Kohta vaihtuu taas uusi vuosi. Aika moni varmasti miettii etukäteen, että mitähän se vuosi tuo tullessaan.. :}
Itse toivon vain, että rakkaimmat ja tietysti itse pysyy terveenä ja että läheisillä on turvallista elämänkulku kaikkine juttuineen.
Mitä sinä toivot ja odotat?
Ei pitäny aloituksia enää tehdä, mut ku viikot touhuaa pää kolmantena jalkana, niin on leppoisaa höpötellä niitä näitä. Lupaan, että jos tämäkin alotus pissii, niin pysyn poissa :))
Itse toivon vain, että rakkaimmat ja tietysti itse pysyy terveenä ja että läheisillä on turvallista elämänkulku kaikkine juttuineen.
Mitä sinä toivot ja odotat?
Ei pitäny aloituksia enää tehdä, mut ku viikot touhuaa pää kolmantena jalkana, niin on leppoisaa höpötellä niitä näitä. Lupaan, että jos tämäkin alotus pissii, niin pysyn poissa :))
Vastaukset 69
Vanhimmat
Useimmilla menee asiat samaa kaavaa vuodesta toiseen tappiin asti, ellei mitään lunnonmullistusta tai lottovoittoa kohdalle satu.
Noo..lottovoitto tietysti olis toivottava, mutta luonnonmullistuksia tuskin kaivataan.
Mä olen tyytyväinen, jos elämä vaan pysyisikin sellaisena tasaisena. On ollut aikoja, jolloin tuli miettineeksi sitä, että miksi tuli valitettua peruselämästä... Kun elämään tulee sellaisia vaikeita aikoja, niin sitä maksaisi mitä vain, kun saisi sen muutettua siihen tasaiseen elämään.
Toivon että naapuri pääsisi eroon alkoholiongelmastaan .
Onko edes yrittänyt?
Se kävi portisa ja sai pillerin sekä lihakeittoa,nyt juo jo viikkotolkulla.
Onko häiriöksi, vai muutenko olet huolissasi?
Ei kyllä mikään häävi tilanne, jos naapurissa asuu joku kuppikalle.
Toivon että turkoosi neitokainen jättäisi partahäiskän!
No miten se sitten vaikuttais sun elämään?
Katsos kun semmoista ihmettä toivoisin tapahtuvaksi että pääsisi ees laastarisuhteeseen.
No toivottavasti huomaat elää tuota ihmettä odotellessasi...
No hengitän, syön ja käyn p*skalla, eikös se riitä;)
Aika hyvin...Tuohon ku lisäät vielä pisut ja pesut, niin alkaa kuulostamaan hyvältä..
Hohhoijaa...
Kittiechihu
Mikäs Kittietä pistää huokailemaan?
Tarkoitin noita Ariel - kommentteja..
Kittiechihu
Ai jaa...Pyysin immeisiä kirjoittamaan omia toiveitaan ja tuo oli hänen toiveensa.. :)
Tuskin toteutuu, mut luojahan ei ole kieltänyt haaveilemasta...vanha sanonta.
Tykkäsin katella sitä nappisilmä koiruliasi että harmi ku poistit nikkis:( Itekkin ottaisin koiran jos vaan voisin.
Sunflower
Taas yksi vuosi lähempänä kuolemaa. Eurojackpotilla tai lottovoitolla voisi kyllä lyödä ranttaliksi.
Joillakin voi lottovoiton myötä tulla lähemmäs nopeammin tuo koipien oikomis-juttu...
Toivon että ensi vuonna tulisi lumeton musta joulu että realistin sääennuste osuisi edes joskus.
Säälittääkö sua Ressu, kun hänellä menee aina kaikki pieleen?
Hitto..miten siihe tuli ruksi anonyymikohtaan...en ehtiny reagoida :O
Ressu on rakas, tule takas.
No tää muija toivoo (yhä) jätkäkamua, vakityötä, parisuhdetta & omaa kotia:)
Sunflower
Kyllä sä nuo kaikki vielä saat . Ei välttämättä kaikkea heti kerralla, mut eihän niitä kukaan saa :)
Muista sit ku ukkokokelas tulee eteen, ettet huoli mitään mulkkua äijää. Semmosista ei saa ku harmaita hiuksia :}
Saas nähdä miten muijan käy? Tiesti jonkinmoinen m**kku ois hyvä olla olemassa sillä jätkällä;)
Sunflower
:)))))
Juu, kyllä se olla pitää, mut mieluiten siel koipien välissä :))
Ainakin toivon että pysyisin suht terveenä...
