Kuulin että eläkeläisillä ja koululaisten ohjaajalla on ollut riitoja uimahallissa. Asiasta on ollut ainakin kaksi kirjoitusta Kuniksen Viestillä kantaa palstalla. Joku tiesi, että asiasta on keskusteltu valtuuston kokouksissakin. Luulisi sinne kaikkien sopivan sulassa sovussa, eläkeläisillä on lapsia ja lastenlapsia jne, eli ei kannata hyvän kunto- ja virkistyspaikan käyttöön sekoittaa sukupolvien välisiä riitoja. Ennen opettajat vaativat oppilaita peseytymään ennen altaille menoa, nyt sitä ei kovin ahkerasti valvota.
Uimahallissa erimielisyyksiä
17
1025
Vastaukset
- Anonyymi
eihän siä ole mitään järjestystä koululaisilla, tullaan kovalla metelillä pukukoppiin pukukopin ovia hakataan ei mennä suihkuun ,paskaasena uimaan yksi valvoja notkuu pukukoppiin viimeisenä kun ehtii,kyllä menee mielenkiinto uimahallista,
- Anonyymi
Pitkälahkeiset sortsit jalassa hyppivät lämminvesialtaisiin pesytymättä. Joskus tuntuu, että kaikki ovat huonokuuloisten koulusta, eivätkä ymmärrä saunan ovessa olevaa uimahousukieltoa, eivätkä osaa lukea terapia-altaan hyppimiskieltoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitkälahkeiset sortsit jalassa hyppivät lämminvesialtaisiin pesytymättä. Joskus tuntuu, että kaikki ovat huonokuuloisten koulusta, eivätkä ymmärrä saunan ovessa olevaa uimahousukieltoa, eivätkä osaa lukea terapia-altaan hyppimiskieltoa.
"Uiminen on sallittu vain varsinaisessa uima-asussa tai uimashortseissa"
- Anonyymi
Päässilimääsiä on nykyajan kakarat laumassa, pukukopis käytös vie veteraanit 100 -0 koululaasista.
- Anonyymi
eikö niille naperoille voi pitää uimakoulua ennen kuin se aukee yleisölle,eli arkiaamuisin 8-12 paitsi ei keskiviikkoisin,ja lauantaina vois koulua pitää jo 6-12
- Anonyymi
Porttikieltoja sopimattomasti käyttäytyville, onhan ainakin yksi annettu eläkeläisellekkin, eli eivät olisi ennakkotapauksia.
- Anonyymi
Luulis olevan todella helppo ratkaisu Aikataulut eläkeläisillä ei ole kuin aikaa
- Anonyymi
Teeppä perusteltu ratkaisu, jonka kaikki hyväksyvät.
- Anonyymi
Ihan vaan tiedoksi sinne periferiaan että toi peseytyminen ennen uimaan menoa on pikkujuttu siihen nähden mitä sinne Kauhajoellekin vielä on tulossa!
Itse en ole vielä törmännyt mutta täälläkin kulkevien juttujen perusteella taitaa olla niin että nykyään maahanmuuttajat voivat tulla ja mennä uimaan vaatteet päällä, siinä se juttu että ei iho ole ihan puhdas taitaa olla pikku juttu!
Joten nauttikaa nyt siellä Kauhajoella kun vielä on mahdollista siitä SUOMALAISESTA tavasta käydä uimahallissa sillä kun burkat päällä tullaan uimaan niin se on "morjens" hygienian ja muunkin puhtauden kannalta! - Anonyymi
olen tätä keskustelua seurannut mielenkiinnolla,koska harvoin täällä keskustellaan tosi aiheesta.olin keskiviikkona uimassa noin 10.30,ja menossa vesihierontaan mutta ne ei ollu päällä, kysyin valvojalta onko hieronta suihkut rikki,ei vaan pitää sulkea kun menossa on uimakoulu ja uinninopettaja ei voi keskittyä opettamiseen kun vesihieronta pisteet pitää liikaa ääntä näin vastattiin minulle,siinä sitten 10 ihmistä odotteli että uimakoulu loppuu ,ei järjen häivää uimahallin johdolta moinen asia, ei ihme jos väki katoaa nim. en ole eläkeläinen vaan vuorotyöläinen.
Onks siellä uimahallissa ähly muhamettiä?
- Anonyymi
ONko tässä kyse autoseurue-eläkeläisistä?
- Anonyymi
Koripalloilijat pitäisi opettaa uimahallin säännöille, joita varmaan noudattaisivat jos ne tieäisivät; pefletti saunaan ja pesu ennen altaalle menoa. Moni pikkupoika painuu pukuhuoneesta altaille peseytymättä, ei ota uikkareita pois saunaan mennessä, eikä kuivaa itseään kun tulee pukuhuoneeseen. Ja se huutometeli....
- Anonyymi
Eläimillä on eri säännöt.
- Anonyymi
Käpyjä vituttaa kun joutuvat katsomaan nuoria. Yrittävät vähän kannustaa nuorisoa muuttamaan helvettiin täältä että vanhukset saa olla rauhassa keskenään Kauhajoella. Sehän on kunnankin tavoitteena kun kaikki koulut ja työpaikat on ajettu muualle.
- Anonyymi
Ei se varmaankaan ole kunnan tavoitteena ollut, vaan päättäjien saamattomuutta. Kurikassa ja Seinäjoella on toimittu ja toimitaan Kauhajokea paremmin.
- Anonyymi
Jos käpy arkoittaa vanhusta, niin olen eri mieltä. Kyllä iäkkäät ovat yllyttäneet aikanaan lapsiaan uimahalliin ja nyt lapsenlapsiaan jne.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381309
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38869Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad29607Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26548Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17493Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16492