Mikä Mazdoja vaivaa kun ne ruostuvat helposti? Itselläni on ollut 2 Mazdaa 626 ja 6 ja molemmat todella ruosteisia. Lopetin Mazdalla ajelut kun alkoi ärsyttämään moinen ilmiö.
Kun nyt olen seuraillut mazdojen yleistä kuntoa kauppojen parkkipaikoilla on ne vaan poikkeuksetta ruosteessa, myös Mazda 3.
Mazda 6 on mielestäni silmälle hyvä ja oli sillä ok ajella, mutta se ruoste on järjetön ilmiö? Onko kyseessä "aikaistettu vanheneminen" jotta autot vaihtuisivat useammin uuteen?
Salajuoni siis kyseessä!?
Kun nyt olen seuraillut mazdojen yleistä kuntoa kauppojen parkkipaikoilla on ne vaan poikkeuksetta ruosteessa, myös Mazda 3.
Mazda 6 on mielestäni silmälle hyvä ja oli sillä ok ajella, mutta se ruoste on järjetön ilmiö? Onko kyseessä "aikaistettu vanheneminen" jotta autot vaihtuisivat useammin uuteen?
Salajuoni siis kyseessä!?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Valitettavasti Mazda on luisunut marginaalimerkiksi juuri tämän ruostumisherkkytensä vuoksi.
Tehdas ei tee Mazdoja Suomen käyttöolosuhteisiin sopiviksi.
Ihmettelen vaan, olisiko maahatuojalle tosiaankin ylovoimainen kustannuserä suihkauttaa lisää ruosteenestoa jo ennen auton luovutusta.
Ilmeisesti on.
kerro mikä tehdas tekee ruostesuojauksen nykyään`? ei mikään!
Eikö sinkitty pelti, joka kestää 20 vuottakin, ole ruostesuojausta ihan parhaasta päästä.
Jos määrittelet ruostesuojauksen siksi, että pohjassa on joku massa ja koteloissa ruostesuoja-aineita niin siitä en tiedä.
on se kumma kun 20 vuotta vanhat Mazdat ruostuu.
Ruostuu ne aiemminkin kuin 20 vuoden iässä.
Mullakin oli 626 aikanaan, siihen oli vaihdettu helmat ja kaaret, pohjassa oli reikiä, ovessa oli reikä ja lokasuojassa. Autolla oli ikää 14 vuotta.
23 vuotiaaseen 406 pösöön on hitsattu pienet paikat kumpaankin helmaan.
On noissa vaan isoja eroja.
Huvittavaa tää köyhien keskustelu....
Mulla ion 626 vm.99
Kävin eilen katsastamassa ja meni läpi.
Ruostetta ei ole pohjassa, eikä helmoissa.
Olen ruostesuojannut 6kk päästä ostosta
Kaikki autot, jotka on metallista, eikä muovista ruostuu.
Mittarissa on 110000 km.
Olen itse tehny huollot, jten ne on tehty, eikä vain pelkästään leimattu.
Vaihdan öljy kerran vuodessa Syksyllä, eikä tarvii välillä sitätä.
Madzda on edullinen käyttöauto.
Ruostuminenhan on siinä mielessä helppo ongelma että sen voi ehkäistä ruosteenestokäsittelyllä ja pesuilla, helppo homma.
Sen sijaan joidenkin muiden autonvalmistajien heikolle tekniselle kestävyydelle ei oikein pysty tekemään mitään.
Ei ainakaan itse....
Koteloiden peseminen sisältä vaikka neljä kertaa vuodessa onkin todella helppoa ja mukavaa.
iha samalailla tukiakseleista ruostuu fordit ja bmw
Akselit on niin paksua rautaa ettei sillä ruosteella ole juurikaan merkitystä.
Mutta jos pellit menee puhki, suomalainenen katsastusmies ei siitä tykkää ja ajot loppuu siihen.
On se kumma että täällä pakotetaan hitsauttelemaan pienetkin ruostereiät mutta oikeissa automaissa puhkiruostuneet esim. kynnyskotelot vanhassa autossa on ihan normaalia eikä katsastuksia ole ollenkaan. Esim. Amerikassa, Pohjois-Amerikassa on lunta, pakkasta ja tiesuolaa talvisin, autot ruostuvat siellä ja Amerikassa sentään tiedetään autoista jotain kun koko autoilu siellä alkoikin! Nenäkäs suomi sen sijaan kuvittelee tietävänsä aina kaiken paremmin kuin muut, se ns. "paavillisempi kuin paavi itse" ajattelutapa on sairasta!!
Ilmankos 3-4v vanhoja saa todella edullisesti, monet haluavat niistä eroon ja "asiantuntijat" ostavat
Kummallista, että väitteestäsi huolimatta Mazda löytyy parhaiten arvonsa säilyttävien listalta:)
Audi A3
BMW 1-sarja
Ford Fiesta
Kia Rio
Mazda 3
Nissan Qashqai
Toyota Yaris ja Auris
Tuohan on ylihintaisimmat pikkuautot lista.
Ihmettelen samaa, 3v ja ekat ruosteet. Ei taida soveltua pohjoisen keleihin ??