Kittiechihu
Tuo terveys taitaa kaikilla olla se ykkösasia. Ilman terveyttä kun ei paljon pärjää, eikä voi elää normaalia elämää.
No kyl mä funtsin nii et elämä hymyilee yhtä lailla vaikka oliski sillai snadisti glesa. Pitää vaan olla oikee asenne. :)
Tiiäkkö..mua alkoi ihan nolottaa, kun en ajatellu laajemmin tuota asiaa..Tietysti voi olla ihminen onnellinen ja elämäänsä tyytyväinen, vaikka olisikin terveyden kanssa jotain.
Mä ajattelin asiaa vaan siltä ķannalta, että olisi joku karmea tauti... :(
Just aattelin, että voi ku Artsikin taas tulis tänne näyttäytymään..
Taisit kuulla intuitiolla mun ininän ;)
No mä vaan sitä ajoin takaa et mikään diagnoosi ei oo maailmanloppu. Et tarvii lopettaa eläminen ja hautautuu lopuks ikää vällyjen väliin... :)
No mähän oon aina kuulolla ku daamit kutsuu... ;)
Juu, periks ei kannata antaa samantien. Jos ei yksin selviydy, niin apua on aina saatavilla.
Tosi kiva ku tulit. Sunnuntai-illan himmeys vähän kirkastui :))
Ai meinaatsä et mä olin niinku sellainen lucia-Artsi? ;)
Ny repes :)))
Olit enemmän ku lucia, ku ei se kynttiläpää mua koskaan ole piristäny :))
Mun toiveena voisi olla se, että mulle läheiset ihmiset olisivat terveitä ja onnellisia. Toivoisin myös sitä, että mun oma rakas kultainen mies jaksaisi rakastaa mua ikuisesti yhtä paljon kuin tällä hetkellä... ♡♡♡♡♡♡♡♡
Sulla on sama ajatus ku mullakin. Kunhan läheisillä on kaikki hyvin, niin se melkeenpä riittää.
Tuosta sun toisesta toiveesta sun tuskin tarvii olla huolissas :)
Ite en osaa puhua jätkistä tuohon sävyyn, mistä lie johtuu. On kai sen verran feministin vikaa?;)
Sunflower
Ihan uteliaisuudesta pakko kysyä, että eikö feministit sit halua sanoa miehelle jotain noin nättiä?
Oli tiesti heikosti muotoiltu, en vaan ite osais nostaa kumppania millekään jalustalle. Kaippa metsä vastaan niin kuin sinne huudetaan että itekkin oisin rakkaudesta sekaisin jos (tuleva) jätkäkamu kehuis:)
Sunflower
Niin siinä tuppaa käymään. On vaan taitolaji saada suhde pysymään hehkuvana. Toisilta onnistuu, ja toisilta ei :)
Tää biisi on susta tehty: Never met a girl like you before (Edwyn Collins). Älä piittaa ilkeistä puheista, oot ihanin neito. Semmoinen kedon kaunein kukka jonka jokainen tahtoisi itelleen:) (Täänki kirjoittanut heppu;)
Selvennyksenä että Arielille tää:)
Selvennyksenä että Arielille tää:)
No kai mä sit toivoisin muutamii päivii ton skägähepun saappais.. ;)
Skägähepun?? Tarkottaako tuo samaa ku tsägä?? :)
No läheltä liippas... :D
Eikö se sitten ollut tsägä?? En löytäny tuota ees googlettamalla...
Skägä = parta
En viittiny enää kirjautuu.. :)
t. Artsi
Parta...ei tullu ees mieleen, mut nytpä tiiän :))
Minähän alan tätä menoa olemaan kohta aito hesalainen...tai siis esittää sellasta ;))
Mä kuules teen susta stadin böönan et älä sano hesa vaan stadi.. ;)
Mut eikös kaikki kaupungit ole stadeja? :}
Hitto, ku googlettamasta tuon böönan..Arvaan, että se on nainen ;)
No kyl mäki laitan etusijalle lähipiirin hyvinvoinnin. Kun toi omaki onni riippuu pitkälti et kuinka he voivat.. :)
Keijon pitäisi saada putki poikki.
Juu, kyllä se vaikuttaa älyttömästi itseen, miten omilla läheisillä on asiat.
