Vantaalla ja käytti jonkin aikaa LSD:tä. Huumeen seurauksena pimahti loppuiäkseen. Valittelee kaksisuuntaisena huonoa kohtaloaan, mutta ei ymmärrä asioiden oikeaa puolta.
Eräs tuttavani oli sivarissa
18
140
Vastaukset
- Anonyymi
Sehän se on kohtalona muillakin huumeidenkäyttäjillä loppujen lopuksi, elleivät heitä sitä ennen henkeään yliannostukseen.
- Anonyymi
Luultavasti oli jo ennestään kaksisuuntainen, kun käytti päihteitä. Päihderiippuvuus yleistä.
Tulee se kaksisuuntainen ilman päihteitäkin. Anonyymi kirjoitti:
Luultavasti oli jo ennestään kaksisuuntainen, kun käytti päihteitä. Päihderiippuvuus yleistä.
Tulee se kaksisuuntainen ilman päihteitäkin.Tuleeko kaksisuuntainen jostain vai onko olemassa syntymästä asti, mutta ilmenee vasta nuoruusiällä...
- Anonyymi
GoldenFruit kirjoitti:
Tuleeko kaksisuuntainen jostain vai onko olemassa syntymästä asti, mutta ilmenee vasta nuoruusiällä...
Minä uskon, että alttius jo syntymästä asti ja jokin sen sitten laukaisee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä uskon, että alttius jo syntymästä asti ja jokin sen sitten laukaisee.
Uskohan ei ole tieto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskohan ei ole tieto.
Kerro mistä johtuu, kun tiedät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskohan ei ole tieto.
Ei ole tietoa ei, mutta en uskp, että taivaastakaan on tippunut ja se on ainakin tietoa ettei tartuntatauti ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskohan ei ole tieto.
Oletko kaksisuuntainen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä uskon, että alttius jo syntymästä asti ja jokin sen sitten laukaisee.
Laukaisevaa tekijää tunnetaanko ihan tarkkaan, mistä johtuu aivokammioiden laajentuminen ja aivosolujen tuho joillakin aivoalueilla? Mikä siis johtaa aivosolujen ja aivomassan muutoksiin kaksisuuntaisilla niinkuin skitsofreenikoilla. Onko se jokin huume, päihde, hormonit, iskut päähän, vaiko mikä? Se nyt tiedetään niin mitkään ikävät asiat tai henkiset traumat eivät vaikuta sairauden syntyyn. Eli puhutaan täysin elimellisestä aivosairaudesta samalla tavalla kuin puhutaan Alzheimerin taudista.
Se vanha käsitys, suorastaan kivikautinen luulo siitä, että jotkin henkiset traumat aiheuttaisivat psyykkisiä vakava-asteisia sairauksia, on jo haudattu tieteen parissa.
- Anonyymi
Kaksisuuntainen mielialahäiriö on mielikuvitussairaus, joten se siitä. Syyt henkilön käyttäytymiseen ovat aivan muualla.
- Anonyymi
No laitahan linkki yhteen tutkimukseen, jossa on kuvantamalla löytynyt häiriö kaksisuuntaisten aivoista 😂
- Anonyymi
Juuri näin on. Asiasta vaietaan, sillä sairas itse ei kestäisi kuulla tätä totuutta.
- Anonyymi
Nythän on niin, että jos tämä "sairaus" voitaisiin todeta kuvantamalla, sitä ei edelleenkin diagnosoitaisi hassuilla pikku kyselylomakkeilla? Vai mitä?
"According to the National Institute of Mental Health, studies are underway to examine whether electroencephalograms (EEGs) and magnetic resonance imaging (MRI) studies of the braincan reveal differences between bipolar disorder and related behavioral syndromes. But bipolar disorder remains a clinical diagnosis, and no imaging study or other lab test has yet been established to confirm its diagnosis or guide its treatment."
- Anonyymi
Niin oli jo 1980- luvulla joskus tämä. Mutta silti on vieläkin tuo ihminen sekopäinen jotenkin, ei muuta kuin raha-asiat ihan pielessä,...kaikki mennyt eikä riitäkään.
