Mille sijalle veikkaatte kuluvan vuoden nousevan kaikkien aikojen erotilastossa? Tässä nykyiset kärkisijat:
1. 83 097 (2010)
2. 78 300 (2014)
3. 58 965 (2013)
4. 58 338 (2018)
5. 52 292 (2017)
6. 52 203 (2008)
7. 50 119 (2016)
Tähän päivään 26.12.2019 mennessä on eronnut n. 45 000 ihmistä pelkästään https://www.eroakirkosta.fi/ -sivuston kautta ja ehkä vajaat 5 000 muuta kautta. Viime vuonna erosi 26.12. - 31.12. n. 7 000 ihmistä. Vähintään viides sija on siis varma, mutta neljäs ja kolmaskin sija ovat täysin mahdollisia.
2019: mikä sija kaikkien aikojen erotilastossa?
19
437
Vastaukset
- Anonyymi
Olen realisti. Kyllä viides sija on todennäköisesti tulossa. Viime vuoden luku on toki mahdollista ohittaa, mutta se vaatisi hirmuisen loppukirin. Silti yli 50 000 eroa on ihan hyvä määrä.
T. Karppa. - Anonyymi
55 000 eroa ylitetään.
Oleellisin mittari on kuinka paljon kirkon jäsenmäärä laskee suhteessa kirkon jäsenmäärään, mikä ottaa huomioon kaikki tekijät. Tällä mittarilla vuodesta 2019 on tulossa mahdollisesti kirkon kannalta kolmanneksi huonoin vuosi.Tuo lienee neljän muuttujan summa (kastetut/kuolleet ja liittyneet/eronneet), mutta mistä ja minkälaisella aikataululla olette saaneet noita numeroita? Kuinka tarkkoja ovat olleet?
- Anonyymi
Rmtob kirjoitti:
Tuo lienee neljän muuttujan summa (kastetut/kuolleet ja liittyneet/eronneet), mutta mistä ja minkälaisella aikataululla olette saaneet noita numeroita? Kuinka tarkkoja ovat olleet?
Lisäksi joka vuosi laskeva kirkon jäsenmäärä heikentää vertailulukua. Mikä lisää taloudellista rasitetta joka vuosi vaikka kirkosta eroaminen ja kasteet pysyisivät samalla tasolla.
Kirkontilastot marraskuulta julkaistu. 1.1.-30.11.2019 eroja 38 811 ja samalla ajalla eroja eroakirkosta.fi sivun kautta 34 508 (luvussa mukana lienee ortodoksit) joten tammi-marraskuussa eroja muita kautta ainakin 4 303. Kirkon jäsenmäärä marraskuun lopussa 3 810 776 ja väestömäärä 5 527 405 eli markkinaosuus 68,94%. Kastettuja tammi-marraskuussa 26 226 ja samaan aikaan syntyneitä 42 015 eli kasteprosentti 62,42%.
Kolmaskin sija on mahdollinen jos vikoina päivinä tulee tuhansia eroja, mutta viides sija lienee todennäköisin.- Anonyymi
Neljänneksi nousee.
- Anonyymi
27.12. loppuun mennessä eroja pyöreästi 46 300 (eroakirkosta.fi) 4 300 (muut) = yhteensä 50 600. Neljänteen sijaan matkaa 7 700 ja kolmanteen 8 400.
Kyllä noissa taitaisi tekemistä olla. Pari viimeistä päivää nyt lienevät yhteensä ainakin 3000, ja tämä huominen varmaankin yhteensä 1000. Sen päälle kaikki onkin sitten epävarmaa.
Hyvänä puolena antibiootti alkaa vaikuttaa, jos vaikka saisi tiedoteluonnosta aikaiseksi. Vaikka heikosti ne ovat viime aikoina läpi menneet.- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Kyllä noissa taitaisi tekemistä olla. Pari viimeistä päivää nyt lienevät yhteensä ainakin 3000, ja tämä huominen varmaankin yhteensä 1000. Sen päälle kaikki onkin sitten epävarmaa.
Hyvänä puolena antibiootti alkaa vaikuttaa, jos vaikka saisi tiedoteluonnosta aikaiseksi. Vaikka heikosti ne ovat viime aikoina läpi menneet.Vuoden viimeisinä päivinä heikostikin läpi menevä tiedote lisää eroja mukavasti. Tätä mahdollisuutta ei kannata koskaan jättää käyttämättä.
