Moi kaikki en tiiä mitä teen alotin viltelee noin 2vk sit ja en pysty lopettamaan?! 😔
Vastaukset 5
- Anonyymi
Haluat siis lopunikäiset arvet.
- Anonyymi
En haluu, en pysty lopettamaan :((
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En haluu, en pysty lopettamaan :((
Totta kai pystyt. Kysymys on siitä haluatko ja toisaalta mistä keksit toisenlaisen tavan purkaa pahaa oloasi. Jokaisella on elämässään joskus paha olo ja joillain usein ja todella todella paha olla. Sellaisia tilanteita varten pitää kehittää itselleen tapoja purkaa oloaan. Viiltely on yksi tapa, mutta kuten huomattua siitä jää jäljet loppuelämäksi ja onhan se myös infektioriskien jne. kannalta vaarallista. Ei ehkä se viisain tapa purkaa tuskaansa. Jotain siis tilalle. Helpommin sanottu kuin tehty, ymmärrän, mutta se ei muuta sitä faktaa, että joudut itse joka tapauksessa vaihtoehtoisen tavan ottamaan käyttöön. Kukaan ei voi tehdä sitä puolestasi. Sinä määräät mitä käsilläsi teet. Ei kukaan muu.
- Anonyymi
Mitä luulet sillä saavuttavasi? Vaihtoehtona kokeile vaikka puristaa jääpalaa nyrkissäsi, tai silitä kissaa tai jotain muuta lemmikkieläintä. Tarvitset jonkun ulospääsykanavan tunteille ja sekaville ajatuksille, jota kautta löydät mielenrauhan. Itsensä vahingoittaminen on vain keino harhauttaa itseään niistä ongelmista jotka voidaan ja pitää ratkaista muilla menetelmillä. Voisit käydä psykologin juttusilla tai sitten jonkun turvallisen ja luotettavan ihmisen juttusilla. Sellainen voisi olla esim. vaikka isoäiti tai isoisä. Heillä on paljon elämänkokemusta.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tilanteestasi tänne ja saitkin jo joitakin vinkkejä. Kerro tilanteestasi ja viiltelystäsi myös jollekulle lähipiirissä olevalle aikuiselle, jos et ole sitä jo tehnyt.
Tässä tiedoksesi myös pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näihin voit olla yhtyedessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti ja näistä voit saada lisävinkkejä avun hakemiseen.
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön läydät kohdasta Mieli Tukisuhde. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1801394- 881214
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2221132- 68952
- 63769
- 55600
- 32568
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?80526No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä
Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.29504- 45497