Apua! Agressiivinen parta-agama

Anonyymi

Hei. tuli sellainen ongelma, että agamani on tullut agressiiviseksi. Siivoaminen terraariossa on mahdotonta, sillä se pikku riiviö hyökkää ja puree, sekä avaa suunsa ja sihisee.

Kun ostin sen maaliskuussa, se ei ollut agressiivinen, vaan ihan pikkusen arka; se tuli kädelle, jos houkuteltiin namuilla ja antoi joskus silitellä sen päätä sormella. Sain sen silloin tällöin pois terraariosta, jos se ei ollut uupunut tai ärsyyntynyt.

Noin kuukausi sitten, kun minun isosiskoni tuli meille, hän otti kenkälusikan ja alkoi tökkiä ja pelotella agaman, sekä ärsyttää sitä sormella ja hanskalla. Tämän tapauksen jälkeen, liskosta tuli hyvin-hyvin agressiivinen ja erittäin arka.
Harmittaa tosi paljon, koska en ikinä olisi halunnut sellaisen agressiivisen lemmikin.

Koska terraarion siivoaminen on mahdotonta, enkä jaksa tollaista vihaista eläintä, minun on pakko myydä liksoni pois ja ostaa sen tilalle uusi (En missään tapauksessa halua tehdä sitä, mutta toista vaihtoehtoa ei ole, kun vaan saada apua ja vihjeitä joltakin, kuka varmasti osaa auttaa...)

ja kauhein ongelma on, että en voi myydä liskoani millään tavalla, koska kukaan ei halua ostaa sitä. Ja eikä ystäväni tarvitse liskoa en voi noin vain antaa sitä (toivottavasti ymmärrätte miksi)...

Äiti ei suostu auttaa minua ratkaisemaan tämän ongelman, joten en pysty tehdä asialle mitään...

Voisko edes joku antaa vihjeitä ja kertoa, mitä vois tehdä ja miten saisi ratkaistua tämän ongelman?

7

3184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aggressiivinen kirjoitetaan kahdella g:llä!

    • Anonyymi

      Hei! Vie lemmikkisi eläinlääkäriin lopetettavaksi. Ja älä hanki enää lemmiksi em. lajia kerta et pysty siitä huolehtimaan. Tuo, että siskosi on käynyt oin kiusaamassa lemmikkiäsi on eläinrääkkäystä. Oletko varma, ettei agamalla ole jossain kohdin murtumaa kerta kenkälusikalla sohittu ym. Eipä ole ihme, että siitä on tullut tuollainen mitä kerroit. Tosi surullista agaman puolesta :-(

    • Anonyymi

      Terraarion voit siivota siirtämällä liskon ensin pois jotain astiaa tai haavia apuna käyttäen. Sitten vaan sitkeästi istutu terraarion vieressä ja tarjoat liskolle herkkuja, vaikkapa pinseteillä noin alkuunsa, samalla juttelet sille. Etkä päästä enää siskoasi liskon lähellekään. ( kuinka vanha n olet). Ja jos saat myytyä liskon takaisin eläinkauppaan, niin älä osta toista. siskosi kiusaa senkin, melkoisen varmasti

    • Anonyymi

      ELÄIMET EI OLE KIERRÄTYS TAVARAA ÄLÄ OSTA TOISTA JOSSET OSAA ENSIMMÄISTÄKÄÄN HUOLTAA!!!! KASVA VÄHÄN!! TOLLO!!!!!

    • Hei. Muille kommentoijille: kyseessä tuntuu olevan nuori harrastaja. En ole ikinä eläinrääkkäyksen puolella ja on todella raskasta lukea kuinka eläintä on kohdeltu. Kirjoittajalle toivon että et hommaisi kuitenkaan uutta agamaa. Agama on selvästi traumatisoitunut, se on kovin temperamenttinen laji. Eläimelle on tässä kohtaa parasta lopetus. Voit myös ottaa yhteyttä paikalliseen eläinpelastus tai -suojelu järjestöön. Esim Pirkanmaan alueella toimii PESU (Pirkanmaan eläinsuojelu yhdistys). Jos haluat lisätietoa tai apua niin voit ottaa minuun yhteyttä (Kik :fantasticfoxMulder).

    • Anonyymi

      Ensinnäkin kerroppa minkäslainen terraario tuolla agamalla on? mitat, lämpötilat ja uv-valot ok? Terraarion sivut kannattaa myös peittää jollain niin liskosi tuntee olonsa turvalliseksi. Itselläni lasiterraarioiden etuosat ovat ainoastaan avoimet ja he voivat siitä katsella ulos jos siltä tuntuu.

      Liskot ei muutenkaan ole mitään sylilemmikkejä vaan niiden täytyy antaa elää omaa elämäänsä terraariossaan, siivouksien ajaksi otetaan korkeintaan pois. Tosin perus siivous onnistuu vaikka lisko olisikin terraariossa.

      Esim aikuisen Parta-agaman terraarion tulisi olla vähintään 120x50x50, poikaselle riittää esim 60x45x45.

    • Anonyymi

      Suosittelen viemään eläimen eläinkauppaan takaisin, ottavat varmsati vastaan ilmaiseksi ja etsivät liskolle uuden paremman kodin.

      Olisi julmaa lopettaa eläin, se ansaitsee toisen mahdollisuuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      63
      5831
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      337
      5647
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4721
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      11
      2223
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2028
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1942
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      1192
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1104
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe