uusi kesä tulossa

On uusi kesä taas tulossa.
Olisi nyt hyvä aika kouluttaa niitä venepoliiseja.

--viime kesältä jäi ikävä muisto.
Kun pienellä veneellä liikuin saimaalla, niin aina oli joku partiovene v-ttuilemassa... kohtelivat kuin rikollista... mitään syytä ei olisi ollut!!!!

-- vahtikaa niitä isoja ja nopeita veneitä. Jättäkää tälläiset tavalliset ihmiset rauhaan.
En loppukesästä kehdannut enää lähteä vesille - tuo kyttäys alkoi vtuttaa....

Vapaa-ajalla en halua ratsioita ja kyttäystä.
61110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No hyvä kun laitoit tän esille,niin ei turhaan tulla sinne saimaalle,ainakaan sun vapaa-aikanas.Ja jos tullaan,niin lupaan että vaan sinne luodolle vilkuttamaan,tai jos sulta bensa loppuu,niin tokihan me annetaan,jos annat luvan lähestyä.
Hyvää kesän odotusta vaan sinne urpolaan.

Äänestä
  • Itsellä ei ole ollut ongelmia viranomaisten kanssa, taaksepäin muistellessa tarkistuksia on ollut ehkä 1 kpl/4-5 vuotta ja tämä 70-luvun alusta laskien. Morjesteltu on useinkin nopeilla ja hitailla, koneilla ja purjeilla. Kyllä viranomainen vesillä luo tiettyä turvallisuuden tunnetta.
    En vieläkään oikein jaksa hyväksyä MV:n postumista suurten selkien asemilta (esim. Teili-Kumlinge t. Bärö). Kyllä Glada Laxen on hyvä kalapaikka mutta mieluummin näkisin siellä Viranomaisten veneitä.

    Äänestä

ne sinulle kettuili ?!? Jos oli asiatonta, niin
annoitko palautetta heidän toiminnastaan eteenpäin ?

Äänestä

--Pienvene satamiin lisää nopeusvalvontaa tai mielummin vaihdetaan nopeusrajoitukset laineenteko kieltoihin. Syyllisille kunnon sakot eikä pelkkiä huomautuksia, jokohan rikesakkojen käyttöönotto vihdoinkin saisi poliisit toimimaan?

Muuten on virkavallan käytös ollut minun mielestä asiallista suomenlahdella.

Äänestä

mitä nuo ratsiat aiheuttavat minulle olen valmis kestämään kun ajattelen mitä hyötyä ne tekevät:

- Estäävät humalaiset hukuttamasta itseään.
- Estäävät humalaiset hukuttamasta toisiaan.
- Varmistavat että veneessä on edes alkeellista turvavarustusta.
- Rauhoittavat menoa joissakin satamissa.
- Auttavat tarvittaessa.

Minulle aina olleet 100 % asiallisia ja kohteliaita. Omasta mielestäni niiden haukkumista ei ole veneilijämäistä!

(Jos sinua on pysäytetty noin usein, kyllä siihen löytyy joku syy (ränsistynyt paatti, kiljuvaa porukkaa ym); katso itseesi peilistä!)

Äänestä

Kyllä poliisit on Saimaan vesillä turvaamassa vesiliikennettä,turvallisuusvarusteita ym.Ei ne siellä varmaankaan pottuilemassa ole.Veneliikeenteessäkin meissä löytyy kaikenlaisia törppöjä jotka vaarantavat omansa ja muitten turvallisuutta,eivätkä ota huomioon muita.Turvallista ja Hauskaa Veneilykesää kaikille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poliisit koulutukseen kirjoitti:

On uusi kesä taas tulossa.
Olisi nyt hyvä aika kouluttaa niitä venepoliiseja.

--viime kesältä jäi ikävä muisto.
Kun pienellä veneellä liikuin saimaalla, niin aina oli joku partiovene v-ttuilemassa... kohtelivat kuin rikollista... mitään syytä ei olisi ollut!!!!

-- vahtikaa niitä isoja ja nopeita veneitä. Jättäkää tälläiset tavalliset ihmiset rauhaan.
En loppukesästä kehdannut enää lähteä vesille - tuo kyttäys alkoi vtuttaa....

Vapaa-ajalla en halua ratsioita ja kyttäystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu