Olen kokeillut Concertaa 18 mg:llä pari viikkoa - väsytti suurimmaksi osaksi.
Annos nostettiin 27 mg - väsymys lisääntyi ja tuntui että toimintakyky heikkeni huomattavasti. Lopetin viiden kerran jälkeen.
Sitten Stratteraa 18 mg. Ekana viikkona taas toimintakyky laski ja väsytti todella paljon - toisena viikkona väsymys loppui, mutta ei kiinnostanut tehdä mitään eikä ajatus kulkenut. Lopetin parin viikon jälkeen. Nosto olisi ollut edessä 40mg:n, joten se jäi näkemättä kuinka se vaikuttaa.
Nyt on testissä lyhytvaikutteinen Medikinet.
5 mg:llä ei kyllä paljoa hyötyä, ehkä jotain pientä havaittavissa, varmaan placeboa.
Tänään 10 mg kaksi kertaa ja taas toimintakyky laski ja ajatus ei kulkenut yhtään ja nyt kun lääke tod.näk. ei enää potki, niin ajatus kulkee selkeämmin.
Tiedän että vaikutukset ovat yksilöllisiä, mutta kiinnostaisi tietää onko muilla vastaavia kokemuksia? Mietin onkohan annos liikaa - liian vähän - väärä lääke vai väärä diagnoosi. Miten teillä on hommat lähtenyt toimimaan?
Myönnän, että odotukseni ovat suht korkealla näiden kanssa ja observoin kokoajan omaa fiilistä, joka voi toki olla vähän tiellä ja kärsin myös ahdistuneisuudesta ajoittain.
ADHD lääkkeet ei toimi?
Anonyymi
1
1327
Vastaukset
- Anonyymi
ADHD on lyhennelmä sanoista attention-deficit hyperactivity disorder. Sillä tarkoitetaan, että henkilö on levoton ja huono keskittymään. ADHD ei viittaa mihinkään tunnettuun seikkaan esimerkiksi kehossa tai muuhun taustalla olevaan selittävään tekijään, vaan nimenomaan ja vain huonoon keskittymiskykyyn ja levottomuuteen. Erilaisia biologisia eroja on ehdotettu ja uutisoitu, mutta tarkempaa katsomista nämä “löydöt” eivät ole kestäneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1314665- 213460
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303393Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt493230Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513015Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325- 92239
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135