onkin helppo päätellä, että elohopealamppuja on usein poltettu yli-ikäisinä = saatu kulumaan paljon energiaa, mutta tämän vastapainoksi on saatu vähän valoa. näin jopa kaupunkien katuvalaistuksessa. Sehän on selvä, että taloyhtiöissäkin lamput poltetaan loppuun asti, OK-taloista nyt puhumattakaan. Aika pimeässä saa parin ensimmäisen vuoden jälkeen hapuilla...
> Elohopealamput on niin pirun kestäviä ja niitä vaihdetaan joka syksy maanteiden valaistuksessa, joten niiden kesto on lähinnä myyntipuheita.
Elohopealamppujen järkevä käyttöikä on lyhyt ja yöt läpeensä palavat lamput kestävät max. 2 vuotta. Lamppu kyllä palaa paljon pidempään, mutta yli-ikäisen lampun valotehokkuus ei ole juuri hehkulamppua kummenpi. Nuukapetterit säästää polttamalla yli-ikäisiä lamppuja. Tyhmiä kun ovat, eivät tajua haaskaavansa energiaa 10x lampun hinnan edestä.
No on 10 000 tuntia huomattava parannus viikon kestäneeseen LEDiheittimeen.
Huikeasta energiahukasta huolimatta hehku- ja elohopealamput olivat yleisiä uusissakin asennuksissa tasan siihen asti kun ne kiellettiin. Ja näkeehän varsinkin EH:a paljon edelleenkin.
Josa valaisimia käytetään paljon, ne kannattaa päivitää energiatehokkaampaan, mutta luotettavuus ei sen jälkeen ole lähellekään yhtä hyvä.
LEDit hajoavat ties mistä lämpötilanvaihteluista ja transienteista, halvimmat hajoavat yleensä alle vuodessa. Vuodessa on vain 8760 tuntia, ja siitä nuo ovat palaneet vain murto osan.
Laatikossa luki HUIKEAT 50 000 tuntia, taitaa LEDit sisältää aikakoneen itsessään, miten muuten näin äkkiä hajoisivat?
Miksi tähän ympäristön tuhoamiseen kehitysmaissa poltettavalla elektroniikkaromulla ei puututa?
Hyvä seurata tätä led vs. elohopea / loistelamput vedätystä.
Jotain samaa kuin esim. Husqvarna vs. Stihl pienkone palstalla
Jne jne...
Onhan se nyt aika moista vedätystä myydä 25 000 tuntia kestävä valaisin, mikä oikeasti kesti viikon.
Pari prosenttia elohopeaa parempi hyötysuhde ei viikossa ympäristöä säästä.
https://wastewise.be/2016/10/are-led-e-waste/#.Xf_EhmnkudM
Ja kai huomasit tuon suomi24 -tekstin tuolla osoitepalkissa, tiedät kyllä, mitä se tarkoittaa.
Ehkä LCD-näytön aktiivimatriisin ohjainpiirin valotuksessa käytetty UV-elohopealamppu oli hajonnut kesken valotuksen piirejä valmistavassa tehtaassa, ja näytössäsi on sen takia musta viiru siinä kohtaa, missä osoite lukee.
Saisimmeko lisää elohopea / loistelamppujen ylistystä?
Elohopealamput kestävät vuosikaudet, niitä ei tuhoa aika, niiden hyötysuhteet on LED-valonheittimien luokkaa, ne maksavat vain muutamia euroja, valaisimia saa ilmaiseksi, eivät sisällä myrkyllisiä palonestoaineita eikä järkyttäviä määriä raskasmetalleja, kuten kvanttipiste-LEDit, ei tehdä lapsityövoimalla.
https://www.change.org/p/us-government-remove-the-ban-on-mercury-vapor-ballasts-and-fixtures
https://eyelighting.com/eye-enlightens/are-mercury-lamps-still-legal
Loistelamppujen edut löydät ylempää.
Varmaan saa elohopeahöyryvalaisimia ilmaiseksi, kun lamppujen myynti niihin on jo kielletty.
Ei hätää, elohopealamppu kyllä kestää varastossa vaikka 100 vuotta. Ja käytössä kymmeniä vuosia. Muutama varalamppu, niin ei tarvitse käyttää LEDejä kehitysmaiden kaatopaikkoja täyttämään.
