aikoja sitten, eräs läheinen, todella sydämellinen tuttavaperhe kutsui minut heille joulunviettoon.
(Itse olen/olisin vähän hienosteleva, hih.)
No, menin sitten, n. iltapäivällä.
lapset rauhattomina odotteli iltaa, jotakin pientä itsekin kai puuhastelin, ainakin olin lasten kanssa.
joulupöytä, niih, no. . .keittiössä ruokailu, jossa tavallinen arkinen vahakangas, ja hellalla jotakin laatikoita, pöytään katettiin, muoviastiat , - olin vähä ihmeissäni, jouluruokana oli kai pelkästään jouluiset laatikot, ja leipä, maito, eipä juuri muuta.
sitten joululahjat, ne kaikki ihan jotain pientä, "arvotonta". yksi perhelahja oli ainoastaan vähän laadukkaampi, se oli ostamani: seurapeli.
tällainen "arkinen" joulumuisto.
Joulu oli siitä huolimatta, . enemmänkin "ystävyyden juhla"??, lapset varsin tyytyväisiä , eikä mitään "vahinkoa", meillä kaikilla kuitenkin lämpimät käytöstavat, ja raitis ystävyys.
sellainen muisto vuosien takaa
joulunvietto muistoja
Anonyymi
0
64
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1792059- 1751771
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701632Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1041415Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241413- 1001067
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1591056Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731037Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228866Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56830