Vihaan joulua

Anonyymi

Miksi en saa olla yksin edes jouluna? Vihaan joulua. Kammottavia tavara- ja ruokamääriä, joita ihmiset ostavat kaupasta, yritä siinä sitten sivussa asioida tavallisesti.

Jos saisin olla yksin jouluna, niin asiat olisivat paremmin. En viettäisi joulua mitenkään. Muut juhlapyhät olen jo ajat sitten karsinut kalenterista pois. Tavalliset päivät ovat ihmiselämässä parasta, ja onneksi niitä tavallisia päiviä on enin osa.

Ihmiset luovat toisille odotuksia. Miksi muka joulun vietto yksin on paha? Minulle se olisi luksusta. Eivätkö ihmiset osaa olla itsensä kanssa?

Ja ajattelen, että kolmen päivän päästä kaikki on ohi: ruuhkat sun muu ja oikea elämä alkaa taas.

9

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samoin, toivottavasti joulu poistetaan almanakasta, että loppuisi tää helkutin
      hössötys ja hömppä. Kaupassa jonotat kassalla kun ihmiset vetää ruokaa kahdella kärryllä, onkoos pula-aika tulossa vai mikä.

    • Anonyymi

      Outoa ettei yksin saa olla. Viedäänkö jalat ilmassa vaikka väkisin. No meillä ostettiin kahden hengen ruuat koko viikoksi. Kylmässä jääkaapissa säilyy. Loput jää uudeksi vuodeksi jota vain täydennetään. Ei viitsi rampata kaupassa harvase päivä. Kokemuksesta laskin määrät niin ettei mene kompostiin yhtään. Hävikkiä on pyritty vähentämään. Sukujouluihin en mene ja nuorena huijasin olevani töissä jos sattui etten ollut töissä, usein olin. Sillä siitä piinasta alkoi päästä kuin koira veräjästä.

    • Anonyymi

      Minä aloin ryyppään jouluisin niin ei ole kukaan enään tullt häiritsemään minua eli suosittelen.

    • Anonyymi

      En aio ruveta ryyppäämään. En jouluna enkä muutenkaan.

      Luojan kiitos, joulu on ohi!

      Ainut kerta vuodesta, kun miehen kanssa riidellään. En tiedä, mihin sijoittaisin sen jouluksi, kun se haluaa viettää sitä. Pakko joustaa. Mutta vihaan joulua joka vuosi yhä enemmän. Yritin nuorempana mukautua ja viettää joulunaluapäivät pää uunissa kinkkua ja pipareita vahtien, mutta koville otti. Ei ollut minun juttuni.

      Minulle ei luonnolisesti kuulu muiden joulunvietto mitenkään, mutta silti ihmettelen. Eikö ihmiset kyllästy viettämään joulua samalla tavalla vuosikymmenestä toiseen. Ylensyämistä, tavaraa, tavaraa, tavaraa. Ja juomista joillakuilla. Ja yritäpä hoitaa jotain välttämätöntä asiaa joulun alla, niin kaikkialla on kiukkuisia ihmisiä. Ruuhkia, ruuhkia, täysiä ostoskärryjä, jumalattoman suuria kinkkuja, vihaisia tööttäilijöitä liikenteessä.....en oikein jaksa uskoa, että kaikilla muillakaan olisi joulun alla ja jouluna hyvä tahto.

      Mutta normaalielämä alkaa taas, hienoa!

      Kirjoitan kyllä jouluvihasta taas ensi jouluna. Hyvää uutta vuotta kaikille siihen saakka.

      • Anonyymi

        Siinäpä sössötät jouluvihastasi... Anna muiden kuitenkin viettää joulua!


    • Anonyymi

      Ja kuitenkin roikut "Joulu"
      keskustelussa?

    • Anonyymi

      Mitä se sulle kuuluu mitä ihmiset ostavat?

    • Anonyymi

      Jouluksi kannattaa varata runsaasti töitä kotiin. Ei surun juhlaan ole mikään pakko osallistua. Kunnon korvatulpat tai kuulosuojaimet, aurinkolasit, sähkökatkoja riittävästi, tietokone ja kännykkä rikki (vaikka uuniin), pimennysverhot, kolmet lämpöpeitteet ja sisälle makuupussipari, 27 tyynyä, 13½paketillista pumpulia, vettä pulloihin pariksi viikoksi, päävesijohto kiinni, talvitakkeja, runsaasti sateenvarjoja, saippuaa kolmeksi viikoksi, 232 kg muistipaperia, kuukaudeksi kyniä, kynttilät roskiin, 2,5 neliömetriä lattiatilaa joulumaratoonaamiseen, kaikki ikkunat auki, hengityssuojaimia puoleksi vuodeksi, ... ja sitten ulos. Laulaa pieni lintunen.

      Poikkeuksellista joulua 2020 jollekulle.

    • Itse pidän joulusta, mutta liika hössötös ottaa kyllä munkin voimille enemmän tai vähemmän. Haluaisin jouluna rauhottua ja vaikka tunnelmoida lyhdyn välkkeessä, syädä hyvää ruokaa, juoda jotain hyvää juomaa ja vaikka saunoa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      613
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe