Vetää koneen sammuksiin ja käynnistää sitten uudelleen ihan sattuman varaisesti joskus parikertaa päivässä josku päivä väliä, ihan tuntuu olevan yleismaailmallinen ongelma myös osassa uusissakin koneissa. 
Voi johtua monestakin asiasta.Itse olen koettanut ratkaista päivittämällä ajureita ,virta-asetuksia ja bios päivitin juuri äsken.
Eipä mennyt pitkään kun kun kone oli taas uudelleenäynnistymässä.
Seuraavaksi on varmaan kokeiltava poweria nykyinen alle vuoden vanha.
Netistä löytyy ne samat vihjeet joka paikasta.
onko kukaan keksinyt jotain uutta asian tiimoilta?
Kernel Power 41 ongelma
5
490
Vastaukset
- Anonyymi
Vanha konsti on parempi kuin pussillinen uusia.
 - Anonyymi
Joskus 5 v. sitten kun oli vielä pöytäkoneessa Windows (XP/7) niin alkoi jostain syystä kone kummitella ja käynnistyä öisin yksikseen.
En saanut syytä selvitettyä.
Windows tuli niihin aikoihin hyljättyä ja konekin vaihdettua, niin eipä ole kummituskoneilmiötä tullut sen jälkeen vastaan.
Kummituskone ei edes ollut käytettynä murhaajalta ostettu, joten kyse ei voinut olla ns. "Evil Things" ilmiöstä. Emo ei saa katkoitta virtaa, syy voi olla missä tahansa emolevyn ja sähkölaitoksen välillä. Annan esimerrkkejä.
Jatkojohdon kytkimen kärjet nokiset, jatkojohdossa huonoja kontakteja.
Tietokoneen virtakaapelin kontaktit virtalähteeseen vialliset.
Liikaa kuormaa yhdellä sulakkeella - jännite putoaa hetkellisesti.
Powerissa voi olla useitakin vikoja, mutta yksi yleisimmistä on puoli kiloa tervaa, nikotiinia, kissankarvaa ja hilsettä.
Powerin liitin ei ole kunnolla pohjassa emon liittimessä/kaapeli vääntänyt emolevyä.
Tässä nämä yleisimmät 40 vuoden kokemuksella.- Anonyymi
Hukkaan heitit 40v.
 - Anonyymi
On puheet sellaisia että, sinä taidat olla insinööri.
 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja4513955Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545491Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2005089SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei864288Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va93680"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873571Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093068HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.152965Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan122931Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan502550