Tulee välitettyä heidän onnellisuudestaan ja hyvinvoinnistaan enemmän kuin omastani.
Rahaa ja maallisia asioita tärkeämpää on terveys.
Sairaana ei ole paljonkaan iloa vaikka omistaisi miljardeja, jos olisi sairaus, jota ei voisi parantaa.
Olisi rauha maailmassa ja ihmisillä hyvä tahto lähimmäsiiään kohtaan.
Olemme kaikki lähimmäisiä toisillemme rodusta riippumatta jokainen ihminen maapallolla, mutta se usein unohtuu.
Lopuksi tietenkin, että siiten kun elämä päättyy, niin saisi lähteä ns. saappaat jalassa äkkilähtö, eikä maata terveyskeskuksen vuodeosastolla kituen.
t. Kokkolan yksinäinen
Nii..ei se raha paranna vakavaa tautia...voi ehkä pitkittää jonkin verran.
Usein kuulee monenkin sanovan, että haluaa äkkilähdön, ettei tartte kitua ja kärsiä. Läheisille se on vaan pahempi juttu, kun tulee yhtäkkiä tuollasta.
Luulin jo, et mulla on veritulppa jalassa, kun toisen jalan nilkka oli mahottoman arka, kipeä liikuttaessa ja turposi selvästi.
Nilkka on oireillut jo kohta puoli vuotta, mutta netistä katsoin, että jos olisi veritulppa, niin viikkon verran aikaa, niin veritulppa menisi keuhkoihin eli ei ole veritulppaa, kun elossa ollaan, vaikka nilkalla nilkutetaankin ja kipulääkettä on nautittu.
Meikäläisellä on lättäjalat, että varmaan nilkat oireilee.
Varmaan on jotain hiven aineen puutosta nivelissä tai olisko kihti.
Lääkärissä en ole käynyt, kun siellä todetaan, että odottele, jos oireet pahenee, niin tule uudelleen, mut aika turha on lääkäriin mennä, kun kotiin vaan passittavat ja sanovat, että ota kipulääkettä.
Joten kyllä terveys on aika tärkeä liikkumisen kannaltakin.
Eikö tuo kuitenkin vaatisi lekurillakäyntiä?
Käy, jos se vaan jatkuu..
Kunhan pysyisi itse ja lähimmäiset terveinä ja edes kauheat sodat vähenisi ja loppuisi tuo älytön tappaminen, siinäpä haaveita kerrakseen.
Tärkeitä asioita.
Oon usein miettiny, ku joissakin maissa soditaan aina, että eikö elämän vois käyttää muutoinkin kuin sotimalla...ihan älytöntä :(
Sanokaapa porukat että milloinka rupesitte kirjoittamaan kla-palstalla? Toi 2020 pani vaan miettimään. Ite tulin suht myöhään, tais olla 2017.
Sunflower
Semmonen muistikuva ois, että 2015... Kittie täällä kirjotteli ja aloin hänelle vastailemaan. Tonttukin tuli..tai sitten oli jo täällä :} Siitä se lähti rullaamaan. Jossain vaiheessa sit Ariel, Artsi ja Butsi sekä Temmi tupsahtivat tänne.
Älä ole huolissaan, näihin bileisiin kerkii hyvin aina mukaan. Monasti ei ole kovinkaan kummosta tekstiä, riippuu porukasta .! Normaali mielipide/kommentit asioista kaikenlaisista ok, mut sit tulee mukaan tää" älämölö " porukka , niin ei mitään järjellistä. ok
että kaikki koirat kuolis !
Miten joku voi toivoa jotain tuollasta??
Koirat ovat upeita eläimiä. Niin koirat kuin kissatkin ovat monille rakkaita lemmikkejä ja usealle yksinäiselle ihmiselle ainoa seuralainen.
Ajatteleppa myös näitä koiria, jotka ovat työelämässä...Opaskoirat, poliisi/ tullikoirat ym ym...Äärettömän suuri apu monissa asioissa.
Saat mennä peilin eteen.. :/
Hyvää alkavaa uutta vuotta 2020 kaikille ihmisille..
Erityisesti vanhalle kirjoituspoppoolle Arielille, Artsille, Kittielle, Tontulle ja Sunflowerille...tietty myös täältä kauan pois olleille Butsille, Temmille ja Speedolle, jos sattuvat tänne vilkaisemaan :)
Eläkää uusikin vuosi ihmisittäin tai Tinttutäti tulee ja antaa äitin käestä ;)