Kuristimetkinn voi uudelleenkäämittää myös aina tarvittaessa, ja vanhan haurastuneilla eristeillä olevan kuparikelan viedä metallinkeräykseen kierrätettäväksi.
Juurikaan muuta kuluvaa ei EH-valaisimessa olekaan, paitsi jos korroosio iskee.
> niiden hyötysuhteet on hehkulamppujen luokkaa,
Korjasin ilmeisen kirjoistusvirheen. Uttena ovat vähän hehkulamppuja valotehokkaampia, ikääntyneinä ei juuri kummempia. Eipä näitä tämän vuoksi aikoihin ole minnekään asennettu ja vanhojakin lamppuja katuvalaistuksessa korvattiin erilaisilla SpNa tms. "drop in" lampuilla.
Hehkulampun valotehokkuus isommissakaan lampuissa ei merkittävästi ylitä 15 lm/W.
Airam LED floody, 70 lm/W: https://www.airam.fi/fi/tuote/v6931-6106/4510247/led-floody-ip65-20w-840-1400lm-ant/118/1
Philips 400 W HPL, 55 lm/W: https://www.lamppuexpress.com/philips-hpl-n-400w-e40?qcd=1&utm_gst=43c82059f8b3eadd69bc7a2f0d201748e4dd6b93&gclid=Cj0KCQiA6IHwBRCJARIsALNjViUlQRxRopCFkGTqn4ABS0qGWt3iXkeUX_rj5JyMGJ6BP3g1OcBDTx0aAilGEALw_wcB
Eipä noilla ole paljoa eroa, tosin kaatopaikoilta loppuu pian Afrikasta tila, jos noita ensimmäisenä mainittuja paljon käyttää.
Lisätäämpäs pari linkkiä, ettei LEDien sisältämien myrkkyjen, kuten raskasmetallien aiheuttamat ympäristöongelmat jää piiloon.
Vaikeasti kierrätettävä LED-SER tulee aiheuttamaan ongelmia tulevaisuudessa.
https://ec.europa.eu/environment/integration/research/newsalert/pdf/229na2_en.pdf
https://news.uci.edu/2011/02/10/leds-contain-lead-and-other-toxics/
Tapa itsesi.
Haluamme lööppejä.
Loppuiko argumentit vai kesken?
Se osoittaa vain sen, ettei muotivillityksissä, kuten halvoissa LED-valoissa, sähköautoissa eikä kirkasvalokuulokkeissa ole yhtään mitään järkeä.
Perinteiset tekniikat pysyvät käytössä siellä, missä ne toimivat. Elohopealamppujen katoamiseen voi mennä vielä vuosikymmeniä, tai vuosisatoja, koska vähän käytetyissä kohteissa ne eivät hajoa kovin äkkiä (100 vuotta?).
Kyllä sinä lööppejä kerkeät näkemään.
Kunnes kolmas maailmansota alkaa, se lienee nykymenolla väistämättä edessä, sillä vastakkainasettelua on nykyään kaikkialla. Valtioden rajojen sisälläkin politiikka on polarisoitunutta.
Uusi, kunnollinen tekniikka on jo sen verta monimutkaista, että kehitys tapahtuu lähinnä verkostoituneen yhteistyön avulla.
Rakettimiehet, telaketjufeministit ja ilman paitaa machoilevat presidentit tuskin pelstavat maailmaa.
Tuskin edes Greta.
Kuinka paljon ostit niitä vanhaksi jääneitä lamppuja varastoon, jotka pitäis saada dumpattua tyhmille ostajille?
Puhutaan ehkä kymmenistä, en ole edes laskenut. Jos kaikki ei mene kaupaksi, niin sittenpä jää itsellekin.
EH-valaisimia on käytössä niin monella maatilalla, että lampun alkavat olla jo huolestuttavan vähissä, oikeastaan enää 1 kpl 125 W HGL, mikä on yleisin koko.
Loistelamppuja täytyy myös saada lisää, ennen kuin kerkeävät kieltää ne vaarallisen elohopean pelossa, koska niitäkään ei enää ole kaikkia sävyjä: https://www.cnet.com/news/mercury-stand-float-codys-lab-video-liquid/
Ja ettei LEDien laatu pääse unohtumaan, käypä Tukesin Marekissa: https://marek.tukes.fi/Hakutulos.aspx?paaryhmaId=14&otsikko=Valaisimet ja valaisintarvikkeet
Jännä että nämä kaiken maailman hörhöt aktivoituvat aina juhlapyhien aikoina. Noh, syyhän on ilmeinen, pääsevät laitoksesta aina pyhien vuoksi kotilomille.