Anonyymi kirjoitti:
Vuoden viimeisinä päivinä heikostikin läpi menevä tiedote lisää eroja mukavasti. Tätä mahdollisuutta ei kannata koskaan jättää käyttämättä.
Riippuu vähän siitä miten heikko on heikko. Muistan mm. tiedotteen joka oli meistä oikein hyvä ja joka meni sadoille medioille -- ja jonka ainoa julkaisia oli Radio Inari. Tosin pohjustihan sekin varmaan osaltaan vuosia myöhemmin tullutta Inarin erovyöryä.
Paljon riippuu siitäkin mitä muuta mediassa on. Joku torvelo jos räjäyttää viritellyllä ilotulitteella itsensä tai kaverinsa pahasti, on siinä jo lehdille aihetta joka voi peittää meidän tiedotteemme.- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Kyllä noissa taitaisi tekemistä olla. Pari viimeistä päivää nyt lienevät yhteensä ainakin 3000, ja tämä huominen varmaankin yhteensä 1000. Sen päälle kaikki onkin sitten epävarmaa.
Hyvänä puolena antibiootti alkaa vaikuttaa, jos vaikka saisi tiedoteluonnosta aikaiseksi. Vaikka heikosti ne ovat viime aikoina läpi menneet.Tuskin siitä tiedotteesta ainakaan haittaa on, ellei lasketa kirjoittajan menettämää vapaa-aikaa :) Ja saahan läpi menemättömistäkin tiedotteista kokemusta siitä, mikä ehkä ei toimi tiedotteissa. Yksi idea olisi vetää yhteen kulunut vuosikymmen kirkosta eroamisen ja kasteiden laskun suhteen.
- Anonyymi
29.12. loppuun mennessä eroja pyöreästi 47 900 (eroakirkosta.fi) 4 300 (muut) = yhteensä 52 200. Kahden päivän aikana yli 58 000 eron saavuttaminen ei kuulosta realistiselta, mutta on se mahdollista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
29.12. loppuun mennessä eroja pyöreästi 47 900 (eroakirkosta.fi) 4 300 (muut) = yhteensä 52 200. Kahden päivän aikana yli 58 000 eron saavuttaminen ei kuulosta realistiselta, mutta on se mahdollista.
30.12. loppuun mennessä yhteensä sellaiset 53 800. Tähän päälle viimeisen päivän reilut 2 000, niin kokonaissumma on 56 000.
- Anonyymi
Laitetaan ihan jokainen jollekin palstalle eroakirkosta linkki.
http://www.eroakirkosta.fi
Näin ainakin muutama sata eroaa entisten lisäksi. - Anonyymi
Vitossija tulee melko selvällä marginaalilla, ellei ihmeitä tapahdu. Hyvä vuosi!
- Anonyymi
Tänään eroaa n. 800
Huomenna ehkä 1100
Aattona ehkä 1800
Muuta reittiä kuin eroakirkosta.fi:n kautta lienee eronnut n. 4500
Yhteensä noin 55 000 eroaa tänä vuonna Viides sija EK:n luvuissa on näköjään jo saatukin. 2010 ja 2014 ei ehdi millään saavuttaa.
Pronssi ei tunnu ollenkaan mahdottomalta kokonaisluvuissa, kun ottaa huomioon että ainakin alkuvuodesta markkinaosuutemme on laskenut.- Anonyymi
Onko mahdollista, että alkuvuonna Lähetyshiippakunta tai joku muu äärilahko erosi kirkosta yhtenä porukkana maistraatin palvelun kautta? Tämä selittäisi ek:n markkinaosuuden laskua.
Anonyymi kirjoitti:
Onko mahdollista, että alkuvuonna Lähetyshiippakunta tai joku muu äärilahko erosi kirkosta yhtenä porukkana maistraatin palvelun kautta? Tämä selittäisi ek:n markkinaosuuden laskua.
Ei LHPK ole kuin n. 2000 ihmisen porukka, eikä ole eronnut porukalla. Lestadiolaisten piiristä ehkä voisi löytyä riittävä selittäjä. Mahdollisesti kuitenkin vain yksittäisiä konservatiiveja kukin tahollaan.
Lisäksi suomi.fi on tullut tutummaksi ja entistä useampi lienee vaikka tarkistanut onko muuttoilmoitus käsitelty tms, ja siinä huomannut että tuollakin voi erota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945188Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369401Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!308663Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476