Vetää koneen sammuksiin ja käynnistää sitten uudelleen ihan sattuman varaisesti joskus parikertaa päivässä josku päivä väliä, ihan tuntuu olevan yleismaailmallinen ongelma myös osassa uusissakin koneissa.
Voi johtua monestakin asiasta.Itse olen koettanut ratkaista päivittämällä ajureita ,virta-asetuksia ja bios päivitin juuri äsken.
Eipä mennyt pitkään kun kun kone oli taas uudelleenäynnistymässä.
Seuraavaksi on varmaan kokeiltava poweria nykyinen alle vuoden vanha.
Netistä löytyy ne samat vihjeet joka paikasta.
onko kukaan keksinyt jotain uutta asian tiimoilta?
Kernel Power 41 ongelma
5
562
Vastaukset
- Anonyymi
Vanha konsti on parempi kuin pussillinen uusia.
- Anonyymi
Joskus 5 v. sitten kun oli vielä pöytäkoneessa Windows (XP/7) niin alkoi jostain syystä kone kummitella ja käynnistyä öisin yksikseen.
En saanut syytä selvitettyä.
Windows tuli niihin aikoihin hyljättyä ja konekin vaihdettua, niin eipä ole kummituskoneilmiötä tullut sen jälkeen vastaan.
Kummituskone ei edes ollut käytettynä murhaajalta ostettu, joten kyse ei voinut olla ns. "Evil Things" ilmiöstä. Emo ei saa katkoitta virtaa, syy voi olla missä tahansa emolevyn ja sähkölaitoksen välillä. Annan esimerrkkejä.
Jatkojohdon kytkimen kärjet nokiset, jatkojohdossa huonoja kontakteja.
Tietokoneen virtakaapelin kontaktit virtalähteeseen vialliset.
Liikaa kuormaa yhdellä sulakkeella - jännite putoaa hetkellisesti.
Powerissa voi olla useitakin vikoja, mutta yksi yleisimmistä on puoli kiloa tervaa, nikotiinia, kissankarvaa ja hilsettä.
Powerin liitin ei ole kunnolla pohjassa emon liittimessä/kaapeli vääntänyt emolevyä.
Tässä nämä yleisimmät 40 vuoden kokemuksella.- Anonyymi
Hukkaan heitit 40v.
- Anonyymi
On puheet sellaisia että, sinä taidat olla insinööri.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1404792Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2514423Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat314231Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,94095Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1873478Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis843168Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813109Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2352782Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432752- 522441