- Anonyymi
Kerran kokeiltu huume aiheuttaa aivosairauden, jota kutsutaan kaksisuuntaiseksi mielisairaudeksi. Toinen huumekokeilun jälkeen syntyvä aivosairaus on skitsofrenia. Pitää kyllä kokeilla nimenomaan erittäin vahvaa huumetta.
Aikoinaan taitaa olla vieläkin jossain saatavilla jostakin laittomia hormoneja, jotka aikoinaan valmistettiin kuolleiden ihmisten aivoista ja niitä käytettiin kehonrakennussaleilla. Ko hormoneja tuotiin jostakin ulkomailta. Ampulleina. Kehonrakentajat piikittivät itseään, käyttivät myöskin huumeita. Käyttäjistä useat pimahtivat loppuiäkseen eivätkä sitten kerro terapioissa käydessään tätä tosiasiaa, vaan valittavat kuinka läheiset ovat kohdelleet heitä huonosti.
Kun terapiaan mennään ja saadaan diagnoosi kaksisuuntainen sairaus, niin sillon täytyy kertoa kaikki ne kemikaaliasiat, mitä on tullut popsittua elämän aikana. Vaikka sitten olisi ollut laitontakin toimintaa. Lääkärit eivät pysty auttamaan ilman oikeaa tietoa sairauden synnystä. Hormonit suurina annoksina muuttavat aivojen ja koko elimistön toimintaa ja varsinkin aivojen tuhoa tapahtuu sillon, kun ollaan saatu ko hormoni jostakin ulkomailta ruumiiden aivoista vielä valmistettua, jota kukaan ei ole tarkistanut laadun suhteen. Kukaan ei myöskään tiedä, millaisia aivosairauksia noilla kuolleilla ihmisillä on ollut.- Anonyymi
Niin tuskin ovat pystyneet lopettamaan huumeiden käyttöä. Jatkavat ja rahat loppu koko ajan. Rahat menee huumeisiin ja.???
- Anonyymi
Hormoneja moninkertaisesti piikittää niin rinnatkin kasvaa ja muuttuu naiseksi,..transsuksi yht`äkkiä ellei sitten mene rintaleikkaukseen ja jatka pelkillä huumeilla.
- Anonyymi
Huumeista, varsinkin psykedeeleistä voi kyllä tulla semmoisia kokemuksia että ei ihmisen järki kestä. Ikuisuuskierteet ja erilaiset loopit kun täyttää pääkopan, niin siinä on pieni ihminen ahtaalla maailmankuvansa kanssa. Ns. paha trippi voi viedä tosi pahaan ahdistukseen tripin ajaksi. Naureskelkoot ne joita naurattaa. Itsellä on monta vanhaa kaveria kuollut huumeiden takia alle kolmekymppisenä. Homma alkoi jokaisella kannabiksen poltosta. Siitä jotkut siirtyvät psykedeeleihin ja epäonnisimmat käyttämään testikemikaaleja, joista yleensä seuraa yliannostus, monia pahoja oireita tai halvaantuminen ja kuolema. Sekin on nähty. Amfetamiinista tulee niin kova riippuvuus että sekin vie hautaan. Sekin on nähty. Inhottavaa kerta kaikkiaan. Kannabis itsessään ei niin paha, mutta rajoja rikkoville tyypeille se on yleensä ensimmäinen kokeilu alkoholin jälkeen. Itse en pidä edes alkoholista. Minulle tulee huono ja sumuinen olo jos juon kaksikin tölkkiä. Sitten kun alkoholin välitön vaikutus alkaa kadota, tuntuu mahtavalta kun selvä järki tulee takaisin ja voi keskittyä palkitsevimpiin projekteihin ja terveisiin harrastuksiin. Mutta jokainen tyylillään! Jos tulee paha trippi, niin se auttaa kun miettii "kuka minä olen?". Tätä kun toistelee mielessään niin syvyydet peittyvät armollisesti...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217266Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5015424Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513335Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162641Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t492350Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681298Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431282En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771262Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111169- 1111153