Omaa tyhmyyttä sekä ulosoton kieroa toimintaa syyttäen olen velkahelvetissä . Velka on kolme kertaa niin paljon kuin todellinen velka oli alunperin . Olen vakituisessa työssä ollut yli 10.v ja maksan joka kk velkaani . Nyt tuli ylimääräisiä kuluja erittäin raskaan eron takia ja lähtee asunto alta koska en saa 1700€ lainaa että
Saisin tilanteen tasattua . Koska elämässäni on kumminkin timantti nimeltä lapsi , pakotan itseni jaksamaan . Sen vaan sanon että täällä ei anteeksi anneta vaikka velkasi maksat ja kadut joka päivä vääriä valintoja . Loppuelämä on enemmän ja vähemmän masentavaa ja helvetistä et pääse irti kun olet tarpeeksi syvällä.
Saisin tilanteen tasattua . Koska elämässäni on kumminkin timantti nimeltä lapsi , pakotan itseni jaksamaan . Sen vaan sanon että täällä ei anteeksi anneta vaikka velkasi maksat ja kadut joka päivä vääriä valintoja . Loppuelämä on enemmän ja vähemmän masentavaa ja helvetistä et pääse irti kun olet tarpeeksi syvällä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Etkö saa vaikka lähiomaiselta tuota 1700€? Onko luottotiedot menneet? Jos ei niin koita Bank Norwegianin luottokorttia.
Jollakin toisella on elämä pilalla muusta syystä eikä auta kun elää sen kanssa. Ei auta itkeä kellekään koska kaikkien on omassa kädessä.
Kyllähän luottotiedot aikanaan puhdistuvat kun velkansa on maksanut se kai lähinnä vastaa mainitsemaasi anteeksiantoa. Voi olla, etten ymmärtänyt mitä tarkoitit.
Ei auta nyt akuuttiin hätään, mutta tulevaisuutesi ei ole niin synkkä kuin ajattelet.
Kannattaa nyt heti ottaa yhteyttä kunnan sosiaalineuvontaan sekä takuusäätiöön. Olettaisin, että tuo 1700 euroa on maksamattomia vuokria. Niihin saa sosiaalista lainaa jos vain on jonkinlainen maksuvoima. Eteenkin kun on lapsi mukana kartetaan viimeisen päälle, että joku joutuu asunnottomaksi. Asunnottomuus aiheuttaa yhteiskunnalle varmaan paljon suuremmat menot kuin pienen lainan myöntäminen. Olethan neuvotellut vuokranantajan kanssa voidaanko joustaa vuoranmaksussa? Tsemppiä!
Monella tuntuu menevän laina ja lahja sekaisin. Laina on tarkoitus maksaa takaisin ja usein takaisinmaksu alkaa jo seuraavassa kuussa.
Kannattaa tosiaan koittaa sopia vuokranantajan kanssa ennen häätöä ja maksaa rästit mahdollisimman nopeasti. Jos pystys jo tässä kuussa maksamaan 1,5vuokraa, nii eiköhän se siitä ja rästit on ennen kesää hoidettu.
Kyllä itestänikin tuntuu et ulosotto on umpikiero. Olen kyllä lyhentänyt 1,5v aikana 30k velan siihen pisteeseen, että jäljellä on 7000euroa. Työttömäksi jäin vuosi sitten ni ulosotto 1400e/kk päivärahoista vienyt sen 800e ja nyt tuli viimeinen vajaa päiväraha 800e ni siitäkin se vei 400e. Kuolen silti ennen kuin toi velka on maksettu.
Onko sinulla aikakone? Vuoden työttömyyden aikana olet nostanut muutaman kuukauden irtisanomisajan palkkaa ja lähemmäs pari vuotta ansiosidonnaista?
Eipä tuo 7000€ enää paha ole. Korkoa menee n.50€/kk ja loput lyhennykseen mikäli taulukkomaksut ovat jo loppuneet. Keskivertoon ihmisikään suhteutettuna lyhenee nopeasti, jos menet taas töihin. 500€/kk on reilun vuoden rypistys.
Yleensä irtisanomisaikana ollaan vielä töissä, joten silloin ei olla vielä työttömänä, eikä monista töistä irtisanottaessa tule mitään "pakettia", jossa työttömyyden alussa maksetaan vielä palkkaa muutaman kuukauden verran. Massairtisanomisissa näitä joskus tulee, mutta ei aina. Useimmiten ei ole mitään "irtisanomisajan palkkaa", vaan yleensä ollaan töissä loppuun saakka ja sitten palkan maksu päättyy viimeisenä päivänä.
Jos taas on ollut määräaikaisessa suhteessa, ei työsuhteen päättymisen jälkeen tule taatusti euroakaan palkkaa.
Tarkennuksena... Jos irtisanomisaika on esim. 6 kuukautta, pitää irtisanominen ilmoittaa 6 kuukautta ennen. Tämä ei tarkoita, että olisi 6 kuukautta työttömänä, vaan tuo 6 kuukautta ollaan ihan normaalisti töissä (kertyneet lomat toki käytetään).
Jos irtisanominen on tuotannollisista ja taloudellisista syistä, niin työtä ei ole tarpeeksi = irtisanomisajan palkan saa kotiin, niin ei tarvitse hengailla töissä toimettomana ja aiheuttaa tuhoja.
Jos irtisanominen johtuu esim. työtehtävän laiminöynneistä, niin työntekijä halutaan heti pois -> irtisanomisajan palkan saa kotiin. Aika harvinaista, että työnantaja irtisanoo ja irtisanomisajalla on työvelvoite. Toki niitäkin on.