Keskustelun avauksena järjestyksessä uhanalaisimmat paperi- ja sellutehtaat:
1. Veitsiluoto PK5, aikakauslehtipaperi
2. Kaukaan PK1, aikakauslehtipaperi
3. Kaipolan paperitehdas, aikakaus- ja sanomalehtipaperi
4. Kauttuan paperitehdas, erikoispaperit
5. Varkauden sellutehdas, ruskea havusellu
6. Sunilan sellutehdas, valkaistu havusellu
7. Kaukopään KK1, Pakkauskartonki
8. Pietarsaaren PK1, voima-ja säkkipaperi
Uhanalaiset paperi- ja sellutehtaat
23
1057
Vastaukset
- Anonyymi
Kaukaan pk1 valmistaa MWC:tä. Ei pitäisi olla vaarassa.
- Anonyymi
Evlillä taisi koko toimiala olla suosituksella "buy"
Inderesillä "sell" mutta lähtökohtana heillä hyvienkin poismyynti jos arvostuksen noustua sama raha tuottaa paremmin muussa osakkeessa- Anonyymi
Täytyy vaan ihmetellä evlin suositusta. Metsäyhtiöiltä on luvassa huonoja lukuja usean vuoden ajan.
- Anonyymi
Kevään yhtiökokouksissa tulee kuulumaan lakkojen vaikutus. Tehtaita uudistetaan mieluummin lähempänä markkinoita ja vuosien kuluessa koneita tullaan sulkemaan Suomessa!
- Anonyymi
Pieniä ja vanhoja paperikoneita ja sellutehtaita täytyy sulkea jotta elinvoimaisten isojen yksiköiden tulevaisuus turvataan. UPM:n tilanne paras: isoja ja uusia tehtaita. Stora Enson tilanne heikoin koska sillä paljon pieniä sellutehtaita (14 kpl). Tilanne korostuu koska sellun hinta pysynee alhaisella tasolla.
- Anonyymi
tuoreimman kauppalehden mukaan juuri sellun hinnan vuoksi stora Ensolta luvassa todella rumia lukuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tuoreimman kauppalehden mukaan juuri sellun hinnan vuoksi stora Ensolta luvassa todella rumia lukuja.
SE:n ilmoittaman säästöohjelman osalta konkreettisia toimenpiteitä on nähty hyvin vähän. Tappiollista vanhaa sellu kapasiteettia täytyy sulkea ja ulkoistamisiin vauhtia. Ydinliiketoimintaan kuulumattomia "Rönsyjä" myytävä pois.
- Anonyymi
Ongelmat eivät johdu paperiliitosta vaan metsäyhtiöiden loputtomasta ahneudesta maksaa mahdollisimman suuret ja aina vaan ennätys suuret OSINGOT!
Niin. Mukavahan se on paperityöläisen kävellä kylän raittia, kun vastaan kävelee poispotkittu, koska se jäljelle jäänyt halusi hänenkin palkan itselleen. Hittojako sillä väliä, vaikka joutuukin katselemaan myös hänen näyttöpäätettään.
Ahneutta on monenlaista, eikä se näy peilistä.- Anonyymi
Ei sijoittajat voi alkaa tunteilemaan ja miettimään koko kansan hyvinvointia omilla rahoillaan. Yhtä tunteeton duunarikin on kun valitsee ostoksensa lähikaupan ja hypermarketin välillä.
- Anonyymi
Osuuspankin suositus Stora Enson osakkeelle MYY
- Anonyymi
Stora Ensolta heikko tulos, huono ohjeistus eikä mitään toimenpiteitä suunnan korjaamiseksi.
- Anonyymi
UPM:n Jussi Pesonen kertoo, että Suomen tehtaiden toimintaa joudutaan sopeuttamaan. Myös Stora Enson Jorma Eloranta uhkailee uudelleen järjestelyillä Suomessa.
- Anonyymi
Koronavirus kiihdyttää rakennemuutosta. Laajuus voi yllättää monet.
- Anonyymi
Lisää pudotusta luvassa - > tulosvaroitukset lähestyvät
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisää pudotusta luvassa - > tulosvaroitukset lähestyvät
Tänään pahat pudotukset
- Anonyymi
Metsä Group investoi rohkeasti myös Suomeen, Raumalle rakennetaan suursaha.
- Anonyymi
Tänään ilmoitettiin laajoista lomautuksista.
- Anonyymi
Aluksi valmistaudutaan lomautuksilla mutta koska kysyntä on vähentynyt pysyvästi myös pysyviä sulkemisia joudutaan tekemään.
- Anonyymi
Stora Enso ja UPM:ltä odotettavissa leikkauksia vielä tänä vuonna. Metsä Groupilla ei tarvetta sopeuttaa tuotantoa.
- Anonyymi
kuten tänään uutisoitu, puuta ei riitä kaikille tehtaille. joidenkin tehtaiden kohdalla tämä valitettavasti tarkoittaa pysyvää sulkemista.
- Anonyymi
UPM:n Jyväskylän vaneritehdas suljetaan
- Anonyymi
Veitsiluodon investoinnit ovat olleet jo pidemmän aikaa hyvin alhaisella tasolla. Todennäköisesti koko tehdas tullaan sulkemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1221816Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2701539- 731453
- 771396
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001130Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531116- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893