Käyn entisessa kotikaupungissani pari kertaa vuodessa. Jo usean vuoden ajan olen mielessäni surrut aseman seudun ankeutta.
Vanhat rapistuvat liikerakennukset. Ennen vilkas asema on autojen parkkipaikka jne.
Oriveden aseman seutu - ankeuden huippu
6
344
Vastaukset 6
- Anonyymi
Erityisesti asemaa vastapäätä sijaitsevat asuintalot ovat todella rapistuneen oloisia. Kuitenkin sähköiset opastaulut sinne on hankittu, vaikka edes uuteen maalipintaan ei ole satsattu.
- Anonyymi
Parkkipaikat ovat liityntäpysäköintiin. Autoilla tullaan maakunnasta ja jatketaan junalla töihin Tampesteriin.
- Anonyymi
Koko Orivesi on rapistunut ankeaksi maalaiskaupungiksi, siis ei pelkät rakennukset vaan kaikki. Metsätkin päässeet risukoituun kun Kela maksaa kuivat halot junantuomille oriveteläisille.
- Anonyymi
Orivesi on alkujaan ollutkin maalaiskylä, koko kylä on ollut aiemmin kaunista puutaloraittia. Itseä enemmän surettaa se, että keskustan kaikki vanhat puutalot on purettu Auvisen putiikkia lukuunottamatta pois nykyisten betoni- ja elementtitalojen tieltä.
- Anonyymi
Kaikki kaunis rapistuu tai puretaan pois. Onneksi esimerkiksi Naantalissa tai Raumalla ollaan oltu viisaampia, ja pidetty huolta arvokkaista puukortteleista. Nykyajan talot on tylsiä.
Aseman vanhat puutalot pitäisi kunnostaa vanhaan kukoistukseensa ja rakentaa samassa hengessä vähän lisää. Oriveden Keskusta taas on oikein arkkitehtuurin sekametelisoppa, vähän kaikkea siellä täällä ja mikään ei sovi keskenään.
Miksei nykyään osata suunnitella ja rakentaa kokonaisuuksia? Aina jonkun pellon kulmaan nousee pytinki, joka kirkuu erilaisuuttaan muun rakentamisen ja maiseman rinnalla. Anonyymi kirjoitti:
Kaikki kaunis rapistuu tai puretaan pois. Onneksi esimerkiksi Naantalissa tai Raumalla ollaan oltu viisaampia, ja pidetty huolta arvokkaista puukortteleista. Nykyajan talot on tylsiä.
Aseman vanhat puutalot pitäisi kunnostaa vanhaan kukoistukseensa ja rakentaa samassa hengessä vähän lisää. Oriveden Keskusta taas on oikein arkkitehtuurin sekametelisoppa, vähän kaikkea siellä täällä ja mikään ei sovi keskenään.
Miksei nykyään osata suunnitella ja rakentaa kokonaisuuksia? Aina jonkun pellon kulmaan nousee pytinki, joka kirkuu erilaisuuttaan muun rakentamisen ja maiseman rinnalla.Eikös Oriveellä ole arkkitehti mukana kunnallispolitiikassa, joten luulisi että hänen kynän jälki näkyy kylän raitilla? Kerrassaan upetaa ja mahtavaa kun kattelee Oriveen raittilla rakennusten peruskuntoo.......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231118
- 651023
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93793- 77753
- 43692
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la37665- 67614
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22582Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka28576Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37498