Vauvana bilirubiinia

Anonyymi

Minulla oli vauvana bilirubiinia kun synnyin keskosena nyt olen 19v ja mietin, että voiko siitä tulla vielä tulevaisuudessa jotain haittaa kun minulla on ollut bilirubiinia vauvana

2

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mä oon kuullut muitakin vastaavia bilirubiini-vauva tapauksia. Parilla kaverillanikin on ollut vauvana sama juttu. Ei sen pitäisi vaikuttaa aikuisena enää mitenkään. Jos jotain vaivoja iän myötä tulee niin johtuvat varmaan muista syistä.

    • Anonyymi

      Eli mietit, onko raskauden tai synnytyksen aikaiset tekijät aiheuttaneet sinulle kehitysviivästymää. Kysy, milloin opit kävelemään ja puhumaan. Kehityksessä kannattaa huomioida se, milloin olisi ollut todellinen syntymäaika, jos olisi syntynyt täysiaikaisena. Puheen ja kävelyn kehitys mittaavat varsin hyvin menestystä koulussa ja sitä kautta menestystä elämässä.

      Eli seuraavaksi mieti, miten olet pärjännyt koulussa ja kuinka pitkälle kykenet opiskelemaan. Osa oppimishäiriöistä diagnosoidaan oikeasti vasta todella myöhään aikuisena. Tosin varmaksi voi olla vaikeaa sanoa, mistä mahdollinen häiriö johtuu.

      Synnytyksen yhteydessä katsotaan Apgarpisteet (en ehkä kirjoittanut sitä täysin oikein). Täydet pisteet on 10, useimmat saavat 9 (väristä menetetään yleensä 1 piste). Harva vauva on syntyessään vaalea, vaaleus voi jopa olla merkki sydänviasta. Eli 9 pistettä on normaali. Pisteytys toistetaan tietyn aikataulun mukaan, ja siinäkään ensimmäiset pisteet eivät ole niin ratkaisevat, vaikka muutaman pisteen menettäisi, jos seuraavat ovat kunnossa. Itse olen 7 pisteen vauva, perätilassa syntynyt.

      Sikiö saa happea äidin verenkierron kautta, joten sikiön hemoglobiini on korkeampi kuin vauvalla myöhemmin, kun hän hengittää itse ilmaa. Ylimääräinen hemoglobiini hajoaa, ja siitä syntyy bilirubiini. Bilirubiini näkyy keltaisuutena. Sitä osataan hoitaa, muistaakseni valohoidolla.

      Tuskin sinulla on kovin pahoja kehitysviivästymiä, jos olet viettänyt normaalin vauvaiän, kehittynyt normaalisti ja käynyt koulusi normaalisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      128
      6458
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      577
      2324
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      46
      1590
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1351
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      88
      1196
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1045
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      66
      1038
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1022
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      998
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      956
    Aihe