Ylen marraskuun kyselyssä perussuomalaiset ovat Suomen kannatetuin puolue ja lähes joka neljäs suomalainen äänestäisi heitä.
Kahvit meni väärään kurkkuun... Mitä ihmettä Suomessa on tapahtunut? Äärioikeistolainen puolue kannatuksen kärjessä. Kun kokoomuksen laskee mukaan, niin Suomihan on porvareiden maa.
Mutta jotta ymmärtäisin ilmiötä paremmin, niin mistä tässä oikein on kyse? Muukalais-ja EU-vastaisuus on aina puhutellut tiettyä joukkoa, mutta jotta puolue saa tuollaisen kannatuksen täytyy kyseessä olla paljon muutakin.
Eli kysyn perussuomalaisten kannattajilta, mikä puolueen oikeistolaisessa talouslinjassa ja muussa kotimaan politiikassa on sitä, mitä kannatat?
Mikä perussuomalaisissa ihmisiä viehättää?
12
61
Vastaukset
- Anonyymi
Perussuomalaisten kannatus on tippunut jo alle 20 prosentin.
- Anonyymi
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/perussuomalaisten-nousu-ei-johdu-vain-maahanmuutosta-ja-muiden-mokista- puolue-on-pyrkinyt-eroon-junttimaisuudesta/?shared=1106232-e07560e6-500
Ben lähetti tuon mulle
vesilasi vessanavain heiniä paali - Anonyymi
Perussuomalaiset puhuvat asioista niiden oikeilla nimillä.
- Anonyymi
Nyt ainakin toivoisin asiallista keskustelua. Haluaisin kysyä miten muut Perussuomalaiset suhtautuvat Teuvo Hakkaraiseen. Mielestäni Hakkarainen aiheuttaa puolueelle mittaavaa vahinkoa törttöilyllään.
Samoin pahoinpitelyistä tuomitut kansanedustajat. En voi mitään sille, että itseäni häiritsee eduskunnassa toimivat Perussuomalaiset, joilla on vahvaa rikostaustaa.
Mielestäni puolueen johto voisi miettiä tätä asiaa. Ja nimenomaan nämä väkivaltarikoksista tuomitut. Tämä asia aiheuttaa itsessäni hyvin ristiriitaisia tunteita.
Olen ikäihminen ja ehkä siksi vanhanaikainen, moralistikin,myönnän, mutta olen miettinyt tätä asiaa pitkään. Haluaisin kuulla muiden Perssuomalaisten mielipiteitä ja ajatuksia asiasta. - Anonyymi
Perussuomalaiset ajavat oman kansalaisten etuja eivät puhu höttö pölinää kuten vihervasemmisto joka hakee kaikella äänestäjiä ikuisista elätettävistä maahan tulijoista ja antavat heille kaiken ohituskaistoja asunnoissa,kouluissa ym perseilyä työtätekevien suomalaisten verorahoilla.
Vihervasemmistoa äänestää ylisuureksi paisutettu virkamies ja sosiaali apukoneistoon kuuluvat ja kaikenlaiset apuraha taiteilijat ja mediassa propagandoivat turhakkeet.
Perussuomalaiset tietää ja osaavat kertoa politiikan vinosuunnasta kun rahaa jaetaan esim. ulkomaalaisten huijareiden projekteihin yms.
Vihervasemmisto on hölmöläisiä joka pyrkii halventamalla omia kansalaisia etsimään hyväksyntää tahoilta idioottina ymmärtämättä että heidän tyhmyyttään käytetään hyväksi.
PS tapaiset puolueet ovat nousussa kaikkialla.
Niin Brexittiä kannatti myös entiset työväenpuolueen äänestäjät koska labour sosialistit ovat EU roistojen, islamin ja holtittoman maahantulijoiden asialla ei perinteisten britti työntekijöiden.- Anonyymi
”Perussuomalaiset ajavat oman kansalaisten etuja”
Millä tavalla perussuomalaiset parantavat kansalaisten etuja? - Anonyymi
On taas äidinkielen oppitunnilla jäänyt seuraamatta opetusta.
- Anonyymi
Mikä Hitlerissä aikoinaan viehätti?
- Anonyymi
Vanha sanonta on, että väittely on hävitty siinä vaiheessa, kun vetää esille natsikortin.
En jaksa uskoa, että pelkällä muukalaisvastaisuudella ja populismilla saavutetaan moista kansansuosiota. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanha sanonta on, että väittely on hävitty siinä vaiheessa, kun vetää esille natsikortin.
En jaksa uskoa, että pelkällä muukalaisvastaisuudella ja populismilla saavutetaan moista kansansuosiota."En jaksa uskoa, että pelkällä muukalaisvastaisuudella ja populismilla saavutetaan moista kansansuosiota."
Jos tuohon lisätään vielä ilmastonmuutoksen vastustamisen kieltäminen, niin mitä muuta perussuomalaiset ovat esittäneet selaista, joka on realistisesti toteutettavissa? Mielestäni heidän puolueohjelmassaan selkeä pääpaino on negaatioilla.
Natsikortista puheen ollen (itse en sitä vetänyt), niin Aatu sai vallan juurikin populistisilla lupauksilla.
- Anonyymi
"Mikä perussuomalaisissa ihmisiä viehättää?"
Helpot ja yksinkertaiset vastaukset vaikeisiin ja kompleksiin kysymyksiin.
Kokonaan toinen asia on, toimisivatko ne ratkaisut myös käytännössä. - Anonyymi
Väkivalta ja tappamisen halu. Se viehättää perussuomalaisten kannattajia. Se Mynämöen teloittaja toi esiin persujen sisimmän; tappakaa kaikki. Viha ja väkivalta on persujen suosion salaisuus. Ihminen on eläin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43713SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933619Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283350Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713332Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202186Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 321519
- 321471
- 911393
- 151333