Minulla tulee mieleen musliminaisten pukeutumisesta ja huiveista vanha 1960 luvun tv sarja Louvren kummitus. Netistä löytyy kuviakin. Eräs tuttuni luuli kerran yhtä musliminaista Katoliseksi nunnaksi. Eiväthän he vaatetukseltaan paljon erota toisistaan.
Kuin Louvren kummitus
3
258
Vastaukset
Tv-sarja ei ole minulle tuttu, mutta Louvren museo on varsin hieno paikka.
Se, että musliminaisten pukeutuminen muistuttaa nunnien asua, on tärkeä havainto. Me molemmat pukeudumme samasta syystä: ilmaistaksemme sitä, että uskomme Jumalaan ja palvelemme Jumalaa.- Anonyymi
Netistä löytyy kuvia siitä tv sarjasta. Vähän mutta kuitenkin. Miksi muslimimiesten ei tarvitse pukeutua vastaavaan asuun kuin naiset? Useimmat muslimimiehet pukeutuvat samalla tavalla kuin länsimaalaiset miehet. Minäkin uskon Jumalaan, mutta en tarvitse siihen mitään erikoista asua. Tavallinen pukeutuminen riittää.
Anonyymi kirjoitti:
Netistä löytyy kuvia siitä tv sarjasta. Vähän mutta kuitenkin. Miksi muslimimiesten ei tarvitse pukeutua vastaavaan asuun kuin naiset? Useimmat muslimimiehet pukeutuvat samalla tavalla kuin länsimaalaiset miehet. Minäkin uskon Jumalaan, mutta en tarvitse siihen mitään erikoista asua. Tavallinen pukeutuminen riittää.
Profeetta Muhammad (rauha hänelle) opetti luonteen vaatimattomuutta ja sen tulee heijastua pukeutumiseen myös miehillä, vartalon muotojen ei tule selkeästi erottua, ja miesten tulee pitää partaa. Kieltämättä nyky-Suomen katukuvassa muslimimiehen olemus ei erotu joukosta siten kuin musliminaisen. Mutta idea on sama: pukeutuminen on viesti ja muslimi viestii sillä uskoaan ja arvojaan: usko Jumalaan ja suurimpana tähtäimenään Tuonpuoleinen.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-237236Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite935903Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1093927- 1263869
- 1501701
- 581558
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301465- 381281
- 451252
- 281251