Ajankohtaisia asioita ja paikallispolitiikkaa käsittelevät pilavideot ovat saaneet suuren suosion Orivedellä. Viimeisin video koskee koirapuistoa, jonka asukkaat haluaisivat perustaa valmiiksi vuokraamalleen tontille. Kaupunki ei kuitenkaan halua antaa siihen lupaa, vaikkei teknistä lautakuntaa kiinnosta tarpeeksi että edes puhuisivat siitä vakavasti tai keksisivät kunnon perustelut miksei puistoa voi perustaa. Tarkemmat tiedot löytyvät videolta:
https://www.captiongenerator.com/1617442/Hitler-kuulee-koirapuistosta
Uusi Orivesi-aiheinen hitlervideo on ilmestynyt!
17
1062
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä video klippi! Kuusistolle ja Jortikalle hyvää joulu viihettä..........
- Anonyymi
XD kiesus
- Anonyymi
Tää ei auta meidän asiaa ollenkaan.
- Anonyymi
Oot oikeassa! Tulevalla vuosikymmenellä Oriveen kaupunki loppuu.....oriveestä tulee kaukainen asuin lähiö jota kohtaan tunnetaan inhoa
- Anonyymi
minusta tietoa kaupunginhallituksen ja lautakuntien töppäilyistä kannattaakin levittää, muuten ne saa tehdä mitä haluavat eikä kukaan tiedä ennen kuin osuu omalle kohdalle.
- Anonyymi
Videon myötä meni mietin viimeinenkin toivo saada tukea.
- Anonyymi
älä ole naivi. Teillä ei alun alkaenkaan ollut mitään mahdollisuuksia. Ette ole Oriveden valtaeliitin kavereita eikä lemmikkikoirilla ole sille porukalle mitään merkitystä. Tavallinen asukas ei ole oriveden pomomiehille koirankikkareenkaan arvoinen. Merkityksellisiä asioita täällä ovat hiihto, hiihto ja hiihto. Sen jälkeen järjestyksessä tulevat jääkiakko. lentopallon ja jalkapallo. Muu on tarpeettomien kukkahattutätien uikutusta.
- Anonyymi
Kyllä koiravero olisi saatava kustannustehokkaasti takaisin, voisivat haisuhäntää narulla työntävät vaatia verolle vastinetta. Muuten sellaiset ns. puistot ovat maalaiskaupungissakin sijainniltaan ongelmallisia, vaikka olisivat susiaidan takana kumisaapaspakolla kuorrutettuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä koiravero olisi saatava kustannustehokkaasti takaisin, voisivat haisuhäntää narulla työntävät vaatia verolle vastinetta. Muuten sellaiset ns. puistot ovat maalaiskaupungissakin sijainniltaan ongelmallisia, vaikka olisivat susiaidan takana kumisaapaspakolla kuorrutettuna.
Ylläoleva siis Oriveden kaupungin johtoryhmän kommentti.
- Anonyymi
Ei tu koirapuistoo, tulee aktiviteettipuisto. Sinne meni nekin rahat.
- Anonyymi
Facebookissa Oriveden kaupungin kasvoton kommentoija tiedottaa, ettei kaupungin kannata palvella koiranomistajien kaltaista "yhtä asiakasryhmää". Oletteko koskaan katsoneet ympärillenne? Orivedellä on noin 9000 asukasta, ehkä noin 4000 kotitaloutta. Lähitienoon taloista pikaisesti laskemalla noin joka kolmannessa on koira, nykypäivänä useampikin. Orivedellä on siten vähintään nelinumeroinen määrä koiratalouksia. Koirataloudessa on usein useampikin ihminen, koira on lapsiperheen tärkeä lemmikki ja perheenjäsen, sekä koko perheen liikunnasta ja ulkoilusta vastaava tekijä. Miten kaupungilla on varaa avoimesti väheksyä tällaista asukasryhmää? Vähintään neljäsosaa, ehkä jopa kolmasosaa kaikista asukkaistaan? Kuka tai ketkä ovat tällaisten ratkaisujen takana? Kuka laittaa tiedottajalle sanat suuhun? Olisi hyvä tietää, koska juuri tällaisten asenteiden takia Orivesi ei kasva eikä saavuta muiden Tampereen ympäryskuntien tasoa. Tällaisten asenteiden takia Orivedestä ei koskaan tule kaupunkia.
- Anonyymi
Kuinka moni noista käyttäisi puistoo..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka moni noista käyttäisi puistoo..
Läheskään kaikki orivesiläiset eivät käy Alkossa. Sen vois hyvin lakkauttaa. Samoin kirkon tilaisuudet on vielä turhempia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Läheskään kaikki orivesiläiset eivät käy Alkossa. Sen vois hyvin lakkauttaa. Samoin kirkon tilaisuudet on vielä turhempia.
Alkoholiveroa maksetaan vain ostaessa alkoholia, kirkollisveroakin maksetaan vain kirkkoon kuuluessa. Miksi haluaisin maksaa koirapuistosta kun en edes pidä koirista ?
- Anonyymi
Kommentti tulee vähän myöhässä mutta silti. Oriveden keskustan tuntumassa ei todellakaan asu 9000 henkilöä. Ihmiset on hajallaan: Asema, Eräjärvi, Hirsilä ym.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kommentti tulee vähän myöhässä mutta silti. Oriveden keskustan tuntumassa ei todellakaan asu 9000 henkilöä. Ihmiset on hajallaan: Asema, Eräjärvi, Hirsilä ym.
Tämä kommentti tulee vielä vähän myöhemmässä. Oriveden kuntarajojen sisällä, kaikki syrjänperätkin mukaanluettuna, ei enää asu 9000 ihmistä. Luku alkaa jo kahdeksikolla ja on muutamassa vuodessa pudonnut useilla sadoilla. Oriveden hallinto on saavuttamassa sen mitä on tavoitellutkin.
- Anonyymi
Milloin tulee video rantakaavan oikaisukehoituksesta?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1432679Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3611984- 401717
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii331584Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110928Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772