voiko allkoholi laukaista ADHD:n?

Kun mieheni luo liikaa,hänestä tulee aivan hirvittävän rasittava,ylivilkas,jankuttava
seurankipeä. Koskaan ei ole hänellä diagnisoitu adhd:ta.
Mieheni ei koskaan humalassa ollessaan ole huonolla tuulella tai väkivaltainen.
selvinpäin ollessaan on tympääntynyt ja huonolla tuulella.
Voiko selvinpäin synkistely johtaa alkoholin vaikutuksena alaisena adhd:n kaltaiseen olotilaan?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En usko että adhd tulisi alkoholia juodessa. Joillain ihmisillä humala saa aikaan enemmän vauhtia ja tulee iloisemmaksi ja touhukkaammaksi.
Sehän on hyvä ettei hänestä tule väkivaltaista.
Jotkut myös humaltuessaan saattavat alkaa vähän esittää jotain muuta kuin ovat, tiedän useammankin sellaisen ihmisen.

Oletko ikinä keskustellut asiasta miehesi kanssa? Tuollaisestakin voi aivan hyvin puolison kanssa puhua, etenkin jos se sinua haittaa tai häiritsee jollain tavalla.

Äänestä
  • Tarkoitin siis että miehelläni olisi diagnosoimaton ADHD pillevänä,jonka viina toisi esiin,en siis että alkoholi jotenki aiheuttaisisi ADHD:ta.

    Äänestä

No ei kyllä adhdta viinalla synny. Adhd on kehityksellinen neurobiologinen oireyhtymä, joka näkyy lapsena, mutta usealla näkyy aikuisiällä, ilman viinaakin. vauhtia ym. joillakin ihmisillä tulee alkoholista enemmän kuin toisilla.

Äänestä
  • ADHD on lyhennelmä sanoista attention-deficit hyperactivity disorder. Sillä tarkoitetaan, että henkilö on levoton ja huono keskittymään. ADHD ei viittaa mihinkään tunnettuun seikkaan esimerkiksi kehossa tai muuhun taustalla olevaan selittävään tekijään, vaan nimenomaan ja vain huonoon keskittymiskykyyn ja levottomuuteen. Erilaisia biologisia eroja on ehdotettu ja uutisoitu, mutta tarkempaa katsomista nämä “löydöt” eivät ole kestäneet.

    Äänestä

  • Mieheni käy arkena ns.kierroksila,koska hänellä on erittäin stressaava ja henkisesti raskas työ.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun mieheni luo liikaa,hänestä tulee aivan hirvittävän rasittava,ylivilkas,jankuttava
seurankipeä. Koskaan ei ole hänellä diagnisoitu adhd:ta.
Mieheni ei koskaan humalassa ollessaan ole huonolla tuulella tai väkivaltainen.
selvinpäin ollessaan on tympääntynyt ja huonolla tuulella.
Voiko selvinpäin synkistely johtaa alkoholin vaikutuksena alaisena adhd:n kaltaiseen olotilaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu