Kremlin lapset pönkittävät Venäjän NATO linjaa

Nuorissa on tulevaisuus. Myös Venäjällä.

Valtaeliitin uusi sukupolvi ei halua kääntää maansa kurssia kohti länttä.

Euroopassa ja Yhdysvalloissa on Puolan ulkopoliittisen instituutin (PISM) tuoreen raportin mukaan pitkään ja virheellisesti ajateltu, että Venäjän valtaeliitin nuori sukupolvi omaksuisi avoimuuden ja oikeusvaltioperiaatteen kaltaisia läntisiä arvoja, koska länsi sinänsä koetaan niin vetovoimaisena.

Opiskelun läntisissä yliopistoissa ja henkilökohtaisten bisneskontaktien on toivottu vähintään altistavan niin sanotut ”Kremlin kakarat” myönteisille läntisille vaikutteille ja parhaassa tapauksessa vähitellen johtavan presidentti Vladimir Putinin muovaaman Venäjän hallintojärjestelmän länsimaistumiseen.

– Valtaeliitin toinen sukupolvi kuitenkin omaksuu vain harvoin näitä arvoja, ja sen edustajat näyttävät tuntevan vielä vähemmän mielenkiintoa järjestelmän muuttamista kohtaan, PISMin tutkijat Bartosz Bieliszczuk ja Agnieszka Legucka kirjoittavat.

Nämä Venäjän vaikutusvaltaisimpien perheiden lapset nauttivat heidän mukaansa merkittäviä etuoikeuksia maassaan. Monet heistä toimivat valtio-omisteisten yhtiöiden johtopaikoilla, hankkivat omistuksia eri puolilta maailmaa ja saavat tuottoisia toimeksiantosopimuksia Venäjän valtiolta.

– Kaikki Venäjän eliitin lapset eivät lukeudu näihin ”Kremlin kakaroihin”, mutta miltei jokaisella eliitin jäsenellä on ”Kremlin kakara” perheessään, he toteavat.

Vaikutusvaltansa ja kokemuksensa vuoksi nämä nuoret ovat PISMin raportin mukaan kaikkein todennäköisimpiä ehdokkaita Venäjän avainpaikoille silloin, kun vallankahvassa oleva sukupolvi vähitellen väistyy.

Rooli kansainvälisessä politiikassa
”Kremlin kakaroiden” arvioidaan edistävän toimillaan myös Venäjän ulkopoliittisia päämääriä muun muassa politiikan välineiksi valjastettujen valtionyhtiöiden puitteissa, mutta myös monin muin tavoin.

– Lisäksi Venäjän eliitti kiertää läntisiä pakotteita siirtämällä omistuksiaan luotettujen perheenjäsentensä käsiin. Tällä tavalla ”Kremlin kakaroiden” merkitys kasvaa myös kansainvälisellä tasolla, raportti toteaa.

Heihin tulisikin Bieliszczukin ja Leguckan mielestä suhtautua tietoisena siitä, että Venäjä voi käyttää heitä hyväkseen pyrkiessään vahvistamaan omaa vaikutusvaltaansa läntisten yhteiskuntien sisällä.

– Heidän asemansa tarjoaa mahdollisuuden korruptoida Yhdysvaltain ja EU:n viranomaisten laittomasti hankituin varoin ja siten heikentää lännen edellytyksiä vastata Venäjän aggressiivisiin toimiin, Bieliszczuk ja Legucka sanovat.

Venäjän vaikutusvaltaisimpiin klaaneihin lukeutuvat heidän mukaansa esimerkiksi veljesten Arkadi ja Boris Rotenbergin, teknologiafirma Rostehin pääjohtajan Sergei Tšemezovin, pankkiiri Juri Kovaltšukin, öljy-yhtiö Rosneftin johtajan Igor Setšinin, federaation turvallisuusneuvoston pääsihteerin Nikolai Patruševin, valtakunnansyyttäjä Juri Tšaikan ja suurliikemies Gennadi Timtšenkon perheet.

Boris Rotenbergilla ja Gennadi Timtšenkolla on myös Suomen kansalaisuus.

9

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eliitin sisäpiiri kasvattaa tulevat johtajat kun vaaleilla ei ole mitään merkitystä.

      • Ja miksi nuo lapset kannattaisivatkaan länsimaisia arvoja, kun kleptokraattinen semidiktatuuri on antanut heille heidän hyvinvointinsa.


      • Anonyymi
        moloch_horridus kirjoitti:

        Ja miksi nuo lapset kannattaisivatkaan länsimaisia arvoja, kun kleptokraattinen semidiktatuuri on antanut heille heidän hyvinvointinsa.

        Niinpä se on hyvä asia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä se on hyvä asia.

        Ei suurimmalle osalle venäläisiä, jotka ovat tuon eliitin mielestä pelkkää ryöstettävissä olevaa roskasakkia.


      • Anonyymi
        moloch_horridus kirjoitti:

        Ei suurimmalle osalle venäläisiä, jotka ovat tuon eliitin mielestä pelkkää ryöstettävissä olevaa roskasakkia.

        Näin se on täällä Suomessakin


      • Anonyymi kirjoitti:

        Näin se on täällä Suomessakin

        Ei ole.


    • Anonyymi

      Ei Natoon!

    • Yleensä Venäjällä voi luottaa vain vähemmistön kantaan.

      Hienoa maailman kannalta lienee se että Venäjän väkiluku pompsahtaa kohta 20 miljoonaa pienemmäksi.

      Se on osoitus että kaasuputki toimii.

      • Anonyymi

        EI NATSI-VENÄJÄÄN!

        NJET!

        NJET!

        NJET!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5619
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4342
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      144
      3776
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3630
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      70
      2854
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2497
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1816
    8. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      226
      1646
    9. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      39
      1635
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1418
    Aihe