Näin voisi päätellä, kun katsoo ihmisten ostoskärryjä, ruokaa on ostoskärryt kukkurallaan.
Tuleekohan kaikki edes syötyä, vai tuleeko ruokaa heitettyä menemään?
Joulunviettäjien tulisi syödä vähän kerrallaan pitkin päivää ettei tule ähky olo, joka on epämukava olotila.
Syödäänkö Jouluna liikaa?
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ruokaa pitää olla riittävästi ja jos ei jaksa itse kaikkea syödä niin sitävarten on komposti olemassa, ja koirat syö osan joissa ei ole suolaa ja eivät ole koirille haitallisia.
Jokainen ostakoon ruokaa niinpaljon kuin huvittaa ja osa voi olla syömättäkkin jos se helpottaa! Vapaa valinta jokaisella. - Anonyymi
Kyllä hyvin toimeentuleva voi syödä liikaa.
Työtön sosiaalipummi ei koska ei ole paljoa mitään syötävää.- Anonyymi
Eipä sillä tk:lla paljon ostella. Saisi valtio antaa jouluksi jonkinlaisen lahjakortin ruuan ostamiseksi. Voi antaa joillekin, mutta ei suinkaan omille työttömille.
Kuulin, että kunta vie joululahjojakin joillekin, ei kuitenkaan suomalaisille. Tämä juttu on totta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä sillä tk:lla paljon ostella. Saisi valtio antaa jouluksi jonkinlaisen lahjakortin ruuan ostamiseksi. Voi antaa joillekin, mutta ei suinkaan omille työttömille.
Kuulin, että kunta vie joululahjojakin joillekin, ei kuitenkaan suomalaisille. Tämä juttu on totta.Sosiaalipummi käyttää enempi nestemäistä ravintoa, ruoka ei ole niin tärkeää.
- Anonyymi
Sosiaalipummeja kaupunki ja valtio elättää jo tarpeeksi niin vielä laiskoille vätkyille lahjakortteja antamaan. Potkuperseelle ja suojatie liittymiä lapioimaan hilujen eteen.
- Anonyymi
Annettaisi potku persauksille myös niille kymmenilletuhansille nuorille tuontisotaveteraaneille, jotka ovat täällä täysihoidossa. Heillä ei ole aikomustakaan tehdä mitään elätyksensä eteen, helppoa on sanoa olevansa työhaluinen niin kauan kuin työtä ei tarjota. Sitäpaitsi, mihin he kuvittelevat soveltuvansa? Ei kielitaitoa, ei mitään koulutusta, ei työkokemusta. Mihin Suomi tarvitsee heitä, ei mihinkään. Mihin Suomi tarvitsee laittomasti maassa olevia, ei mihinkään.
Miksi veronmaksajien pitää kustantaa vieraitten valtioiden miesten elätys? Ei pieni immeinen ummarra!
Edelliseen verraten omat sos.pummimme ovat pikku juttu. Sitäpaitsi he ovat omaa kansaamme. Ovat edes joskus olleet työssä tai aiemmat sukupolvensa ainakin.
Turhanpaikan hakijat lennähtävät meille vain ilmaisen elätyksen ja erikoiskohtelun perässä. Eivät tuo , eivätkä tuota yhtään mitään. Meillä on omiakin työttömänä, miksi pitää imuroida vielä lisää. Puhutaan vaikeasti työllistyvistä, eivätkö nämä ilmaiseläjät ole juuri niitä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Annettaisi potku persauksille myös niille kymmenilletuhansille nuorille tuontisotaveteraaneille, jotka ovat täällä täysihoidossa. Heillä ei ole aikomustakaan tehdä mitään elätyksensä eteen, helppoa on sanoa olevansa työhaluinen niin kauan kuin työtä ei tarjota. Sitäpaitsi, mihin he kuvittelevat soveltuvansa? Ei kielitaitoa, ei mitään koulutusta, ei työkokemusta. Mihin Suomi tarvitsee heitä, ei mihinkään. Mihin Suomi tarvitsee laittomasti maassa olevia, ei mihinkään.
Miksi veronmaksajien pitää kustantaa vieraitten valtioiden miesten elätys? Ei pieni immeinen ummarra!
Edelliseen verraten omat sos.pummimme ovat pikku juttu. Sitäpaitsi he ovat omaa kansaamme. Ovat edes joskus olleet työssä tai aiemmat sukupolvensa ainakin.
Turhanpaikan hakijat lennähtävät meille vain ilmaisen elätyksen ja erikoiskohtelun perässä. Eivät tuo , eivätkä tuota yhtään mitään. Meillä on omiakin työttömänä, miksi pitää imuroida vielä lisää. Puhutaan vaikeasti työllistyvistä, eivätkö nämä ilmaiseläjät ole juuri niitä?Ei se minunkaan oikeustajuun mahdu että nuo sotaisat lähi-idän venkulat ja somalirosvot tulee tänne loisimaan kun ovat ensin kaikki lähtömaassaan sotineet hajalle! Todellakin suututtaa nuo politikon paskiasiet kun ne tuon hyväksyy ja ovat vielä niitä lisää haalimassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se minunkaan oikeustajuun mahdu että nuo sotaisat lähi-idän venkulat ja somalirosvot tulee tänne loisimaan kun ovat ensin kaikki lähtömaassaan sotineet hajalle! Todellakin suututtaa nuo politikon paskiasiet kun ne tuon hyväksyy ja ovat vielä niitä lisää haalimassa.
Jos joku Suomipoika on sattunut saamaan jostain ulkomailta muijan, niin muijalle ei anneta maassaololupaa ei sitten millään, tai ainakin on takkusten takana. Vaikka se mies elättäisi itse muijansa ja maksaisi kaikki kulut. Esim. Thaimaan naiset ovat tunnetusti työhön pyrkiviä, eivätkä tule tänne pelkästään sossun eläteiksi.
Mikä siinä on, kun urospuolisille levitetään punainen matto, jota pitkin he astelevat Onnelaan ja vielä oikein laumoittain?
Tuskin näitä Suomeen naituja naisia on niin paljon, ettei valtio voisi elättää heitä, jos on tarvis. Epäonnistuvathan suomalaistenkin avioliitot, miksei sitten niiden, joissa toinen on eri kansallisuutta.
Tuomalla/ottamalla Suomeen isot määrät urosainesta, horjutetaan luonnon säätelemää tasapainoa miesten ja naisten välillä. Mistä näille turhanpaikan hakijoille löytyy emäntiä? Eivät meidän naisemme halua sitoutua heidän kulttuuriinsa ja tappionsa, jos nyt on yhtään itsesuojeluvaistoa. Karvaita esimerkkejä on paljon. Ei pelkkä komeus tai hyvä ulkonäkö riitä, pitää olla paljon muuta, ei perhe elä sotamuistoilla ja itsensä ihailulla.
En ole syönyt liikaa, vaakakin todistaa sanani todeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837