Eikös Suomi24 ole auki lähes 24/7/365?
On se ihme, että ihmiset ostavat laaduttomia valoja.
Onneksi EU-hörhöjen Ecodesign-direktiivi kieltää lähiaikoina energiatehottomat LED-tuotteet, ja samalla myös korjauskelvottomat sellaiset.
https://valtavalo.fi/blogikirjoitukset/tuoko-eu-takaisin-lamput-ja-valaisinrungot/
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/QANDA_19_5889
Ironista kylläkin, tuo edellämainittu surkea LEDiheitinkin löytyi Tukesin listoila: https://marek.tukes.fi/Tuote.aspx?nettijulkaisuId=9288
On on, mutta siellä laitoksissa teillä asukeilla ei ole pääsyä nettiin...
Lopeta jo tuo disinformaation levitys. Eipä ole ihmekään, että maamme "huippu" vientituote on selli ja vessapaperi, kun kansalaisemme keksivät päästäänn kaikenmaailma hörhäsepustuksia.
Kiinan, tuon tekniikan ihmemaan, mikä rahastaa meitä junttilandiankin asukkaita kertakäyttötuotteillaan, vientiin taas kuuluu esimerkiksi viimeisin, kaiken kehittynein elektroniikka. Sen valmistuksesta ei täällä voida edes haaveilla.
Jos eipäilet, että olen hörhö, sinun pitää todistaa olevasi laillistettu pätevä lääkäri minulle.
LEDien huonoudesta taas on todisteita netti täynnä.
Taas pari linkkiä lisää:
https://ec.europa.eu/environment/integration/research/newsalert/pdf/229na2_en.pdf
https://hackaday.com/2019/02/05/what-happened-to-the-100000-hour-led-bulbs/
https://www.newyorker.com/business/currency/the-l-e-d-quandary-why-theres-no-such-thing-as-built-to-last
Epäilisin, että tämä on Suomi24:jän mittakaavassa itse asiassa yksi koko palstan asiallisimmista keskusteluista.
Ympäristön puolesta, sano ei kertakäyttötuotteille!
Ei pilata koko Afrikkaa SER-jätteellä.
Tukesissa lukee aina "vaarallinen sähköisku" ei siinä lue, että "vaarallinen aine".
Onko siis sähköiskun antava tuote laadukas? Tuskin Tukesilla on edes resursseja analysoida, mitä kaikkea nuo sisältää.
Tuo ylempänä linkattu EU:n raportti antaa osviittaa.
Kiinalaisten tuntien ne voivat sisältää lähes mitä tahansa. Hehän ovat ottanee CFC-yhdisteetkin uudelleen käyttöön otsonikerrosta tuhoamaan. Jotkut Kiinalalset korutkin voivat sisältää jopa yli 90 prosenttia kadmiumia.
Ja kuten tiedämme, LEDit on pääosin kiinalaisia, kuten muukin elektroniikka.
Sitten pelätään muutamaa milligrammaa elohopeaa, mikä ei edes alkuinemuodossa voi aiheuttaa myrkytystä ilman järjettömiä määriä, kuten tuo Cnetin artikkelikin kertoo, eipä ole Codyllä myrkytystä, eikä elohopeatasot ole edes kohonneet.
Ja ledit loistaa nykyään kaikkien telkkareiden yms. näyttöjen valonantajina kuten tämänkin ketjun vedättäjien ruuduissa :-D
Minun ruudulla loistaa kylläkin perinteinen kylmäkatodiloistelamppu Tuo yli 10 vuotta vanha laatupeli kun ei ole vieläkään hajonnut. En ole edes harkinnut minkään 3 vuoden välein uusittavan kulutuselektroniikan hankkimista.
Älykännykässä on kylläkin aktiivimatriisi-OLED, ainakin Samsungilla alkaa jo vuoden jälkeen olla kiinnipalamia, mikä nyt on OLED:ille tyypillistä.
Seuraava kännykkä ei tosin todellakaan tule olemaan mikään kiinteäakkuinen, mikä päätyy SER-jätteeksi vuoden välein.