Autistinen vai ei?

Anonyymi

Kävin kesällä työpaikan lääkärissä kun olen epäillyt ainakin kymmenisin vuotta, että saatan olla asperger eli nykyisin ilmeisesti luokitellaan autistiseksi. Ajatus ei ole pelkästään oma, vaan tätä on muutama vuosien varrella minulle vihjannut, mm. Vaimoni useaan otteeseen. Ikää on kohta 40 ja olen mies.

Tämä vuosi on ollut erityisen vaikea ja raskas töissä ja siksi ajattelin kysyä lekurin mielipidettä asiaa. Se passitti mut työpsykologille, joka kirjasi Kantaan että ei ihan täytä autismin vaatimuksia, mutta on vakavasti uupunut ja kohtalaisen masentunut. (Niihin ei tarjonnut mitään apua mikä vähän oli kanssa outoa...)

Jotenkin musta tuntuu, että se ei nyt ihan osannut arvioida oikein, ei se edes kysynyt aiheesta mitään perustietoja. Ilmeisesti teki päätelmänsä sen pohjalta, että olen pärjännyt elämässä näennäisesti hyvin ja olen vain nyt väsynyt. Se ei tarkoita ettenkö olisi joutunut ponnistelemaan ja paljon. Ja on mulla ollut paljon ongelmiakin, mutta olen sitten vain salannut ne muilta.

Mutta siis kysymys kuuluu: miten tästä voisi päästä eteenpäin? Varaanko terveyskeskuksesta ajan että haluan tutkituttaa itseni olenko autistinen. Vai tyssääkö homma siellä kun lukevat Kannasta ton työpsykologin veikkauksen?

Lähinnä haluisin varmuuden koska se helpottaisi tai selittäisi miksi en ikinä sovi joukkoon.

0

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

        Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
        Ikävä
        85
        1778
      2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

        Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
        Apua aloittelijalle
        120
        1194
      3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

        Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
        Äänekoski
        62
        1070
      4. No ei sun asunto eikä mikään

        muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
        Ikävä
        62
        946
      5. Hyvin. Ikävää nainen,

        Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
        Ikävä
        74
        866
      6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

        Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
        Pyhäjärvi
        79
        808
      7. Linnasuolla poliisi operaatio

        Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
        Imatra
        29
        806
      8. Mitä mietit Honey?

        Kulta nainen ❤️❤️
        Ikävä
        57
        800
      9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

        Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
        Ikävä
        46
        800
      10. Martina lähdössä Ibizalle

        Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        116
        763
      Aihe